Τελικά είναι φτηνό ή ακριβό το pellet στην Ελλάδα;

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58342 από George66
Πιστεύω ότι εάν όλοι μας οργανωθούμε σωστά από το καλοκαίρι και ο καθένας μας αποθηκεύσει τη ποσότητα που χρειάζεται για να βγάλει τη σεζόν, τότε η κατάσταση θα γίνει ελεγχόμενη και δεν θα παρατηρούνται αυτές οι απίστευτες χειμερινές τιμές.

Μόνο έτσι θα καταφέρουμε να κάνουμε το pellet ένα σχετικά φθηνό καύσιμο ........

Εάν είναι να ψάχνουμε εναγωνίως να αγοράσουμε δύο ή τρεις παλέτες τώρα το Δεκέμβριο, είναι φυσικό ότι θα μας πιάσουν τα ... οπίσθια. :woohoo: :woohoo: :woohoo:
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by George66.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58347 από petrosp13

George66 έγραψε: Πιστεύω ότι εάν όλοι μας οργανωθούμε σωστά από το καλοκαίρι και ο καθένας μας αποθηκεύσει τη ποσότητα που χρειάζεται για να βγάλει τη σεζόν, τότε η κατάσταση θα γίνει ελεγχόμενη και δεν θα παρατηρούνται αυτές οι απίστευτες χειμερινές τιμές.


Σαν γνωστοί Ελληναράδες, όμως, μόνο όταν κρυώσει το κοκκαλάκι μας ψάχνουμε να ζεσταθούμε και περιμένουμε (Νοέμβρη μήνα) ο έμπορος να μας φέρει το πέλλετ στην πόρτα μας με 200 ευρώ και καυσόξυλο με 90
Και μετά κατηγορούμε τον έμπορο που αισχροκερδεί σε βάρος μας
Δεν είμαι έμπορος, απλός καταναλωτής είμαι αλλά βαρέθηκα τις δικαιολογίες και τις ειρωνίες των αιώνιων ελληναράδων
(Ακόμα και οι γείτονες (σε στυλ πλάκας φυσικά) σχολιάζουν τους τόνους πέλλετ και ξύλου που κουβαλάς μέσα στο κατακαλόκαιρο. Είναι οι ίδιοι που γκρινιάζουν για το πετρέλαιο, για την αύξηση στο ρεύμα, για την τιμή της βιομάζας τον χειμώνα κτλ. Αλλά ποιος κουβαλάει μέσα στο κατακαλόκαιρο μωρέ, πάμε για μπάνιο και βλέπουμε μετά)
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by petrosp13.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58349 από Grecu_
Aπο το DEPV.de και με τη βοήθεια του γούγλη τρανσλέητορ :silly:

Basis for the determination of the DEPV Index:

Purchase of 6 tons
For all categories of price collection:

Radius 50 km (to Dec. 2010: 100-200 km)
loose blown
Incl. all utilities (Einblaspauschale, weighing etc.)
Incl. VAT
EN quality plus A1 or A1 DINplus

Το loose blown είναι μήπως χύμα? Αν αλλάξουμε τον δικό μας ΦΠΑ με τον μειωμένο γερμανικό και βγάλουμε τα έξοδα συσκευασίας, δεν μου φαίνεται και τόσο μεγάλη η διαφορά, λαμβάνοντας υπ'όψην και αυτά που ήδη ειπώθηκαν

Και για να γελάσουμε: πάλι από εκεί "Pellets since 2002, only one-third more expensive - more than double price for Fossil" :evil:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58354 από dimlyk

petrosp13 έγραψε:

George66 έγραψε: Πιστεύω ότι εάν όλοι μας οργανωθούμε σωστά από το καλοκαίρι και ο καθένας μας αποθηκεύσει τη ποσότητα που χρειάζεται για να βγάλει τη σεζόν, τότε η κατάσταση θα γίνει ελεγχόμενη και δεν θα παρατηρούνται αυτές οι απίστευτες χειμερινές τιμές.


Σαν γνωστοί Ελληναράδες, όμως, μόνο όταν κρυώσει το κοκκαλάκι μας ψάχνουμε να ζεσταθούμε και περιμένουμε (Νοέμβρη μήνα) ο έμπορος να μας φέρει το πέλλετ στην πόρτα μας με 200 ευρώ και καυσόξυλο με 90
Και μετά κατηγορούμε τον έμπορο που αισχροκερδεί σε βάρος μας
Δεν είμαι έμπορος, απλός καταναλωτής είμαι αλλά βαρέθηκα τις δικαιολογίες και τις ειρωνίες των αιώνιων ελληναράδων
(Ακόμα και οι γείτονες (σε στυλ πλάκας φυσικά) σχολιάζουν τους τόνους πέλλετ και ξύλου που κουβαλάς μέσα στο κατακαλόκαιρο. Είναι οι ίδιοι που γκρινιάζουν για το πετρέλαιο, για την αύξηση στο ρεύμα, για την τιμή της βιομάζας τον χειμώνα κτλ. Αλλά ποιος κουβαλάει μέσα στο κατακαλόκαιρο μωρέ, πάμε για μπάνιο και βλέπουμε μετά)


με συγχωρεις αλλα δεν εχω χωρο να βαλω 3 τονους σ ενα διαμερισμα :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58356 από Grecu_
Να μετακομίσετε σε μονοκατοικία αγαπητέ! :silly:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58359 από petrosp13

dimlyk έγραψε:

petrosp13 έγραψε:

George66 έγραψε: Πιστεύω ότι εάν όλοι μας οργανωθούμε σωστά από το καλοκαίρι και ο καθένας μας αποθηκεύσει τη ποσότητα που χρειάζεται για να βγάλει τη σεζόν, τότε η κατάσταση θα γίνει ελεγχόμενη και δεν θα παρατηρούνται αυτές οι απίστευτες χειμερινές τιμές.


Σαν γνωστοί Ελληναράδες, όμως, μόνο όταν κρυώσει το κοκκαλάκι μας ψάχνουμε να ζεσταθούμε και περιμένουμε (Νοέμβρη μήνα) ο έμπορος να μας φέρει το πέλλετ στην πόρτα μας με 200 ευρώ και καυσόξυλο με 90
Και μετά κατηγορούμε τον έμπορο που αισχροκερδεί σε βάρος μας
Δεν είμαι έμπορος, απλός καταναλωτής είμαι αλλά βαρέθηκα τις δικαιολογίες και τις ειρωνίες των αιώνιων ελληναράδων
(Ακόμα και οι γείτονες (σε στυλ πλάκας φυσικά) σχολιάζουν τους τόνους πέλλετ και ξύλου που κουβαλάς μέσα στο κατακαλόκαιρο. Είναι οι ίδιοι που γκρινιάζουν για το πετρέλαιο, για την αύξηση στο ρεύμα, για την τιμή της βιομάζας τον χειμώνα κτλ. Αλλά ποιος κουβαλάει μέσα στο κατακαλόκαιρο μωρέ, πάμε για μπάνιο και βλέπουμε μετά)


με συγχωρεις αλλα δεν εχω χωρο να βαλω 3 τονους σ ενα διαμερισμα :)


Αν η ποσότητα σου είναι 3 τόνοι, τότε δεν νομίζω ότι έχεις τόσο μεγάλο κέρδος αν αγοράσεις καλοκαίρι ή χειμώνα
Μιλάμε για ένα κέρδος από 100 μέχρι 200 ευρώ
Δεν λέω ότι είναι λίγο, απλά δεν δικαιολογεί τόσο μεγάλη φασαρία για τις τιμές
Τα λαμόγια έμποροι υπήρχαν και θα υπάρχουν πάντα, αλλά ο νόμος της ζήτησης λέει ότι αν μου ζητάνε 10 άτομα το ίδιο προϊόν που δεν το έχω σε αφθονία, θα το δώσω σε αυτόν που δίνει τα περισσότερα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.091 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ