Τελικά είναι φτηνό ή ακριβό το pellet στην Ελλάδα;

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58360 από theoilia

dimlyk έγραψε:

με συγχωρεις αλλα δεν εχω χωρο να βαλω 3 τονους σ ενα διαμερισμα :)


Έχεις δίκιο,είναι πρόβλημα αυτό.Η μόνη λύση που σκέφτομαι είναι πως θα μπορούσαν οι έμποροι να κάνουν τμηματικές παραδόσεις σε προπληρωμένα πελλετ αναλαβάνωντας αυτοί την αποθήκευση.Κάποιοι το κάνουν

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58367 από dimlyk
καλα σε λιγο θα δειτε τις πυλωτες και τα κλιμακοστασια :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58370 από Fokion

dimlyk έγραψε: καλα σε λιγο θα δειτε τις πυλωτες και τα κλιμακοστασια :)


απο τις οποιες πυλωτες ΗΔΗ κλεβονται κουτσουρα....

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58432 από KERBEROS

dimlyk έγραψε:

petrosp13 έγραψε:

George66 έγραψε: Πιστεύω ότι εάν όλοι μας οργανωθούμε σωστά από το καλοκαίρι και ο καθένας μας αποθηκεύσει τη ποσότητα που χρειάζεται για να βγάλει τη σεζόν, τότε η κατάσταση θα γίνει ελεγχόμενη και δεν θα παρατηρούνται αυτές οι απίστευτες χειμερινές τιμές.


Σαν γνωστοί Ελληναράδες, όμως, μόνο όταν κρυώσει το κοκκαλάκι μας ψάχνουμε να ζεσταθούμε και περιμένουμε (Νοέμβρη μήνα) ο έμπορος να μας φέρει το πέλλετ στην πόρτα μας με 200 ευρώ και καυσόξυλο με 90
Και μετά κατηγορούμε τον έμπορο που αισχροκερδεί σε βάρος μας
Δεν είμαι έμπορος, απλός καταναλωτής είμαι αλλά βαρέθηκα τις δικαιολογίες και τις ειρωνίες των αιώνιων ελληναράδων
(Ακόμα και οι γείτονες (σε στυλ πλάκας φυσικά) σχολιάζουν τους τόνους πέλλετ και ξύλου που κουβαλάς μέσα στο κατακαλόκαιρο. Είναι οι ίδιοι που γκρινιάζουν για το πετρέλαιο, για την αύξηση στο ρεύμα, για την τιμή της βιομάζας τον χειμώνα κτλ. Αλλά ποιος κουβαλάει μέσα στο κατακαλόκαιρο μωρέ, πάμε για μπάνιο και βλέπουμε μετά)


με συγχωρεις αλλα δεν εχω χωρο να βαλω 3 τονους σ ενα διαμερισμα :)


Υπάρχει και η προαγορά.
Εγώ μπορώ να αποθηκεύσω μόνο 1,5 με 2 τόνους από τους 5-6 που χρειάζομαι. Τους υπόλοιπους τους προαγόρασα.
Η συγκράτηση των τιμών είναι κατά κύριο λόγο ΘΕΜΑ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑΣ.
Προαγοράζουμε το καλοκαίρι κι, αν χρειαζόμαστε το χειμώνα, κάνουμε εξαντλητική έρευνα αγοράς, γιατί δεν περισσεύουν πλέον ούτε 5 ευρώ.
Οργανώνουμε ομαδικές αγορές, γενικότερα ΟΡΓΑΝΩΝΟΜΑΣΤΕ ΩΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΕΣ, αλλιώς θα είμαστε μια ζωή πρόβατα για σφαγή, που το μόνο που ξέρουν να κάνουν είναι να παραπονιούνται και να γκρινιάζουν για τους κακούς εμπόρους. Οι έμποροι πολύ καλά κάνουν. Το καταπληκτικότερο το έχει πει ο giogud, μας κατηγόρησε ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ότι δεν οργανωνόμαστε για πραγματικές ομαδικές αγορές, κάτι που συμφέρει και τον ίδιο τον έμπορο.
Το φόρουμ αυτό είναι μια ΧΡΥΣΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ να γαλουχηθούμε επιτέλους στην υγιή καταναλωτική νοοτροπία. Ελπίζω φέτος να μη μείνουμε μόνο στα λόγια.

ΥΓ: Ξέρετε τι σημαίνει υγιής καταναλωτική νοοτροπία; Αντί να αμπελοφιλοσοφούμε περί ακριβού και φτηνού πέλλετ, ας δηλώσουμε το όνομά μας στο Θέμα που αφορά την κατά τόπους οργάνωσή μας. Είμαστε κοντά 3200 μέλη και εκεί έχουν καταγραφεί 200-300. Γνήσιοι Έλληνες! Παίρνω από το φόρουμ ό,τι μου χρειάζεται και μετά προσπαθώ από μόνος μου να βρω μια ευκαιρία αγοράς, για να παινευτώ στους γείτονες (μερικοί παινεύονται και εδώ στο φόρουμ για την προσωπική τους πονηριά ). Καμία διάθεση αλληλεγγύης, μόνο επίδειξη και κριτική...
Τελειώνοντας; Και πολύ καλές τιμές έχουνε οι Έλληνες έμποροι σε σύγκριση με τους Γερμανούς, αν αναλογιστούμε πόσο 'πρόβατο' είναι ο έλληνας καταναλωτής!

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": χρηστος8, stelios, George66

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58452 από giogud

chuckiesullivan έγραψε: Καλημέρα.

Μόλις είδα αυτή την είδηση
www.biomassenergy.gr/articles/news/2592-...any-in-november-2012
που λέει για τιμές 245-255€/τόνο στη Γερμανία τον προηγούμενο μήνα.
Και ρωτάω: αν στη τεράστια αγορά της Γερμανίας είναι τόσο η τιμή,
τελικά εμείς έχουμε φτηνό ή ακριβό pellet?


245€ με 7% ΦΠΑ σημαίνει καθαρή τιμή 229€. 229€ +23% ΦΠΑ είναι 281€.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58569 από Fokion
και κατα ποσον αναφερονται σε τσουβαλιασμενο πελλετ΄κι οχι σ αυτο που σου ερχεται με φορτηγο με μετρητη χυμα

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.092 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ