Κλίνκερ ή κάτι άλλο;

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42500 από vasgri
Απαντήθηκε από vasgri στο θέμα Κλίνκερ ή κάτι άλλο;

Moschalis έγραψε: Καλημέρα σας,
Αγαπητέ kostas tz, Αν είναι δυνατόν επικοινώνησε με την εταιρεία να δούμε το πρόβλημά , και προτέινω το τηλέφωνο για πιο άμεση και γρήγορη εξυπηρέτηση. Εφόσον καταλήξουμε κάπου μπορείς αν θες να αναρτήσεις τη γνώμη σου στο τόπικ.

Θα ήθελα πάντως να κάνω μερικά σχόλια γενικώς για τις σόμπες πέλλετ. Εύχομαι να μην παρεξηγηθώ, απλα πρεπει τουλάχιστον ο κόσμος που δεν έχει επαφή ακόμη με το πέλλετ να γνωρίζει κάποιες βασικές αρχές.
Εχουμε μάθει όλοι (βάζω και τον εαυτό μου μέσα) , να πατάμε το κουμπάκι στο λέβητα, να επιλέγουμε πρόχειρα τη θερμοκρασία ( η πεθερά μου ούτε θερμοκρασία , το βάζει τέρμα και πατάει το ON-OFF). Δε λέω μεγάλη ευκολία , στο κάτω κάτω δεν είμαστε στο 1980 αλλά στο 2012.
ΟΜΩΣ, αγοράζοντας σόμπα πέλλετ ΠΡΕΠΕΙ να καταλάβουμε ότι γυρνάμε 20-30 χρόνια πίσω. Ναι η σόμπα έχει εγκεφαλο , έχει τηλεκοντρόλ αλλά δεν παύει να είναι απλά μια όμορφη ξυλόσομπα ( όπως λέει πολύ σωστά και ο mastoras). Πρέπει λοιπόν να ασχολούμαστε καθημερινά με την καινούρια μας συσκευή. Εχει απο πίσω της μια ολόκληρη φιλοσοφία και δυστυχώς αν για παράδειγμα δεν καθαρίζουμε κάθε μέρα το κουπάκι της στάχτης , δεν πρόκειται ποτέ να δουλέψει η σόμπα. Θέλει κάποια στιγμή μέσα στο χειμώνα να καθαρίσουμε πιθανόν το μοτεράκι καυσαερίων , πρέπει να ελέγχουμε τα χωνιά και κάποιες φορές να τα καθαρίζουμε, θέλει κάποιες φορές άδειασμα η τάπα απο το ταυ καθαρισμού, θέλει γενικώς το χρόνο της. Πρέπει να ασχοληθούμε με τις ρυθμίσεις αν έχουμε πάρει "όχι καλό" πέλλετ αντί να ρίχνουμε το φταίξιμο στη σόμπα. Αποδεικνύεται πάντως μέρα παρά μέρα ότι δεν υπάρχει καλο ή κακό πέλλετ αλλά πέλλετ με τα λιγότερα η περισσότερα "μάπα" δείγματα. Απ'το να πούμε χάλια η σόμπα δεν καίει σωστά , είναι προτιμότερο να ασχοληθούμε πειραματιζόμενοι κάποιο φορές με τις ρυθμίσεις ώστε να ελαχτιστοποιήσουμε το πρόβλημα. Χωρίς να παρεξηγηθώ το 1/3 του χρόνου που αφιερώνετε ψάχνοντας στο ιντερνετ , αν τον αφιερώνατε στο πως να ρυθμίσετε τη σόμπα σας , θα ήταν όλα πολύ καλύτερα. Παίζει τεράστιο ρόλο η τοποθέτηση της σόμπας , ο τρόπος εγκατάστασης των χωνιών και ο τρόπος λειτουργίας. Οσον αφορά το πέλλετ εχω την εντύπωση πάντως ότι όσο περνάει ο καιρός, αυτά τα φαινόμενα θα είναι καθημερινά άσχετα με την μάρκα του πέλλετ.
Οτι γράφω δεν είναι κανόνας και φυσικά ΔΕΝ ισχύει για όλους. Φιλική κουβέντα κάνουμε και θα ήθελα την άποψή σας. Σαν κανόνας πάντως αν δεν έχετε όρεξη και/ή μεράκι να ασχοληθείτε με τη σόμπα σας ίσως θα ήταν καλύτερα να σκεφτείτε άλλους ακριβότερους μεν αλλά ευκολότερους δε τρόπους θέρμανσης.

κυριε μοσαλη εσεις πολι καλα τα λετε και σωστα και δε υπαρχει θεμα παρεξηγτησης..ποιος ομως θα τα δειξει σε μας να τα κανουμε??εαν και κεινοι που τα πουλανε δε τα ξερουν να τα δειξουν?? αν πας σε μια εταιρεια που υποτιθεται οτι ειναι επισημος συνεργατης , οποτε λες αρα εχει εκπαιδευτει η το παιζει οτι ξερει..και μετα σου λεει ψαξε μονος σου??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42553 από thegoul
Απαντήθηκε από thegoul στο θέμα Κλίνκερ ή κάτι άλλο;

vasgri έγραψε:

mastoras έγραψε: Η σόμπα είναι μικρή και δεν τίθεται θέμα προβλήματος εάν η εισαγωγή είναι από μέσα στον χώρο.

Αυτό βέβαια εξαρτάται με τον χώρο, δεν το συστήνω σε όλα τα σπίτια. Αφού όμως το εγχειρίδιο χρήσης ορίζει την εισαγωγή από έξω, αυτό πρέπει να γίνει.

Κάνε μια προσπάθεια ακόμα με το μαγαζί, και εάν δεν βγει άκρη, πολύ ευχαρίστως να έρθω να ρίξω μια ματιά να δω τι σφάλμα έχουν κάνει οι "συνάδελφοι" ........για αμοιβή ούτε λόγος να γίνεται. :)

Μια παρέα είμαστε όλοι εδώ στο φόρουμ.

Τα λέμε αύριο, καλό βράδυ σε όλους !!!!

μαστορα και μονο που το λες οτι θα ρθεις αν υπαρχει προβλημα σε ευχαριστω. αν κατι χρειαστεις απο το νοσοκομειο που δουλευω (θεαγενειο θεσσαλονικης μακρια απο κει αλλα εστω και προληπτικα )ευχαριστως να σε βοηθησω οσο μπορω . το ιδιο ισχυει και για τα υπολοιπα μελη του φορουμ αρκει να μου το πειτε. οσο αφορα το θεμα μας να σου πω μας ειπε ο τεχνικος της εντιλκαμιν να ανοιξουμε λιγο το παραθυρο για να παιρνει αερα η σομπα που ειναι ακριβως διπλα. το ανοιξαμε διαπλατα αναψαμε τη σομπα αλλα και παλι μαυριζει το τζαμι..οποτε ακρη δε εβγαλα. εφοσον ειχε πολυ αερα γιατι μαυριζει παλι το τζαμι? μαλλον τελικα χρειαζεται σωληνας .....



Έχω και εγώ σόμπα-νερού της edilkamin και είχα το ίδιο πρόβλημα με το μαυρισμένο τζάμι.Μαύριζε σε 5 περίπου ώρες ολόκληρο και δεν έβλεπα καθόλου μέσα.Το πρόβλημα λύθηκε σε μεγάλο βαθμό βγάζοντας το πάνω μονωτικό (σαν υαλοκόρδονο) που υπάρχει μεταξύ τζαμιού και μεταλλικού πλαισίου πόρτας.Να τονίσω ότι έχω άλλο μοντέλο της edilkamin και όχι την idro.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42554 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Κλίνκερ ή κάτι άλλο;

vasgri έγραψε: το ανοιξαμε διαπλατα αναψαμε τη σομπα αλλα και παλι μαυριζει το τζαμι..οποτε ακρη δε εβγαλα. εφοσον ειχε πολυ αερα γιατι μαυριζει παλι το τζαμι? μαλλον τελικα χρειαζεται σωληνας .....


Πάρε μου ένα τηλ στο 6947 834969 να τοποθετήσουμε την σωλήνα.....και βλέπουμε για τις μαυρίλες στο τζάμι.

Δημήτρης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42567 από Τάκης
Απαντήθηκε από Τάκης στο θέμα Κλίνκερ ή κάτι άλλο;

vasgri έγραψε: .....
αν κατι χρειαστεις απο το νοσοκομειο που δουλευω (θεαγενειο θεσσαλονικης μακρια απο κει αλλα εστω και προληπτικα )ευχαριστως να σε βοηθησω οσο μπορω . το ιδιο ισχυει και για τα υπολοιπα μελη του φορουμ [b]αρκει να μου το πειτε [/b].
.....


Θα τρελαθούμε εντελώς, με αυτά που διαβάζουμε. Δηλ αν έρθει κάποιος στο νοσοκομείο και δεν είναι γνωστός; Κοινώς, την πάτησε;

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Τάκης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42573 από vasgri
Απαντήθηκε από vasgri στο θέμα Κλίνκερ ή κάτι άλλο;

Τάκης έγραψε:

vasgri έγραψε: .....
αν κατι χρειαστεις απο το νοσοκομειο που δουλευω (θεαγενειο θεσσαλονικης μακρια απο κει αλλα εστω και προληπτικα )ευχαριστως να σε βοηθησω οσο μπορω . το ιδιο ισχυει και για τα υπολοιπα μελη του φορουμ [b]αρκει να μου το πειτε [/b].
.....


Θα τρελαθούμε εντελώς, με αυτά που διαβάζουμε. Δηλ αν έρθει κάποιος στο νοσοκομείο και δεν είναι γνωστός; Κοινώς, την πάτησε;

xaaxa οχι μη τρλαινεσαι τοσο το θεαγενιο ειναι ιδιαιτερο νοσοκομειο και λογω της φυσης του προσεχουν παραπανω τον ασθενη απο ενα γενικο σιγουρα...αλλα σιγουρα υπαρχουν και κακοι γιατροι που θα εκμεταλευτουν και μενα που ειμαι προσωπικο..αλλα ευρυχως εχουμε και ανθρωπους που εργαζονται αφιλοκερως και ενα τους ζητανε απο ιδιωτικα κεντρα δε πανε για να βοηθησουν τους απορους..που θα τα κονομουσαν διαφορετικα..να ξερεις ομως η μαγαλυτερη προσπαθεια γινεται απο το παραιατρικο και νοσηλευτικο προσωπικο που δε κερδιζουν τιποτα αλλα νιωθουν περισοτερο το κοσμο...αν δε ηταν εκεινοι αστα...αν ομως χρειαστητε καποιο ραντεβου για προληπτικες εξετασεις η να βγουν αποτελεσματα πιο συντομα η να σας κατατοπισουν για τους καλυτερους γιατρους οτι μπορω θα κανω...απο την μερια μου ομως και απο αυτα που ακουω απο ασθενεις να το ξερεις τα μεγαλα ιδιωτικα νοσοκομεια τετοιες περιπτωσεις τις εκμεταλευονται στο επακρο..τους κανουν πανακριβες θεραπειες που ειναι γνωστο οτι δε εχουν αποτελεσμα για να τα αρπαξουν και μετα αφου ο ασθενης εχει "ζεζουμιστει " οικονομικα ερχεται σε μας... στο δημοσιο δε μπορει να γινει κατι τετοιο.....υπαρχει ελενχος οικονομικος απο το υπουργειο δε ειναι το αμπελι του καθε γιατρου να κανει οτι γουσταρει πως να το πω....στο ιδιωτικο ομως τους παρακνουν να κανουν κατι τετοιο....δε σκεφτονται αν εισαι νεος η γερος σε κοιτανε σα το πορτοφολι...σε μας οι νεοι ανθρωποι εχουν ιδιαιτερη αντιμετωπιση και φροντιδα ...ειμαι 2 χρονια και δε εχω ξεχασει ονοματα των νεων ασθενω που εχοιμε χασει η εχουμε ακομη...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42574 από vasgri
Απαντήθηκε από vasgri στο θέμα Κλίνκερ ή κάτι άλλο;

mastoras έγραψε:

vasgri έγραψε: το ανοιξαμε διαπλατα αναψαμε τη σομπα αλλα και παλι μαυριζει το τζαμι..οποτε ακρη δε εβγαλα. εφοσον ειχε πολυ αερα γιατι μαυριζει παλι το τζαμι? μαλλον τελικα χρειαζεται σωληνας .....


Πάρε μου ένα τηλ στο 6947 834969 να τοποθετήσουμε την σωλήνα.....και βλέπουμε για τις μαυρίλες στο τζάμι.

Δημήτρης.

μαστορα την αλλη βδομαδα εχω αδεια θα σε παρω αλλα παρολο που ειχαμε αερα στο σπιτι εισαι σιγουρος τελικα οτι πρεπει να μπει σωληνας ε? να μου πεις τι χρειαζεται να παρω απο υλικα να σαι καλα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.086 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ