Οι τρέχουσες τιμές pellet

Περισσότερα
1 Χρόνος 6 Μήνες πριν #178128 από Manolis1978
Απαντήθηκε από Manolis1978 στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Καλημέρα Doom. Δεν το στηρίζω καπου και είμαι ασχετος αλλά με 2,10 το πετρέλαιο κίνησης να βγεί το θέρμανσης 1,40-1,50 μου φαίνεται μεγάλη διαφορά. Πιθανότατα κάνω το λάθος και κοιτάζω το πετρέλαιο κίνησης που έχει 2,10 σε πολλά βενζινάδικα και σκεφτομαι 2,10 - 0,13 Ε.Φ.Κ. (που έχει διαφορά το κινησης με το θέρμανσης) 1,97€. Αφαιρώ και 0,25€ που είναι επιδότηση στην αντλία = 1,82€ Αφαιρώ και 0,10€ επειδή είναι κατώτερο καυσιμο = 1,72€
Αλλά επειδή όπως σου έιπα ειμαι ασχετος εχω κάνει λάθος και εχεις δίκιο. Βλεπω τιμή πετρελαιου Αθήνα απο fuelprices.gr και ξεκινάνε απο 1,35€ Δεν ξέρω όμως αν αυτές οι τιμές είναι απο το πετρέλαιο που εχουν τα βενζινάδικα απο περισυ και λόγο πλαφων δεν μπορούν να πουλήσουν παραπάνω.. Επίσης η Ζαγκα είπε στο παρακάτω βιντεο οτι θα ξεκινήσει στο 1,85 - 0,25€ επιδότηση = 1,60€

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 6 Μήνες πριν #178129 από giannis kalor
Απαντήθηκε από giannis kalor στο θέμα Re:Οι τρέχουσες τιμές pellet
Παιδιά με 1.35 για τον μήνα Οκτώβρη με ειδική επιδότηση των διυλιστήριων στα 7-8 λεπτά το λίτρο για να ξανακάνουμε τον πίνακα . Νομίζω αλλάζει Πόλα αυτή η επιδότηση του Οκτωβρίου

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 6 Μήνες πριν #178130 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet

Επίσης, δεν εξετάζω την απόδοση συστήματος, αλλά την απόδοση καύσης. Το σύστημα μπορεί να έχει τρομερές απώλειες αν ο λέβητας είναι πολύ μακριά και οι σωλήνες είναι αμόνωτες ή αν είναι κατά πολύ υπερδιαστασιολογημένος και χάνει ενέργεια μεταξύ των κύκλων λειτουργίας ή δεν έχει modulation κ.ο.κ. Θέλουμε να συγκρίνουμε πώς καίγεται το κάθε καύσιμο και τι ενέργεια μπορεί να δώσει, όχι την εγκατάσταση του καθενός.

σωστες οι παρατηρησεις σου αλλα σ αυτη την περιπτωση δεν μπορεις να μιλας για εξοικονομηση καθοτι συγκρινονται ανομοια πραγματα ...πχ οι απωλειες μεταφορας και ιδιες απωλειες ειναι δεδομενες σε ολους τους λεβητες με εξαιρεση τους ατομικους και τις ΑΘ που ειναι πολυ μικροτερες κι επιπλεον για τις ΑΘ γι αυτο λεμε συνεχεια χαμηλων και μεσαιων θερμοκρασιων που καλιστα λειτουργουν με σωματα η fancoil κι ανεβαζουν κατακορυφα την αποδοση με το scop πανω απο 4 ,,,σαφως και δεν μπορεις να εξατομικευσεις τον πινακα σου ουτε να γινει ποτε απολυτα ακριβης ,,,ομως εχει μεγαλυτερο πρακτικο ενδιαφερον αν προσεγγισεις τις πραγματικες αποδοσεις με 5-10% μειον κι ακομα και στα ηλεκτρικα το 100% δεν υπαρχει 
 


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 6 Μήνες πριν #178131 από john88s
Απαντήθηκε από john88s στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Ο Λάτσης έβαλε χτες το βράδυ στον τιμοκατάλογο 60€/τόνος έκπτωση στο πετρέλαιο θέρμανσης. Ο Βαρδινογιάννης προς το παρόν όχι. Φανταστείτε τι περιθώρια κέρδους έχουν για να κάνουν έκπτωση 60€. 

Βέβαια από την άλλη το diesel για πρώτη φορά στην Ελληνική ιστορία πωλείται πιο ακριβά απο την βενζίνη. Άρα μήπως χρηματοδοτείτε από εκεί η έκπτωση;
Δεν θα μου έκανε και εντύπωση αν υπάρχουν και τηλέφωνα από κάποια υψηλά κλιμάκια....

Παίζονται διάφορα παιχνίδια εις βάρος μας δυστυχώς, ας ελπίσουμε σε μειώσεις τιμών για το καλό όλων μας. 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 6 Μήνες πριν #178132 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet


docs.google.com/spreadsheets/d/1w0XoMxO6...7&rtpof=true&sd=true

Ξανά ο πίνακας λοιπόν. Πρόσθεσα μια γραμμή για Α/Θ χαμηλών θερμοκρασιών. Ωστόσο, με βάση αυτή τη λογική θα έπρεπε να προσθέσω και στους λέβητες αερίων και πετρελαίου αποδόσεις πάνω από 100%, όταν λειτουργεί η συμπύκνωση για τις χαμηλές θερμοκρασίες. Για την ώρα το αφήνω. Όπως πάντα, μπορείτε να το κατεβάσετε και να βάλετε τις τιμές σας για σύγκριση.

Έβγαλα τους τύπους υπολογισμού του πετρελαίου θέρμανσης, καθώς τώρα έχουμε τις επίσημες τιμές των πατηρίων. Για Καρδίτσα 1,42 €/L, για Αθήνα βλέπω μέση τιμή γύρω στο 1,38 €/L.

Για το υπόλοιπο του Οκτώβρη το φθηνότερο ΦΑ εγώ δεν το βλέπω. Ζενίθ και Protergia που τσέκαρα, βγαίνει λίγο ακριβότερο από το πετρέλαιο. Επιβεβαιώστε κι εσείς. Από 1/11 μάλλον θα δούμε οικονομία που θα πέσει το TTF στα 170 €/MWh.

@dimlyk: Καταλαβαίνω όλες τις ενστάσεις σου, αλλά για να συγκρίνουμε τις τιμές των καυσίμων ανά MWh θα πρέπει να περιοριστούμε στην απόδοση καύσης. Δεν πρόκειται για ολοκληρωμένη εξατομικευμένη μελέτη θέρμανσης. Ναι, όλοι λέβητες σε εξωτερικό χώρο έχουν απώλειες, ακόμα και οι ηλεκτρικοί. Και όλα τα συστήματα καταναλώνουν ενέργεια για τον κυκλοφορητή, το βεντιλατέρ, την έναυση, ακόμα και οι αντλίες θερμότητας - οι τελευταίες μπορεί να χρησιμοποιούν επιπλέον επικουρικά μια ηλεκτρική αντίσταση. Δεν τα βάζω στην εξίσωση όλα αυτά, γιατί πρόκειται για μικρό ποσοστό συγκριτικά με την αποδιδόμενη ενέργεια του καυσίμου και όταν μιλάμε για λεβητοστάσια είναι κοινά. Δεν αλλάζει κάτι στη μεταξύ τους σύγκριση. Θέλεις να κόψουμε 5-10% από πέλλετ και πετρέλαιο, αλλά οι μετρήσεις με αναλυτή καυσαερίων άλλα δείχνουν. Μας ενδιαφέρει τι γίνεται όταν καίγεται το καύσιμο. Πώς θα αξιοποιηθεί από το λέβητα και το σύστημα είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 6 Μήνες πριν #178134 από freedomman
Απαντήθηκε από freedomman στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet


καλησπέρα. διόρθωσε με εαν κάνω λάθος γιατί δεν πολυ κατάλαβα το πινάκα. η στήλη εξοικονόμηση μας λέει ποιο καύσιμο είναι οικονομικότερο σωστά? Γιατί έχεις στο πίνακα 2 αντλίες θερμότητας με διαφορετικό βαθμό απόδοσης?
 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.653 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ