Οι τρέχουσες τιμές pellet

Περισσότερα
1 Χρόνος 6 Μήνες πριν #178105 από patsakoni
Απαντήθηκε από patsakoni στο θέμα Re:Re:Οι τρέχουσες τιμές pellet
Αυτό δεν το ρώτησα όχι απλά και εγώ ρώτησα για έναν φίλο ο οποίος έχουν επαγγελματικό αν χρειαστεί. Με συγχωρείς δεν το ήξερα ότι είναι έτσι απλά είπα αφού το είδα τοσο χαμηλά μήπως βοηθήσω κάποιον.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Manolis1978

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 6 Μήνες πριν #178106 από thomas
Απαντήθηκε από thomas στο θέμα Re:Re:Οι τρέχουσες τιμές pellet
Αρα, λογικα ειναι συν 20% στην τιμη,
Εκτος αν υπάρχει Αφμ για ενδοκοινοτικη συναλλαγή οποτε ειναι η τιμη που αναφέρεις συν 1000 τα μεταφορικά.
Φανταζομαι το εργοστάσιο δεν θα ειναι καποιο που εχει πιστοποιημενο πελλετ, ετσι;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 6 Μήνες πριν #178107 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Re:Re:Οι τρέχουσες τιμές pellet

Εγώ που ρώτησα σήμερα σε ένα ελληνοβουλγαρικο εργοστάσιο μου είπαν 430 ο τόνος +1000 μεταφορικά για Αθήνα. Που σημαίνει ότι βγαίνει 472 περίπου ο τόνος αν ειναι αρκετά άτομα νομίζω συμφέρει σε σχέση με τις τιμες που κυκλοφορούν.

1. πρεπει να βρεις ατομα 
2πρεπει νασαι σιγουρος για τον εμπορο ..εκτος κι αν τα φερνει χωρις προκαταβολες 
3. χρειαζεται και καποια οργανωση και κοστη εδω ξεφορτωμα και διανομη στα σπιτια 

αν εχεις κοσμο ψαξτο γιατι εδω δυσκολα θα βρεις ειδικα αθηνα 

και ναι 8,50 ευρω το Α2 ακριβο ειναι αλλα για αθηνα προς το παρον δεν ξερω αν υπαρχει φθηνοτερο 
 


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 6 Μήνες πριν #178114 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Αναρτώ ξανά το πινακάκι εν αναμονή της διάθεσης του πετρελαίου θέρμανσης. Από ό,τι φαίνεται μεθαύριο θα ξεκινήσει στα 1,45 με 1,50 €/L.

Το φυσικό αέριο για τον Οκτώβριο έχει τιμή γύρω στα 0,15 €/kWh (ΑΘΔ), γενονός που το εξισώνει με το πετρέλαιο θέρμανσης. Ωστόσο, το TTF αυτή τη στιγμή βρίσκεται γύρω στα 170 €/MWh και ακολουθεί πτωτική πορεία, καθιστώντας το 26% φθηνότερο από το πετρέλαιο για το μήνα Νοέμβριο, αν κλειδώσουν εκεί οι τιμές και για τα 2 καύσιμα.

Το υγραέριο στην περιοχή μου μειώθηκε κι άλλο, με σημερινή τιμή στα 0,65 €/L, προσφέροντας τη μεγαλύτερη εξοικονόμηση χρημάτων της τάξης του 40%.

Οι αντλίες θερμότητας για λιγότερες από 1000 kWh το μήνα στο λογαριασμό, προσφέρουν σημαντική οικονομία τώρα που ο καιρός είναι γλυκός ακόμα, ιδιαίτερα στις νοτιότερες περιοχές. Για πάνω από 1000 kWh και COP γύρω στο 2.5 εξισώνονται με το πετρέλαιο.

Τα premium pellet (πχ. Schweighofer), από την άλλη, τα βλέπω απλησίαστα δεδομένων των συνθηκών. Δε φαίνεται να έχουν πέσει από τα 700 € ακόμα.

docs.google.com/spreadsheets/d/1w0XoMxO6...7&rtpof=true&sd=true

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": jnet, Jole, mikemtb, Manolis1978

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 6 Μήνες πριν #178116 από Manolis1978
Απαντήθηκε από Manolis1978 στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Γνωμη μου με αυτά που ακούω και βλέπω. Το πετρέλαιο θα ξεκινήσει περίπου στο 1,70 και πάνω. Κατι έγινε τις τελευταίες μέρες και το πετρελαιο κινησεις έχει παρει τρομερή ανοδο χωρίς λόγο.Σταμάτησε η επιδότηση στην αντλία 0,15 λεπτά αλλά έχει πάρει αυξηση πάνω απο 30 λεπτά. Το φυσικό αέριο είναι στα 160€ η μεγαβατόρα αλλά εχει σταθεροποιηθέι εκεί και δεν βλέπω να πέφτει άλλο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 6 Μήνες πριν - 1 Χρόνος 6 Μήνες πριν #178117 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Που βασίζεις αυτή τη γνώμη για το πετρέλαιο ακριβώς; Η τιμή διυλιστηρίου και όλα τα δημοσιεύματα το δίνουν γύρω στο 1,50 €/L.

Πετρέλαιο θέρμανσης: Ανατροπή με πτώση τιμών - Νέες προβλέψεις για 1,45€ το λίτρο | Ημερησία (imerisia.gr)

EDIT: Εν τω μεταξύ το ΦΑ δεν ξέρουμε αν θα πάρει επιδότηση 0,09 €/kWh για το μήνα Νοέμβριο.
Last edit: 1 Χρόνος 6 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.527 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ