Οι τρέχουσες τιμές pellet

Περισσότερα
1 Χρόνος 9 Μήνες πριν #177007 από dimosmav
Απαντήθηκε από dimosmav στο θέμα Re:Οι τρέχουσες τιμές pellet

john88s έγραψε: Οι απόψεις πρέπει να βασίζονται σε στοιχεία . 3 προς 1 αναλογία δεν υφίσταται. Διάβασε την μελέτη του ΕΜΠ . 

Οκ. Μόνο που το ΕΜΠ δεν καίει το άχυρο με τις βαμβακιές για τις δοκιμές του. Anyway οι απόψεις καταγράφηκαν και αυτός ήταν ο σκοπός. Η ζωή θα δείξει, όπως λέει και ένας αγαπητός μου φίλος.

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 9 Μήνες πριν #177009 από jps
Απαντήθηκε από jps στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet

Οι απόψεις πρέπει να βασίζονται σε στοιχεία . 3 προς 1 αναλογία δεν υφίσταται. Διάβασε την μελέτη του ΕΜΠ . 



Πριν από περίπου δέκα χρόνια, που ξεκινήσαμε να ασχολούμαστε με το πέλλετ στην Ελλάδα, οι περισσότεροι έμποροι και παραγωγοί πέλλετ συμφωνούσαν ότι η αναλογία πετρέλαιο / πέλλετ ως προς τη θερμαντική αξία είναι 1 / 2,5.
Τώρα όλοι μιλάνε για αναλογία 1 / 2 και αν συνεχίσει η καθημερινή πτώση στις τιμές των υγρών καυσίμων, θα μας πείσουν ότι με ένα τόνο πετρέλαιο ζεστένεσαι όσο και με ένα τόνο πέλλετ. 
 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 9 Μήνες πριν #177011 από john88s
Απαντήθηκε από john88s στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Το πρόβλημα σε αυτή την χώρα είναι ότι δεν υπάρχει που δεν υπάρχει το κατάλληλο μορφωτικό επίπεδο, αυτοί που δεν γνωρίζουν επιμένουν και από πάνω. 

Φίλοι μου η θερμογόνος δύναμη είναι συγκεκριμένη. Παίζει  ρόλο και ο βαθμός απόδοσης της συσκευής. Τα γράφει στην μελέτη του ΕΜΠ. 

Κάντε λίγο κόπο και διαβάστε σας παρακαλώ και μην λέτε λόγια του αέρα. Η γνώση απαιτεί και μια ελάχιστη  προσπάθεια. 

Στο δε πετρέλαιο είναι ξεκάθαρο ότι πέφτει κλέψιμο όπως και στα καυσόξυλα. Οπότε μην συγκρίνετε το μέγιστο σε αυτά τα 2 καύσιμα. Επίσης σημαίνει ότι επειδή ένας χρήστης του energ.gr πήρε αγροπελλετ στην ουσία ότι το wood pellet με το πετρέλαιο έχουν 1 προς 3. 

Κανείς δεν έλεγε ποτέ ,1 προς 2,5. Ένα προς 2 έλεγαν οι έμποροι και 1 προς 2,2 οι επιστήμονες. Για μένα λόγω της παλαιότητας των λεβήτων πετρελαίου και του κλεψίματος στο πετρέλαιο η αναλογία είναι πιο κοντά στο 1 προς 2 . 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 9 Μήνες πριν - 1 Χρόνος 9 Μήνες πριν #177012 από Pri
Απαντήθηκε από Pri στο θέμα Re:Οι τρέχουσες τιμές pellet
@dimosmav

Ο καθένας μας έχει τη άποψή του επί του θέματος είτε την στηρίζει είτε όχι και φυσικά έχει δικαίωμα να την γράφει.

Από κει και πέρα εναπόκειται στους αναγνώστες να καταλάβουν ποιός δικαιολογεί λογικά αυτό που γράφει.

Και για να απαντήσω σε αυτό που ρώτησες, ΑΝ το πετρέλαιο πάει στο 1€ τότε ΜΑΛΛΟΝ θα πέσει και το πέλλετ (αν και δύσκολο γιατί ήδη έχει παραχθεί ακριβότερα) σίγουρα όμως όλος ο κόσμος θα το γυρίσει στο πετρέλαιο με τέτοια τιμή.

Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση; Πόσο πιθανό θεωρείς το πετρέλαιο θέρμανσης φέτος να βγει κοντά στο 1€????

There is nothing more uncommon than common sense.
Last edit: 1 Χρόνος 9 Μήνες πριν by Pri.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 9 Μήνες πριν #177016 από jps
Απαντήθηκε από jps στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet

Το πρόβλημα σε αυτή την χώρα είναι ότι δεν υπάρχει που δεν υπάρχει το κατάλληλο μορφωτικό επίπεδο, αυτοί που δεν γνωρίζουν επιμένουν και από πάνω. 

Φίλοι μου η θερμογόνος δύναμη είναι συγκεκριμένη. Παίζει  ρόλο και ο βαθμός απόδοσης της συσκευής. Τα γράφει στην μελέτη του ΕΜΠ. 

Κάντε λίγο κόπο και διαβάστε σας παρακαλώ και μην λέτε λόγια του αέρα. Η γνώση απαιτεί και μια ελάχιστη  προσπάθεια. 

Στο δε πετρέλαιο είναι ξεκάθαρο ότι πέφτει κλέψιμο όπως και στα καυσόξυλα. Οπότε μην συγκρίνετε το μέγιστο σε αυτά τα 2 καύσιμα. Επίσης σημαίνει ότι επειδή ένας χρήστης του energ.gr πήρε αγροπελλετ στην ουσία ότι το wood pellet με το πετρέλαιο έχουν 1 προς 3. 

Κανείς δεν έλεγε ποτέ ,1 προς 2,5. Ένα προς 2 έλεγαν οι έμποροι και 1 προς 2,2 οι επιστήμονες. Για μένα λόγω της παλαιότητας των λεβήτων πετρελαίου και του κλεψίματος στο πετρέλαιο η αναλογία είναι πιο κοντά στο 1 προς 2 . 



Αν αναφέρεσαι σε εμένα, φιλαράκι, η γνώση μου έχει προέλθει μετά από μελέτη ετών. 
Μελέτησε και εσύ, όλες τις σελίδες του energ  και όλων των προηγούμενων από αυτό φόρουμ, πήγαινε πίσω πολλά χρόνια και θα δεις αν υπήρχε το πετρέλαιο / πέλλετ 1 / 2, 5.
Καίγοντας παλιότερα πετρέλαιο και μετά πέλλετ (πιστοποιημένο), ξέρω πολύ καλά τις καταναλώσεις στο σπίτι μου και πριν και μετά. 
 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 9 Μήνες πριν #177017 από dimosmav
Απαντήθηκε από dimosmav στο θέμα Re:Re:Οι τρέχουσες τιμές pellet

Pri έγραψε: @dimosmav


Και για να απαντήσω σε αυτό που ρώτησες, ΑΝ το πετρέλαιο πάει στο 1€ τότε ΜΑΛΛΟΝ θα πέσει και το πέλλετ (αν και δύσκολο γιατί ήδη έχει παραχθεί ακριβότερα) σίγουρα όμως όλος ο κόσμος θα το γυρίσει στο πετρέλαιο με τέτοια τιμή.

Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση; Πόσο πιθανό θεωρείς το πετρέλαιο θέρμανσης φέτος να βγει κοντά στο 1€????


Μάλλον μπερδεύτηκες. Δεν ήταν δικό μου αυτό το ερώτημα.

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Pri

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.432 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ