Οι τρέχουσες τιμές pellet

Περισσότερα
1 Χρόνος 11 Μήνες πριν #176527 από Z3us1984
Απαντήθηκε από Z3us1984 στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Εμένα με νοιάζει να είναι στεγνούς και να αποδίδεις εαν δεν το κάψω δεν μπορεί να ξέρω.. Αλλα ακόμα και το αυστριακό που το θεωρούν τοπ εμένα μου έκανε θόρυβο ο κοχλιας και η θερμοκρασία οκ στάχτη δεν έκανε ούτε γκλικερ στο τασάκι του λέβητα.. Απο 4 μάρκες που έκαψα φέτος το καλύτερο ήταν το 4u τέρμα αποδοτικό τα σώματα δεν τα αγγίζεις ο λέβητας στους 70 και τα σώματα φτάναμε 63 βαθμούς.. Με το αυστριακο 55 με τις ίδιες ρύθμισις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 11 Μήνες πριν - 1 Χρόνος 11 Μήνες πριν #176529 από tssotiris
Απαντήθηκε από tssotiris στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
οι ίδιες ρυθμισεις ,δεν κανουν συνήθως  για διαφορετικά πέλλετ. Άλλα θέλουν περισσότερο αέρα ,άλλα λιγότερο. Αν έχεις υπεραυτόματο καυστήρα με αισθητήρα λάμδα , και αυτορυθμιζόμενη πτωση πέλλετ ,τότε οκ. Αλλιώς ζυγίζεις το πέλλετ που ρίχνει /λεπτό ο κοχλίας για να δεις αν πεφτει η ίδια ποσότητα. Το πιθανότερο για τοσο μεγάλη διαφορά που αναφέρεις είναι να πέφτει πολύ περισσότερο πέλλετ διότι είναι πολύ πιο κοντό,και ισως όχι τόσο σκληρό. Για τον αέρα κοιτάς αν μαυρίζει εσωτερικά τον λέβητα,αν μαυρίζει έχει λίγο αέρα. ¨η κοιτας εξωτερικά την καμιναδα τί βγαζει. Κανονικά μετα το άναμα δεν βλεπεις τιποτα.
όλα τα πέλλετ έχουν περίπου την ίδια θερμογόνο δηλαδή τα ίδια περίπου kw. Να βγάζει το ένα 72 βαθμούς και το άλλο 55 ή ηταν αχυρο,ή συνεβαινε κατι απο τα παραπάνω.
Last edit: 1 Χρόνος 11 Μήνες πριν by tssotiris.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 11 Μήνες πριν #176531 από Xagio
Απαντήθηκε από Xagio στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Φίλε μου για πες λίγο πληροφορίες από πού το πέλλετ 300 ευρώ τι ποσοτητα κ πως το λένε. Βασικά πως θα το βρω. Ευχαριστώ κ εύχομαι υγεία κ ξανά μικρό κόστος στα καύσιμα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 11 Μήνες πριν - 1 Χρόνος 11 Μήνες πριν #176532 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet

οι ίδιες ρυθμισεις ,δεν κανουν συνήθως  για διαφορετικά πέλλετ. Άλλα θέλουν περισσότερο αέρα ,άλλα λιγότερο. Αν έχεις υπεραυτόματο καυστήρα με αισθητήρα λάμδα , και αυτορυθμιζόμενη πτωση πέλλετ ,τότε οκ. Αλλιώς ζυγίζεις το πέλλετ που ρίχνει /λεπτό ο κοχλίας για να δεις αν πεφτει η ίδια ποσότητα. Το πιθανότερο για τοσο μεγάλη διαφορά που αναφέρεις είναι να πέφτει πολύ περισσότερο πέλλετ διότι είναι πολύ πιο κοντό,και ισως όχι τόσο σκληρό. Για τον αέρα κοιτάς αν μαυρίζει εσωτερικά τον λέβητα,αν μαυρίζει έχει λίγο αέρα. ¨η κοιτας εξωτερικά την καμιναδα τί βγαζει. Κανονικά μετα το άναμα δεν βλεπεις τιποτα.
όλα τα πέλλετ έχουν περίπου την ίδια θερμογόνο δηλαδή τα ίδια περίπου kw. Να βγάζει το ένα 72 βαθμούς και το άλλο 55 ή ηταν αχυρο,ή συνεβαινε κατι απο τα παραπάνω.
Ξεκάθαρα αυτό συνέβαινε. Κάθε φορά που αλλάζουμε μάρκα ή ακόμα και παρτίδα, καλό είναι να κάνουμε μια ογκομέτρηση στον κοχλία. Ο αέρας ή η ποσότητα καυσίμου πρέπει να ρυθμίζονται με αναλυτή καυσαερίων για μέγιστη απόδοση. Συνήθως οι λέβητες έχουν συγκεκριμένη θερμοκρασία που ανοίγουν και κλείνουν τον κυκλοφορητή, και τα δυο πέλλετ έπρεπε να πιάνουν 75 βαθμούς, απλά το ένα μπορεί να αργούσε λίγο περισσότερο.
Last edit: 1 Χρόνος 11 Μήνες πριν by DOOM_NX.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": tssotiris

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 11 Μήνες πριν #176543 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet

Εμένα με νοιάζει να είναι στεγνούς και να αποδίδεις εαν δεν το κάψω δεν μπορεί να ξέρω.. Αλλα ακόμα και το αυστριακό που το θεωρούν τοπ εμένα μου έκανε θόρυβο ο κοχλιας και η θερμοκρασία οκ στάχτη δεν έκανε ούτε γκλικερ στο τασάκι του λέβητα.. Απο 4 μάρκες που έκαψα φέτος το καλύτερο ήταν το 4u τέρμα αποδοτικό τα σώματα δεν τα αγγίζεις ο λέβητας στους 70 και τα σώματα φτάναμε 63 βαθμούς.. Με το αυστριακο 55 με τις ίδιες ρύθμισις.

αν και σου απαντησαν ,...η θερμοκρασια νερου δεν ειναι ενδεικτικη παρα μονο ο χρονος που χρειαζεται αυτη να φτασει μια τιμη...πιο ενδεικτικο ειναι η θερμοκρασια καυσαεριων ...μπακαλιστικα φυσικα και τα 2 ....αλλα πελλετ αυστριακο δεν νομιζω να εκαψες με το ματι παντως μπορεις αν ελεγχεις αν ενα πελλετ ειναι ψιλοκομενο που σαφως θα αποδοσει περισσοτερο με μεγαλυτερη ομως καταναλωση χαρακτηριστικα το πελλετ της egger  χρειαζοταν τουλαχιστον 10 με 15% μευωση στη ριψη για να γινει συγκρισιμο
 


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX, Nikoss

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 11 Μήνες πριν #176546 από Xagio
Απαντήθηκε από Xagio στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Τώρα επικοινώνησα και Μ είπε ότι για Θεσσαλονίκη μόνο χοντρική κοντά στα 440 με 500 μια νταλίκα γιατί για Κομοτηνή πουλάει 360. Που σου έδωσε 300 ευρώ εσένα. Αγόρασε 500 παλέτες με 280 αφού είσαι τόσο δυνατός στις διαπραγματεύσεις. Και θα στις πάρω με 295 εγώ. Και θα έρθω να τις πάρω να τις πουλήσω με 340 την παλέτα να βγάλω τα έξοδα και κέρδος.    
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.657 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ