Οι τρέχουσες τιμές pellet

Περισσότερα
5 Χρόνια 10 Μήνες πριν #163767 από kosi
Απαντήθηκε από kosi στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Λοιπόν τιμές πελλετ στο κιλκις 1.6.18 σβαι 260έως .270.alfa α1 260 βέκο 260. όλα συν ΦΠΑ.to βέκο αλβανικό που το εργοστάσιο το έχει έλληνας άκουσε κανεις τίποτα.και κάθε μηνα 5.έως 10 εβρό πάνω.Οραιες τιμες φετος κουνιθικαν τα αφτια μου..Αν ξέρει κάποιος κάτι καλύτερο ας ποστάρει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 10 Μήνες πριν #163768 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Λιγο καιρό πριν (σελ.213 &4 ) είχα προαναγγείλει κάποιες προσκαιρες ελλείψεις Α ύλης σε Ευρώπη - και Βαλκάνια ιδιως.
Αν θέλετε την γνώμη μου. Είναι ιδια κάθε χρόνο.
Προμηθευόμαστε καλοκαίρι. Φέτος δε, για κάποιους λόγους παραπάνω.

(για κάποιες τρύπες με πολύ φτηνό και μάυρο, καλώς πράττουν μερικοί και δεν αναφέρουν πηγή. Αυτή η ΑΑΔΕ μέχρι και μεταμφιέζεται σε τουρίστα - και σε καταναλωτή. Και στο πέλλετ έχουν δει ότι είναι ελλειπείς οι τιμολογηθείσες ποσότητες)


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 10 Μήνες πριν #163770 από john88s
Απαντήθηκε από john88s στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
10€/τονο ειναι αυξηση περιπου 5% και για κάποιον που καίει 5 τόνους 50€ ευρω...

Προσωπικά εχω χαλάσει πολύ περισσότερα για να παω στην δουλειά μου σε βενζίνη το τελευταίο δίμηνο σε σχέση με πέρσι. Η δε κοπελα μου που πήρε καινουργιο diesel πριν κάποια χρόνια εφαγε 2 βλάβες μια στο φίλτρο σωματιδιων και μια απο νεράκι και οτι κερδισε απο το καύσιμο το πληρωσε συνεργεία και ταξί. Η αυξηση της αμόλυβδης ειναι 10% το λιγότερο...

Αν δεν υπήρχε η αλφαγουντ να υπάρχει ποσοτητα στην αγορά θα είχαμε βιαστεί...

Το χειμώνα πονταρω σε τιμες τις ταξεως 300€+++
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Nasikas

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 10 Μήνες πριν #163773 από shaman
Απαντήθηκε από shaman στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet

john88s έγραψε: 10€/τονο ειναι αυξηση περιπου 5% και για κάποιον που καίει 5 τόνους 50€ ευρω...

Προσωπικά εχω χαλάσει πολύ περισσότερα για να παω στην δουλειά μου σε βενζίνη το τελευταίο δίμηνο σε σχέση με πέρσι. Η δε κοπελα μου που πήρε καινουργιο diesel πριν κάποια χρόνια εφαγε 2 βλάβες μια στο φίλτρο σωματιδιων και μια απο νεράκι και οτι κερδισε απο το καύσιμο το πληρωσε συνεργεία και ταξί. Η αυξηση της αμόλυβδης ειναι 10% το λιγότερο...

Αν δεν υπήρχε η αλφαγουντ να υπάρχει ποσοτητα στην αγορά θα είχαμε βιαστεί...

Το χειμώνα πονταρω σε τιμες τις ταξεως 300€+++


Συμφωνώ απόλυτα φίλε μου ότι η ALFA WOOD έχει συγκρατήσει τις τιμές σε σχέση με άλλους που το παίζουν και εισαγωγείς με λεφτά του κοσμάκη που όταν τους ρωτάς το καλοκαίρι εισάγουν χιλιάδες τόνους αλλά το χειμώνα τα κρατάνε για να πουλάνε λιανική λεις και είναι έμποροι λιανικής και όχι χονδρικής ...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 5 Χρόνια 10 Μήνες πριν #163774 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Η προχθεσινή ετήσια έκθεση του EOS που δημοσιεύει το "timber industry news" ξεκινάει με το εμπάργκο της Ουκρανίας.
www.timberindustrynews.com/oak-market-in...er-a-lot-of-tension/

" EU countries hit hardest by the Ukrainian ban, says the European Organisation of Sawmill Industries (EOS), are Romania, Slovakia, Poland and Austria, which between them in 2014 imported 1.4 million cu.m of Ukrainian roundwood."
Απο την ποσότητα των 1,4 εκατομ. κ.μ που εξήγαγε η Ουκρανία, πάνω απο τα μισά πήγαιναν σε Ρουμανία και ερχόταν σωρηδον πέλλετ στην Ελλάδα (με Ουκρανικά ξύλα, - μακρυά συνήθως, η κοντά απο Τσερνομπιλ)

Αυτή η προσωρινή αναταραχή του εμπάργκο (που θα αρθεί μέχρι τέλους 18) οδήγησε μοιραία σε αύξηση τιμης ακατέργαστης ξυλείας.
- Γιά τα 2 προηγούμενα ποστ περί Αλφα Γουντ, προσωπικά είμαι πεπεισμένος ότι αν δεν υπάρχει γενικά ΕΓΧΩΡΙΑ ΠΑΡΑΓΩΓΗ σε κάποιο προιόν , οι τιμές θα ήταν στις ορέξεις των μεγάλων εισαγωγέων (που εδω είναι- είμαστε- μια μικρή οικογένεια)
Τιποτα λιγότερο - τίποτα περισσότερο.
Αυτός ο λόγος που ωρυόμουν πριν 5-6 χρόνια, την περίοδο που λόγω κάποιων άστοχων παρτιδών (που είχαν όλα τα εργοστάσια του κόσμου) είχε ξεκινήσει ένας μεγάλος πόλεμος στην πιάτσα (μαγαζιά, διαδίκτυο, στόμα με στόμα, (κ@λο με κ@λο...) - και μιλούσα για την ανάγκη στήριξης των ΕΛΛΗΝΩΝ εργατών συναδέλφων μου.

Κλείνω πάλι με την προτροπή : Όσοι μπορείτε, προμηθευτείτε νωρίς πέλλετ.
(ονοματα εμπόρων δεν δίνω - δεν έδωσα ποτέ - δεν πρέπει - )


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...
Last edit: 5 Χρόνια 10 Μήνες πριν by Nasikas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 5 Χρόνια 10 Μήνες πριν #163775 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Και όπως είχα αναφέρει, συνεχίζεται απο μερίδα ΜΜΕ της Ρουμανίας και απο την πλεοψηφία των πολιτων μια υστερία εναντίον μεγάλης εταιρείας ξύλου.
Η οποία προήλθε απο επίθεση με σπρευ πιπεριού εναντίον του ακτιβιστή Gabriel Paun απο ανθρώπους της , και κάποια άστοχη δήλωση-απειλή εκπροσώπου (καθείστε καλά γιατί θα κλείσω εργοστάσια και θα μείνει άνεργος κόσμος..)
Βαζοντας στο ψαχτήρι το λήμμα "ilegal lemn", θα βρείτε εκατοντάδες βίντεος με τεκταινόμενα σε Ρουμανία. Παιδιά να σταματούν σε χωριά κάποια φορτηγά με ξυλεία και να ελεγχουν σφραγίδες σε κορμούς και να καλούν αστυνομία κλπ.
Αυτή την εβδομάδα για παράδειγμα : (όσοι δεν γνωρίζουν Ρουμάνικα, βάζουν translator στα σχόλια)



Η δε οργάνωση Agent Green , έχει ξεσαλώσει. (με στήριξη WWF etc)



Ολα αυτά είναι πρόσκαιρα, καθόσον η εταιρεία , (μετά την αφαίρεση του πιστοποιητικου αειφορίας που υπέστη) , έχει πάρει απίστευτα σωστά μέτρα για αποφυγή παραλαβής παράνομων υλοτομήσεων απο προμηθευτές.
(είχε παραδεχτεί ότι παραλάμβανε χωρίς να γνωρίζει- στο site της υπάρχουν αρκετά)


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...
Last edit: 5 Χρόνια 10 Μήνες πριν by Nasikas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.505 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ