Πως θα εφτιαχνα το σπιτι μου σήμερα

Περισσότερα
1 Χρόνος 6 Μήνες πριν #178171 από jnet
Απο ποστ στο fb του Γιωργου Χαμηλοθωρη. Ο Γιωργος εγραφε παλια στο energ.gr. δεν θυμαμαι το nickname του αλλα θα μου ερθει!

ΠΩΣ ΘΑ ΕΦΤΙΑΧΝΑ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΣΗΜΕΡΑ.

Το ιδανικό ενεργειακά σπίτι. Κατά τη γνώμη μου για κάποιον που θα ήθελε να ξεκινήσει από το μηδέν σήμερα.
Μονώσεις:
Θα πρέπει να βρίσκονται παντού. Τοίχοι ταβάνι πάτωμα με 10cm γραφιτούχα πολυστερίνη ή κάτι ανάλογο θερμοπρόσοψης.
Τα κουφώματα είναι το επόμενο προσόν σε ένα ενεργειακό σπίτι. Όσο καλύτερα γίνεται.
Τα κρύσταλλα θα πρέπει να έχουν ανακλαστικη επίστρωση και μεγάλο διάκενο.
Θέρμανση:
Ήμουν οπαδός της αντλίας θερμότητας. Σήμερα είμαι υπέρ της ηλιακής θέρμανσης.
1τμ ηλιακού συλλέκτη για κάθε 10τμ χώρου, + 3τμ για ζεστό νερό χρήσης.
Οι συλλέκτες θα έχουν διπλά κρύσταλλα, και η κλίση τους θα είναι αρκετά κάθετη 50° - 65° για να προστατευτούν από τον καλοκαιρινό ήλιο.
Θα συνδέονται με σύστημα βεβιασμένης κυκλοφορίας με δοχείο αδρανείας 1000lt η μεγαλύτερο.
Η θέρμανση θα είναι επιδαπέδια, για να λειτουργεί ακόμα και αν πέσει η θερμοκρασία του δοχείου αδρανείας.
Αυτή η σύνθεση δεν θα μπορούσε να λειτουργήσει χωρίς τις παραπάνω προδιαγραφές μόνωσης.
Μία στοιχειώδης αντλία θερμότητας απόδοσης 6kW θα ενεργοποιείται σε ακραίες συνθήκες, ή όταν τελειώσει το ζεστό νερό χρήσης. Ακόμη αν κάποιος διαθέτει πρώτη ύλη καύσης δική του ενδείκνυται
Ο θερμοσίφωνας θα είναι 160lt ή μικρότερος, και θα κλέβει θερμότητα με κλειστό κύκλωμα από το δοχείο αδράνειας. Η σε έκτακτη περίπτωση εναςνταχυθερμαντηρας αερίου σε σειρά στην έξοδο προς χρήση.
Έτσι το ζεστό νερό χρήσης θα είναι πάντα ζεστό και φρέσκο.
Η ιδανική θέση του δοχείου αδράνειας είναι το υπόγειο, και ο θερμοσίφωνας ακριβώς από πάνω του.
Ψυγείο: Υψηλής ενεργειακής κλάσης.
Θα πρέπει να καταναλώνει λιγότερο από 170kWh/έτος.
Ο ζεστός αέρας το καλοκαίρι θα οδηγείται εξωτερικά του σπιτιού το καλοκαίρι, και θα διαχέεται εσωτερικά τον χειμώνα.
Πλυντήριο ρούχων: Διπλής παροχής.
Πλυντηρίο πιάτων: Διπλής παροχής μέσω θερμοστατικής βαλβίδας.
Μάτια κουζίνας: αερίου υγραερίου πάντα με τη σωστή διάταξη ασφαλείας.
Φούρνος: βλέπε μάτια κουζίνας.
Φωτισμός: Φυσικά LED. Ωστόσο η κατασκευή του σπιτιού θα πρέπει να είναι τέτοια που να επιτρέπει τον φυσικό φωτισμό.
Υπάρχουν και συστήματα με οπτικές ίνες που βοηθούν σε αυτό.
Έξυπνοι διακόπτες sonoff για συσκευές όπως υπολογιστές τηλεοράσεις και άλλα μικρολογια που δεν χρειάζονται να λειτουργούν τη νύχτα. Να ξέρετε, τα παλμοτροφοδοτικα των συσκευών καταναλώνουν ενέργεια όσο και να σας φαίνεται περίεργο.
Φωτοβολταϊκά: Εδώ είναι και το πιο δύσκολο.
Αν υπάρχει παροχή ρεύματος θα πρέπει να διατηρηθεί, εκτός και αν το πάγιο του παρόχου φτάσει τα 30€/μήνα. Είναι ασφάλεια.
Σε ένα σπίτι με τη παραπάνω σύνθεση, οι ετήσιες ενεργειακές ανάγκες σε ηλεκτρικό, μπορούν να πέσουν ακόμα και στις 1 εώς 2MWh.
Αυτό σημαίνει το πολύ 8 πάνελ.
Για inverter ο πιο κατάλληλος τύπος είναι ο all in one hybrid, επειδή συνδυάζει όλες τις πηγές.
Αν προτιμάται κάτι αυτόνομο, η φωτοβολταϊκή ισχύς πρέπει να τριπλασιαστεί και ο ινβερτερ να είναι κάποιος καλύτερης ποιότητας. Βλέπε victron studer.
Επίσης θα χρειαστούν μεγάλες μπαταρίες ισχύος 10kWh και άνω και ηλεκτρογεννήτρια.
Τα αυτόνομα συστήματα έχουν δύο ελαττώματα: το ένα είναι το μεγάλο κόστος εγκατάστασης και συντήρησης, και το δεύτερο ότι δεν είναι πραγματικά αυτόνομα. Σχεδόν όλοι όσοι το έχουν εγκαταστήσει εξαρτώνται από το γκάζι τις μπαταρίες και το καύσιμο της γεννήτριας.
"Εκτός δικτύου" θα ήταν σωστότερος όρος.

Δεκτές νέες προτάσεις αν κάποιος έχει να συμπληρώσει κάτι.

Στάλθηκε από το SM-N970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 6 Μήνες πριν #178175 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Πως θα εφτιαχνα το σπιτι μου σήμερα
να προσθεσω γεωθερμικη ενεργεια ,,,η πιο αξιοπιστη λυση κι οχι μονο για θερμανση 
δυστυχως παραβλεπεται απο ολους μας οτι πανελ και ανεμογεννητριες εχουν περιορισμενη διαρκεια ζωης και χρηζουν αντικαταστασης καθε 20 με 30 χρονια ...το ιδιο ισχυει και με τις μονωσεις που εκτιθενται στις συνθηκες του περιβαλλοντος (αυτα μονο για συνεκτιμησεις κοστους ) 
και μια ιδεα χωρις πολλους μιμητες ειναι τα υπογεια και υποσκαφα με φυσικο φωτισμο 


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 6 Μήνες πριν #178218 από mikemtb
στα παραπανω να προσθέσω και σωστο σύστημα αερισμού με ανάκτηση θερμότητας..

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 6 Μήνες πριν #178229 από petrosp13
Να μας δώσει και ένα ενδεικτικό κόστος ο τύπος
Αν πχ το σπίτι χρειάζεται 100 χιλιάρικα με κλασική 5άρα μόνωση, λέβητα πετρελαίου κτλ, πόσο παραπάνω κοστίζουν όλα αυτά και σε πόσο χρόνο θα κάνεις απόσβεση
Ηλιακή θέρμανση με backup αντλία θερμότητας;
Πρέπει να βρίσκεσαι σε Αιγαίο-Κρήτη-Πελοπόννησο για να έχεις τρελή ηλιοφάνεια, αλλά σε αυτές τις περιοχές θα βάλεις αντλία θερμότητας;;;

Γενικά η πρόταση είναι υπερβολικότατη και αφορά ανθρώπους με πολλά λεφτά για ξόδεμα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 6 Μήνες πριν #178231 από DOOM_NX
Δεν ξέρω αν θα έβαζα κουζίνα αερίου. Τα επαγωγικά μάτια είναι πολύ πιο αποδοτικά και προσφέρουν μικρορύθμιση. Ωραίες οι ιδέες του, αλλά μάλλον είναι απαγορευτικό το κόστος για τους περισσότερους.

Πάντως έχω φίλο στο Πήλιο που ζεσταίνεται με 2 πλάκες ηλιακούς συλλέκτες και συμπληρωματικά πετρέλαιο τη νύχτα. Κάνει τρομέρη οικονομία λέει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.065 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ