Πρόβλημα με το Βoiler

Περισσότερα
4 Χρόνια 1 Μήνας πριν #170051 από lefterismega
Απαντήθηκε από lefterismega στο θέμα Πρόβλημα με το Βoiler
Σε ευχαριστώ Δημήτρη

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 1 Μήνας πριν #170061 από meletis
Απαντήθηκε από meletis στο θέμα Πρόβλημα με το Βoiler

lefterismega έγραψε: Γεια και χαρά στην παρέα ...
Όπως λέει και ο τίτλος του θέματος, εδώ και κάποιο διάστημα έχω πρόβλημα με το boiler.
Να δώσω μια "εικόνα" περί τίνος πρόκειται.
Έχω λέβητα πετρελαίου με 3 αυτονομίες (με κυκλοφορητές) η μια εξ αυτών είναι για ζεστά νερά μόνο για το Boiler.
To πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι το ζεστό νερό δεν έχει την διάρκεια που είχε παλαιότερα.
δλδ, άναβα καυστήρα για 3-4 λεπτά της ώρας και είχα ζεστό νερό για να κάνουν τουλάχιστον 3 άτομα μπάνιο. Τώρα, με την ίδια χρονική διάρκεια ανάματος, με το ζόρι να κάνει ένα άτομο (μπάνιο) ,,, μετά το νερό κρυώνει !
Να σημειώσω ότι 80 λίτρων Boiler μου το άλλαξα με καινούργιο πριν από 7 χρόνια και είναι προστατευμένο σε εσωτερικό χώρο.
Τι λέτε να συμβαίνει ? ... είναι πρόβλημα του ίδιου του Boiler (κάποια εξαέρωση ή τα έχει παίξει ?)
Υπάρχει περίπτωση να είναι κυκλοφορητής ? (πάντως γυρίζει κανονικά)
Να αναφέρω ότι τον καυστήρα τον έχω στους 65 βαθμούς C και μετά από λίγο ανεβαίνει στους 90C.
Όταν ανοίξει ο κυκλοφορητής εκτονώνοντας τα ζεστά νερά, και η θερμοκρασία πέσει κάτω απ τους 60C ξαναπαίρνει μπρος ... Αν πάρει για δεύτερη φορά τότε δεν υπάρχει πρόβλημα στην ποσότητα του ζεστού νερού...
Όποια ιδέα καλοδεχούμενη ... ευχαριστώ

Παρόμοιο σύστημα εχω και εγω απο το 2000 με μποιλερ λεβητοστασιου τριπλής ( δηλαδή ρευμα καλοριφέρ - αναμονη ηλιακου)
Ειναι βέβαια 250 λιτρα για 4 μελής οικογένεια , έχει δικότου κυκλοφορητη και το ρυθμιζω εγω ποσο θερμοκρασία θέλω.
Είναι Fyrogenis και τωρα που μου κάηκε αντισταση ψαχνω και δεν βρισκω πουθενα εχει κλεισει , θα κάνω μια βολτα στην σπύρου πάτση μου είπαν με δείγμα φτιαχνει ενα κατάστημα

Φοιτητής Μηχ.Πληροφορικής

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 4 Χρόνια 1 Μήνας πριν #170063 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Πρόβλημα με το Βoiler

lefterismega έγραψε: Επανέρχομαι στο θέμα ...
Μετά από έρευνές και άλλα σχετικά (μπλα μπλα) ... δυο τεχνικοί αποφάνθηκαν ότι το Boiler έχει τρυπήσει εσωτερικά με αποτέλεσμα να θέλει αντικατάσταση ...
Επειδή η γνώμες των δυο αυτών τεχνικών διίστανται, (όσο αφορά την χωρητικότητα-απόδοση)...
Ο ένας λέει ότι να μην βάλω τον ίδιο (80lt) αλλά να βάλω 100lt για περισσότερο ζεστό νερό,
ο άλλος λέει (κατασκευαστής μάλιστα) ότι να μην βάλω μεγαλύτερο γιατί θα αργεί να ζεστάνει το νερό ...
(Υπόψιν ότι κατά 99,9% για ζεστό νερό ανάβω καυστήρα)...
Η διαφορά σε κόστος € μεταξύ των δυο είναι πολύ μικρή ...
Τι θα με συμβουλεύατε να αγοράσω ... 80lt ή 100lt ?

Ευχαριστώ



Βαλε ενα μποιλερ παλικαρι μου 100 λιτρα... με 0,80 τμ σερπαντινας μεσα καταλληλο για αντλιες θερμοτητας.
Αυτα τα μποιλερ εχουν ειδικη κατασκευη για να θερμαινονται γρηγοροτερα απο τα κοινα μποιλερ εξου και η προτεινομενη χρηση τους σε συνδυασμο με αντλιες θερμοτητας.
Για να καταλαβεις ενα μποιλερ με μανδυα εχει 0,60 τμ μανδυα και θεωρειται κορυφη σαν κατασκευη...αυτο εχει 0,80 τμ.
Επισης επειδη αυτα ειναι για οσους γνωριζουν απο κατασκευη και ΔΕΝ τα γνωριζουν ακομη και συναδελφοι υδραυλικοι...μην τα ζητας απο οποιονδηποτε γιατι θα σε βλεπει σαν κινεζο.
Σε ολοκληρη Θεσσαλονικη ενας ειναι αυτος που μπορεις να απευθυνθεις και ειναι αυτος...ζητα τον Δημητρη.
www.helional.gr/

ΥΓ. Εχε υποψην οτι αυτο που θα παρεις θα ειναι αριστης ποιοτητας... οντως 100 λιτρα και οχι λιγοτερο.
Η απατη παει συννεφο με τα καζανια γενικως.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 4 Χρόνια 1 Μήνας πριν by χρηστος8.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.060 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ