Τι θερμοκρασία έχετε & πότε θα ανάψετε θέρμανση;

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #34586 από GT
Τις τελευταίες μέρες έχω εσωτερική 20,5 με 22 C και στους 2 ορόφους (Καστοριά, με εξωτερικές 12-22 αν δεν κάνω λάθος).

Παρόλη την καλή θερμοκρασία, έχω 4 μέρες που ανάβω ελάχιστα καλοριφέρ (όπου ανάβει), για να πέφτει λίγο η υγρασία, για να σπάει που λέμε, λόγω των παιδιών και ιδιαίτερα της μικρής (2,5 μηνών), ο μεγάλος όλη την ώρα τρέχει (3 ετών) και δεν πολυχαμπαριάζει.

Στον κάτω όροφο (καθιστικό) το βραδάκι για κανά εικοσάλεπτο, ενώ στον πάνω την ώρα που ανεβαίνουμε για ύπνο και μέχρι να τακτοποιηθούμε να ξαπλώσουμε, για κανά 10λεπτο δηλαδή.

Η θερμοκρασία δεν μεταβάλλεται σημαντικά, απλά νιώθεις αίσθημα ζέστης, ίσως λόγω πτώση της εσωτερικής υγρασίας, τι να πω.

Εννοείται πως όταν χτυπάει ήλιος, οι κουρτίνες είναι ορθάνοιχτες, ενώ ο αερισμός γίνεται γύρω στις 2 το μεσημέρι για 10-15 λεπτά maximum. Σήμερα ο λιάκος δε μας έκανε την τιμή, λες και ξυπνήσαμε στο Λονδίνο η ομίχλη το πρωί, ενώ ακόμα δεν είδαμε μια αχτίδα... αν δε βγει καθόλου ήλιος, βλέπω να ανάβει περισσότερο το βράδυ...


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #34588 από DIMITRIS38
έξω την ήμερα είναι στους 23-27 το βράδυ στους 12-15 ανάλογα την ήμερα η υγρασία έξω 85%+ και μέσα 65-70% κάποιες στιγμές εσωτερική θερμοκρασία 21-25
δεν άναψα ακόμα τον έκανα δοκιμή μόνο ΖΝΧ για μια μέρα
εχω και τον ηλιακό που με βοηθάει όποτε κάνω υπομονή

fuzzy logic 2 p15kw

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #34597 από frakyd

panos78 έγραψε: Για να πώ την αλήθεια, το 10.1 για εσωτερική θερμοκρασία που ανέφερε ο φίλος μου φάνηκε σαν τυπογραφικό λάθος. Θέλει πολύ χρόνο να θερμανθεί ένα σπίτι με τόσο χαμηλή θερμοκρασία.


Δεν ειναι τυπογραφικο λαθος!!!
Πολυ θα το ηθελα αλλα ηταν πραγματικοτητα.
3μιση χρονια χωρις καθολου θερμανση, αλλα με το που μαθαμε για την εγκυμοσυνη
επρεπε να γινει κατι.
Μπορει να μειναμε ταπι αλλα τουλαχιστον δεν θα κρυωνει η μικρη!

Τις πρωτες μερες που δουλεψε ο λεβητας να φανταστεις οτι εκαιγε μεχρι κ
6 τσουβαλ πελλετ μεχρι να ζεσταθει το σπιτι.

Σε συγκριση με τον ψηφιακο θερμοστατη που εβαλα,
το ρολόι της φωτο ειχε 0,1C διαφορα πανω κατω.

Συνημμένο αρχείο:


Uploaded with ImageShack.us

Ολη την ωρα αγκαλιτσες κ κυνηγητο ειμασταν με τη γυναικα :kiss: για να ζεσταθουμε,
κ τσουπ να η μικρη τωρα!!! :P :P
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by frakyd.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #34621 από Τάκης
Εν πάση περιπτώσει το ανθρώπινο σώμα προσαρμόζεται, με όρια βέβαια, στις εξωτερικές συνθήκες. Αν μάθεις και συνηθίσεις τον χειμώνα σε θερμοκρασίες 23 ή 24 βαθμούς μετά το 21 σου φαίνεται πολύ κρύο. Αυτό όμως έχει το κακό να γίνεσαι ευάλωτος σε κρυολογήματα και τα συναφή ιδιαίτερα όταν πρέπει να κινηθείς μέσα έξω. Η θερμοκρασία των 21 βαθμών την ημέρα και περίπου 17 ή 18 το βράδυ στον ύπνο λέγεται ότι είναι οι πλέον υγιεινές.

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #34624 από DIMITRIS38

Τάκης έγραψε: Εν πάση περιπτώσει το ανθρώπινο σώμα προσαρμόζεται, με όρια βέβαια, στις εξωτερικές συνθήκες. Αν μάθεις και συνηθίσεις τον χειμώνα σε θερμοκρασίες 23 ή 24 βαθμούς μετά το 21 σου φαίνεται πολύ κρύο. Αυτό όμως έχει το κακό να γίνεσαι ευάλωτος σε κρυολογήματα και τα συναφή ιδιαίτερα όταν πρέπει να κινηθείς μέσα έξω. Η θερμοκρασία των 21 βαθμών την ημέρα και περίπου 17 ή 18 το βράδυ στον ύπνο λέγεται ότι είναι οι πλέον υγιεινές.


ρε Τάκη 17-18 δεν ξέρω αν είναι υγιεινό αλλά είναι κρύο όχι ρε φίλε 17-18 ούτε για πλάκα τον χειμώνα για αυτό μάλωνα με την γυναίκα μου πάντα

fuzzy logic 2 p15kw

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #34630 από Τάκης

DIMITRIS38 έγραψε:
ρε Τάκη 17-18 δεν ξέρω αν είναι υγιεινό αλλά είναι κρύο όχι ρε φίλε 17-18 ούτε για πλάκα τον χειμώνα για αυτό μάλωνα με την γυναίκα μου πάντα


Xa, xa, την έχεις ανεκπαίδευτη, για αυτό. Η δική μου πέρυσι που βάλαμε τον λέβητα πέλλετ και κρατούσαμε το βράδυ στον ύπνο τη θερμοκρασία στους 18 στις πρώτες μέρες έμεινε άυπνη γιατί φοβόταν ότι από την "πολύ" ζέστη θα πάθαινε εγκεφαλικό!!! Είχαμε συνηθίσει όταν πηγαίνουμε για ύπνο να κλείνουμε τελείως τον λέβητα πετρελαίου και να πέφτει η θερμοκρασία στους 15 περίπου. Αυτό έδινε στην αναπνοή μια αίσθηση υγείας. Όλα συνήθεια είναι. Υπάρχει και μια σχετική παροιμία που ταιριάζει με τις συνθήκες αυτες, "έχε το πόδια σου ζεστά τη κεφαλή σου κρύα". Στον ύπνο για τα ζεστά πόδια φροντίζουν τα σκεπάσματα και για την κρύα κεφαλή το περιβάλλον.

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Τάκης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.110 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ