Μπρικέτα κατασκευαζει κανεις από τα μέλη

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144843 από ALFA
Είναι κανείς στο energ.gr που παράγει μόνος του μπρικέτες?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144972 από AMBIENTES
Είχα φτιάξει πέρισι γύρω στα 100 κιλά αλλά μετά από την καταστροφή της πρέσας τα παράτησα.Κάποια στιγμή που θα βρώ ξανά χρόνο θα ασχοληθώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144990 από ALFA

AMBIENTES έγραψε: Είχα φτιάξει πέρισι γύρω στα 100 κιλά αλλά μετά από την καταστροφή της πρέσας τα παράτησα.Κάποια στιγμή που θα βρώ ξανά χρόνο θα ασχοληθώ.

φίλε μου ΘΑ ηθελα να μου απαντήσεις σε κάποια ερωτήματαματα αν είναι εύκολο..Πρώτον ΤΙ εποχή ΤΙΣ έφτιαξες?
ΜΕ χειροκίνητη αυτοσχέδια πρέσα? Έκανες χυλό μΕ παιχνίδι κ χαρτί? Είχαν τρύπα στη μέση? ΜΕ ποιο τρόπο τις αποξυρανες?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #145067 από AMBIENTES
Η πρέσα που έφτιαξα μόνος μου είναι υδραυλική με ηλεκτρικό μοτέρ.Για να καταλάβεις το μοτέρ έδεινε κίνηση στην υδραυλική αντλία λαδιού και από εκεί σε υδραυλική μπουκάλα.Η όλη κατασκευή μου στοίχισε 500 ευρώ ,τα περισσότερα τα έδωσα να φτιάξω τις μήτρες(5 συνολικά).Το υλικό ήταν μόνο πριονίδι στεγνό και είχα ένα καλό αποτέλεσμα και έβγαλα καμιά 100 κιλά.Μετά θέλησα να δοκιμάσω μεγαλύτερες πιέσεις και εκεί έσπασε η μήτρα και μου στράβοσε το βάκτρο της μπουκάλας, έφτιαξα καινούργια μήτρα και πήρα άλλο βάκτρο αλλά μετά λόγω δουλειάς δεν είχα χρόνο και τα άφησα έτσι.Κάποια στιγμή που θα έχω χρόνο θα ξαναρχίσω τα << πειράματα >>.Ολα τα πράγματα που χρεισιμοποίησα ήταν μεταχειρισμένα από μονάδες ανακύκλωσης που τα δίνανε φτηνά εκτός τις μήτρες που τις έφτιαχνα καινούργιες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #145069 από ALFA

AMBIENTES έγραψε: Η πρέσα που έφτιαξα μόνος μου είναι υδραυλική με ηλεκτρικό μοτέρ.Για να καταλάβεις το μοτέρ έδεινε κίνηση στην υδραυλική αντλία λαδιού και από εκεί σε υδραυλική μπουκάλα.Η όλη κατασκευή μου στοίχισε 500 ευρώ ,τα περισσότερα τα έδωσα να φτιάξω τις μήτρες(5 συνολικά).Το υλικό ήταν μόνο πριονίδι στεγνό και είχα ένα καλό αποτέλεσμα και έβγαλα καμιά 100 κιλά.Μετά θέλησα να δοκιμάσω μεγαλύτερες πιέσεις και εκεί έσπασε η μήτρα και μου στράβοσε το βάκτρο της μπουκάλας, έφτιαξα καινούργια μήτρα και πήρα άλλο βάκτρο αλλά μετά λόγω δουλειάς δεν είχα χρόνο και τα άφησα έτσι.Κάποια στιγμή που θα έχω χρόνο θα ξαναρχίσω τα << πειράματα >>.Ολα τα πράγματα που χρεισιμοποίησα ήταν μεταχειρισμένα από μονάδες ανακύκλωσης που τα δίνανε φτηνά εκτός τις μήτρες που τις έφτιαχνα καινούργιες.

Φίλε μου βρίσκεσαι Αθηνα? Εγώ χρησιμοποιώ χειροκίνητη πρέσα 5τόνων αλλά συνδύαζω και χυλό μΕ χαρτί...Δοκιμασα μΕ σκέτο πριονιδι αλλά διαλυόταν πολύ ευκολα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #145072 από vazelos
βαλε και αλευρι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.062 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ