Κυκλοφορητης σε δοχειο αδρανειας.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143088 από burnit40
καλησπερα σε ολους.οπως εχω αναφερει σε αλλο θεμα φετος συνδεσα δοχειο αδρανειας homemade στον ξυλολεβητα burnit 40kw.ο κυκλοφ.ειναι ο WILO Yonos PICO 25/1-4 Inverter.αυτο που παρατηρω ειναι οτι ζεστενεται πολυ γρηγορα ο λεβητας κοβει στους 80 που τον εχω κ αργει να γυρισει το νερο με αποτελεσμα να εχω πολλα on-off.εχω τριοδη 65 κ ανοδιο μαγνησιου σε σειρα με τον κυκλοφ.γιατι αργουνε να γυρισουνε τα νερα?ειναι μικρο το μανομετρικο του κυκλοφ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143122 από panosf01
Απαντήθηκε από panosf01 στο θέμα Κυκλοφορητης σε δοχειο αδρανειας.
Μηπως πρεπει να ανεβασεις λιγο την θερμοκρασια πανω απο τους 80.Το λεω επειδη εχεις την τριοδη των 65 βαθμων που ισως αργει λιγο να ανοιξει τελειως,με αποτελεσμα ο λεβητας να πιανει 80 και να κοβει.Αυξησε και μια ταχυτητα στον κυκλοφορητη σου,η το μανομετρικο που λες αν τον εχεις στην λειτουργια ινβερτερ ισως αυξανοντας την παροχη τα πραγματα να ειναι καλυτερα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": burnit40

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143181 από burnit40
Απαντήθηκε από burnit40 στο θέμα Κυκλοφορητης σε δοχειο αδρανειας.
πανο ανεβασα τον κυκλ.στο τερμα,εκει που με παει το μυαλο ειναι οτι μαλλον ηθελε κυκλοφ.με μανομετρικο 6μετρα κ το κακο ειναι οτι τον πηρα φετος κ ειναι 1'.μαλλον χαμενα φραγκα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143200 από panosf01
Απαντήθηκε από panosf01 στο θέμα Κυκλοφορητης σε δοχειο αδρανειας.
Μπορει να φταιει και η τριοδη ομως,αν αργει να ανοιξει τελειως ο λεβητας σηκωνει θερμοκρασια και κοβει,το λεω γιατι αν δεις πχ την calefi το εγχειριδιο αναφερει οτι ανοιγει τελειως στους +10βαθμους.Αν και η δικη σου λειτουργει με τον ιδιο τροπο,ανοιγει δηλαδη στους 75,ειναι λογικο να φτανει 80 και να κοβει.Ο λεβητας εχει αδρανεια..Ο κυκλοφορητης μου φαινεται περιεργο να μην φτανει,θεωρητικα ειναι για ολοκληρη μονοκατοικια με μανομετρικο 4-5μετρα με ποσα σωματα,τωρα η μονη του δουλεια ειναι να γυρισει το νερο απο τον λεβητα στο δοχειο,ποση υδραυλικη αντισταση του προσθετει η βαλβιδα..?
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": burnit40

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.053 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ