Kαμιναδα για primus 45

Περισσότερα
9 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 9 Μήνες πριν #135756 από koskoz
καμιναδα δημιουργήθηκε από koskoz
Καλησπέρα . Έχω τον primus 45. Τον καίω κυρίως με ξύλα, αλλά και με καλαμπόκι και pelet που και που. Έχω στενή καμινάδα, 140 με 150, με πάρα πολλές γωνιές και κακές κλίσεις. Ο λέβητας είναι γεμάτος πίσσες, πολλές φορές έτρεχε μέσα σα νερό. Αποφάσισα να βάλω καμινάδα inox 180 ή και 200. Σκέφτομαι να την περάσω μέσα από το σπίτι, διώροφο και με σκεπή. Είναι σωστό να την παραγγείλω αμόνωτη; Έτσι θα γλιτώσω και λεφτά, και η ζέστη θα ζεσταίνει και το σπίτι. Πάνω από τη πλάκα της στέγης βέβαια και πάνω από τη σκεπή θα την μονώσω εξωτερικά (στο πρώτο τμήμα με πετροβάμβακα και έξω από τη στέγη θα την χτίσω κιόλας. Μήπως όμως είναι λάθος λογική; Μήπως θα πρέπει να την αγοράσω διπλή - μονωμένη και να μη με νοιάζει ούτε για τα λεφτά ούτε για να ζεσταίνει το σπίτι, αλλά να διασφαλίσω ότι δεν θα έχει υγροποιήσεις; Πείτε μου τις γνώμες σας σας παρακαλώ, ιδίως όσοι έχετε εμπειρία στο σπίτι σας από παρόμοια διευθέτηση.
Last edit: 9 Χρόνια 9 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 9 Μήνες πριν #135757 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Re:καμιναδα
1ον απαγορεύεται αυστηρά και δια ροπάλου η διέλευση συστημάτων απαγωγής καυσαερίων εντός κατοικιών και κοινόχρηστων χωρών εντός αυτών ! Εάν υπάρξει διαρροή καυσαερίων πιθανόν να θρηνήσετε ανθρώπινες ζωές !
2ον η λύση είναι μονωμένη καμινάδα με όσο το δυνατόν λιγότερες αλλαγές κατεύθυνσης τοποθετημένη σε εξωτερικό χώρο !

3ον τρίοδη θερμοστατική αναμίξεως υπάρχει στα επιστρεφόμενα νερά ;

4ον έχεις μετρήσει τον ελκυσμό στην υπάρχουσα καμινάδα ;

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Last edit: 9 Χρόνια 9 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 9 Μήνες πριν #135768 από koskoz
Απαντήθηκε από koskoz στο θέμα Re:καμιναδα

vag1234 έγραψε: 1ον απαγορεύεται αυστηρά και δια ροπάλου η διέλευση συστημάτων απαγωγής καυσαερίων εντός κατοικιών και κοινόχρηστων χωρών εντός αυτών ! Εάν υπάρξει διαρροή καυσαερίων πιθανόν να θρηνήσετε ανθρώπινες ζωές !
2ον η λύση είναι μονωμένη καμινάδα με όσο το δυνατόν λιγότερες αλλαγές κατεύθυνσης τοποθετημένη σε εξωτερικό χώρο !

3ον τρίοδη θερμοστατική αναμίξεως υπάρχει στα επιστρεφόμενα νερά ;

4ον έχεις μετρήσει τον ελκυσμό στην υπάρχουσα καμινάδα ;

Ευχαριστώ για την απάντηση κατ΄ αρχήν.
Το 1. με προβλημάτισε πολύ, οπότε μάλλον θα εγκαταλείψω αυτό το σχέδιο
2. Τη λύση γενικά τη γνωρίζω κι εγώ, αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να την εφαρμόσω. Ο λέβητας είναι κάτω από μπαλκόνι που η γυναίκα μου δεν αφήνει να τρυπήσω. Η υπάρχουσα διαδρομή πάει κάτω από το μπακόνι, βγαίνει έξω και μπαίνει κάτω από διπλανό μπαλκόνι, όπου υπάρχει στενή καμινάδα πετρελαίου που ανεβαίνει επάνω. Οι κλίσεις δύσκολλες, βγαίνει με δύο ορθές γωνίες, γενικά φράζει πολύ γρήγορα (μέχρι και βδομάδα) από την κάπνα, δηλαδή βουλώνει τελείως. Οπότε για το 4. δε χρειάζεται μέτρηση ελκυσμού, ο εκλυσμός είναι λίγος και μειώνεται δραματικά με τη χρήση. Αν γκρεμίσω την παλιά καμινάδα και βάλω φαρδιά, μονωμένη, πάλι θα έχω το πρόβλημα προσέγγισης στο άλλο μπαλκόνι. Υπάρχει και το σπιράλ (δεν το έχω δει) για την προσέγγιση, θα καθαρίζεται ευκολότερα, αλλά δυστυχώς δεν προσφέρεται μονομένο, θα το τυλίξω με πετρο βάμβακα, και σε κάθε αφαίρεση για καθάρισμα θα φθείρεται (όπως και τώρα που το έχω με 40 γωνίες και στενό, γι΄αυτό και φράζει).
3. Δεν έχω τρίοδη, σκέφτομαι να βαλω βέβαια, πάντως νομίζω το πρόβλημά μου είναι η καμινάδα κατά κύριο λόγο. Είναι στο πρόγραμμα να μπει, μαζί με τις βελτιώσεις που θα αποφασίσω για την καμινάδα
Αν υπήρχε μετροπόντικας να καθαρίζει την καμινάδα μες το χειμώνα χωρίς να χρειάζεται να τη βγάζω (τα κάτω τμήματα), θα είμουν ευτυχής!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.054 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ