Ηλεκτροπαραγωγή μέσω βιομάζας

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #131683 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Re:Ηλεκτροπαραγωγή μέσω βιομάζας
Τα ξερω , τα εχω ψαξει αυτα πριν κανα 2 χρονια σε αντικειμενο της εργασιας μου. Αντιστοιχο συστημα εχει το αριστοτελειο πανεπιστημιο.

Εγω κατελειξα στο οτι καποια στιγμη θα κανω μονος μου τον αντιδραστηρα πυρολυσης και γενικα ολο το συστημα για παραγωγη ζεστου νερου - θερμανση και φυσικα καλυψη του σπιτιου με ρευμα, χωρις να εχω συνδεση ΔΕΗ, αρα ουτε χαρατσια και κερατιατικα.


Στάλθηκε από το Lenovo A820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": batman24

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #131684 από batman24
Απαντήθηκε από batman24 στο θέμα Re:Ηλεκτροπαραγωγή μέσω βιομάζας
Του αριστοτελείου;Μήπως εννοείς το smart chp;
Το παρακολουθούσα και γω.Νομίζω είχαν φτιάξει μια μονάδα 100 kw.
Ξέρεις τι απέγιναν;Θα στείλω ένα mail τώρα που μου το θύμισες.

Αυτό που λες είναι και το καλύτερο στο φινάλε.Πλήρης ανεξαρτησία για το σπίτι σε ηλεκτρική ενέργεια,θερμότητα και ζεστό νερό.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #131686 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Re:Ηλεκτροπαραγωγή μέσω βιομάζας
Το ζητημα ειναι να το παρω ζεστα καποια στιγμη, να επενδυσω ενα κεφαλαιο και να το κανω. Σκεψου οτι για ιδια χρηση, οι απαιτησεις δεν ειναι μεγαλες. Το συστημα θα δουλευει πολλες ωρες καθε μερα και ετσι θα αποθηκευεται αρκετη ενεργεια για χρηση. Ειναι μωρε και γαμω τις ιδεες, αλλα που ναι τα φραγκα να το κανω...

Στάλθηκε από το Lenovo A820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #131687 από batman24
Απαντήθηκε από batman24 στο θέμα Re:Ηλεκτροπαραγωγή μέσω βιομάζας
Κοίτα αν ψαχτείς καλά και έχεις και τεχνογνωσία μπορείς να κάνεις πολλά και οικονομικά.
Η ουσία είναι το gasifier κατά τη γνώμη μου.
Από κει ξεκινάει η όλη ιστορία.
Η δουλειά μου προσφέρει έναν καλό μισθό γι΄αυτό και σκέφτομαι αυτή την ιδέα σαν επένδυση.
Να κρατήσουμε επαφή πάντως αν ενας από τους δυο κάνει ένα βήμα παραπέρα να ενημερώσει τον άλλο.Αν μπορώ να σου δώσω κάποιες πληροφορίες να μου πεις αν και νομίζω είσαι πιο κατατοπισμένος στο θέμα.Η δουλειά μου δεν έχει καμια σχέση με τον τομέα της ενέργεια αλλά τουλάχιστον έχω καλές απολαβές.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #131691 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Re:Ηλεκτροπαραγωγή μέσω βιομάζας
σαν ιδεα γενικα καλη ...αλλα ψαξε καλα τα δεδομενα σου
η ξυλομαζα τραβαει την ανηφορα κι ισως γινει δυσευρετη και η δεη δεν δεσμευεται για τιποτα
εκτος κι αν μπορεις ο ιδιος να αποροφησεις ενα μεγαλο μερος ενεργειας


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #131692 από giorgos.lito
Απαντήθηκε από giorgos.lito στο θέμα Ηλεκτροπαραγωγή μέσω βιομάζας
Η ηλεκτροπαραγωγή από βιομάζα είναι μια πολύ καλή λύση για μεγάλες εγκαταστάσεις. Ξενοδοχεία, ορνιθοτροφεία, θερμοκήπια. Και είναι πολύ συμφέρον όταν η παραγόμενη θερμότητα χρησιμοποιείται σύμφωνα με τις ανάγκες για θέρμανση του παραγωγού. Δουλεύουμε τον ατμολέβητα δηλαδή όσο χρειάζεται θέρμανση η εγκατάσταση μας. Ο λόγος μετατροπής θερμικής ενέργειας σε ηλεκτρική είναι 1/5. Δηλαδή καταναλώνοντας 5 kw/h ενέργειας, ανακτάς 1 kw/h ηλεκτρικής ενέργειας. Αν θεωρήσουμε 1 ξενοδοχείο που έχει και αυξημένες ανάγκες σε ρεύμα ότι καταναλώνει big bag πελλετ και σε ποσότητες 1 φορτίου έχουμε περίπου τα εξής αποτελέσματα. Μιλώντας σε καθαρή αξία (χωρίς ΦΠΑ) 1 τόνος πέλλετ σε bib bag κοστίζει από 150-180€. Με αυτόν τον τόνο θα μπορέσει να παράξει περίπου 1 mw ηλεκτρικής ενέργειας. Το 1 mw ρεύματος το ξενοδοχείο το αγοράζει από την ΔΕΗ περίπου 140-150€.
Τα νούμερα δεν τα γνωρίζω από πρώτο χέρι ακριβώς. Φίλοι έμποροι και μηχανολόγοι μου τα είπαν. Όποιος ξέρει καλύτερα ας διορθώσει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ