Τζάκι κουμπάρου μετατροπη

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126610 από johann
Απαντήθηκε από johann στο θέμα Re:Τζάκι κουμπάρου μετατροπη
Σαν άσχετος , τη διαφορα έχει η ξυλοσομπα απο το τζάκι,δηλαδή πως θα καταφέρει να ζεστάνει ολο αυτον τον χώρο ενώ το τζάκι δεν μπορεί.ξέρω οτι αυτά τα τζάκια έχουν το ποσοστο περίπου 70%καπνος 30% χώρος.η ξυλοσομπες τι έχουν?
Θα ηταν καλη ιδέα αν σταματούσε το τζάκι και μπροστά στο τζάκι έβαζε την ξυλοσομπα και ανέβαζε την καμινάδα απο μέσα απο το τζάκι η να την τοποθετούσε δίπλα στο τζάκι και να τρυπουσε δεξια να βγει εξω.?

Sent from my HTC Sensation XE with Beats Audio Z715e using Tapatalk

John Lambrakis
email: lambrakisjohn at hotmail.com

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126618 από Mathe
Απαντήθηκε από Mathe στο θέμα Re:Τζάκι κουμπάρου μετατροπη
Φίλε μου μάλλον πρέπει να αναθεωρήσεις τις απόψεις σου σχετικά με την απόδοση των τζακιών και των σομπών..
Σου γράφω από ορεινό χωριό της Θεσσαλονίκης, σπίτι 128 τ.μ. σε 1 επίπεδο. Εδώ και 3 χρόνια ζεστένομαι (δηλ. όχι ζεστένομαι, σκάω..) από μία σχετικά φθηνή ξυλόσομπα. Το σπίτι διαθέτει και τζάκι μαντεμένιο, το οποίο όταν το άναβα, ζέσταινε μόνον ακτίνα 3 μέτρων το πολύ. Έπρεπε να καίω πετρέλαιο κσι περίπου 1,5 τόνο ξύλο τον μήνα. Τα τελευταία 3 χρόνια καταναλώνω το πολύ 1,5 τόνο ξύλα τον μήνα και μιλάμε για ζέστη.. Επαναλαμβάνω η σόμπα είναι βουλγάρικη, την αγόρασα 250ε και την έχω "πνίξει" την καμινάδα (βγάζει μπουρί φ13 και έβαλα φ12). Αν μιλάμε για οικονομική λύση, ξυλόσομπα και ξανά ξυλόσομπα. Υπάρχουν και τζάκια ενεργειακά, δε λέω.. αλλά αν είναι να ρίξεις 2000-3000€, θα έχεις επίσης αρκετή ζέστη.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vag1234

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126718 από johann
Απαντήθηκε από johann στο θέμα Re:Τζάκι κουμπάρου μετατροπη
καλημερα, οραια την εχω αναθεωρηση την αποψη μου για τα παλια ομορφα τζακια απο της πρωτες μερες που γραφτηκα στο φορουμ.
Απλως μια ερωτηση.
Πως η ξυλοσομπα καταφερνει να ζεστανει το χωρο αφου δεν ειναι αεροθερμη και δεν καταφερνει το τζακι?
Μπορεις να μου στειλεις λινκ της σομπας που αγορασες?
Τι θα πρεπει να προσεξω σε αγορα μια ξυλοσομπας κατα την δικια σου γνωμη.

Σας ευχαριστω

John Lambrakis
email: lambrakisjohn at hotmail.com

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126728 από Mathe
Απαντήθηκε από Mathe στο θέμα Re:Τζάκι κουμπάρου μετατροπη
Καλημέρα από Θεσσαλονίκη. Δεν σου κρύβω ότι κι εγώ θεωρούσα το τζάκι μία όμορφη και αποδοτική λύση στη θέρμανση. Κι έτσι είναι, αλλά για ποιό τζάκι μιλάμε; Υπάρχουν εστίες που κάνουν εώς και 3γενή καύση, με βαθμό απόδοσης 90+%, αλλά το κοστολόγιο όχι μόνον της απόκτησης, αλλά και της σωστής τοποθέτησης, είναι απαγορευτικό. Στο σπίτι μου έχω τζάκι μαντεμένιο. Όσα ξύλα και να ρίξω στην εστία θα καούν ανεξέλεγκτα. Από την ζέστη των ξύλων θα πάρω το πολύ ένα 15-20% στον χώρο μου - μπορεί να είπα και πολλά.. Το τζάκι τραβάει μια χαρά και δεν έχει κανένα πρόβλημα. Με την σόμπα τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά: η απόδοση είναι 4 φορές μεγαλύτερη, ενώ η κατανάλωση ξύλων εώς και το 1/3 σε σχέση με αυτήν του τζακιού. Στο σπίτι μου, ο χώρος της σαλοκουζίνας (σχεδόν 65 τ.μ.) πιάνει άνετα 25 βαθμούς (όταν θέλαμε να παίξουμε.. πιάσαμε και 28, αλλά δεν το συνεχίσαμε διότι ότι σοκολάτα είχαμε στα ράφια της κουζίνας έγινε σούπα, χωρίς πλάκα..) Στους άλλους χώρους η θερμοκρασία έχει 4-5 βαθμούς διαφορά. Το πιο απομακρυσμένο δωμάτιο έχει μονίμως τουλάχιστον 19 βαθμούς. Ξοδεύω την ημέρα max. 40-45 κιλά. Η σόμπα δεν σβήνει ούτε το βράδυ, θα την φορτώσω κατά τις 12 και μετά μέχρι τις 5 ή 5.30 που θα σηκωθώ, ξαναφορτώνω. Όταν λέω "φορτώνω" εννοώ 5-6 κιλά, άλλωστε ο χώρος καύσης δεν είναι και μεγάλος. Η σόμπα που έχω είναι η Prity WD και το κόστος της ήταν 240€ (με ΦΠΑ) τον Οκτ.2011 Θα ανεβάσω video για να δεις τον χώρο και την θερμοκρασία. Ξαναλέω ότι δεν είμαι ειδικός στις σόμπες, την συγκεκριμένη την αγόρασα κατά τύχη. Αν έχεις σκοπό να τοποθετήσεις ξυλόσομπα, να σκεφθείς το θέμα της καμινάδας (βασικότατο) και ότι αυτό συνεπάγεται (καθαρισμός, εύκολη πρόσβαση κτλ.)
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126729 από Mathe
Απαντήθηκε από Mathe στο θέμα Re:Τζάκι κουμπάρου μετατροπη
Για κάποιο λόγο δεν μπορώ να ανεβάσω video. Προσπάθησα αλλά δεν γίνεται. Αν θέλεις στείλε μου το mail σου να σου το στείλω μέσω sendspace διότι είναι 20Mb.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126741 από Mathe
Απαντήθηκε από Mathe στο θέμα Re:Τζάκι κουμπάρου μετατροπη
Δες το στο youtube:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ