Ποση οικονομια κανεις πετρελαιο- πελλετ-ξυλο?

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121080 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
@vag1234

1600 ευρώ (στην καλύτερη περίπτωση) κάνουνε 2 μπαλκονόπορτες με ρολλά (θερμοδιακοπή) χωρίς τζάμια.

Για το σπίτι σου, 130 τμ, να υπολογίζεις 16-18 χιλιάρικα για αλουμινίου με τζάμια, και 12-15 χιλ για συνθετικά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121081 από vag1234

ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ έγραψε: @vag1234

1600 ευρώ (στην καλύτερη περίπτωση) κάνουνε 2 μπαλκονόπορτες με ρολλά (θερμοδιακοπή) χωρίς τζάμια.

Για το σπίτι σου, 130 τμ, να υπολογίζεις 16-18 χιλιάρικα για αλουμινίου με τζάμια, και 12-15 χιλ για συνθετικά.


στο ισόγειο μόνο υπάρχουν 3 παράθυρα και 1 μπαλκονόπορτα με ξύλινα κουφώματα και μονό τζάμι, όχι ρολά και όχι θερμοδιακοπή. Απλά αλουμίνια με διπλα τζάμια συζητάμε. Στον πρώτο όροφο έχουν αντικατασταθεί ήδη όλα και στο ισόγειο τα 2 κουφώματα της γκαρσονιέρας έχουν αντικατασταθεί ομοίως..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121119 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Βαγγέλη, καταρχήν δεν είμαι αλουμινάς, αλλά επειδή έχτισα πρόσφατα, έχω εικόνα του θέματος. Καταρχήν, αλουμίνια χωρίς θερμοδιακοπή, απλώς δεν τα συζητάμε, σε όποια περιοχή και αν είσαι. Αν μιλάς για απλά αλουμινίου, ξέχνα τα, βάλε καλύτερα συνθετικά, είναι πολύ καλή και οικονομική λύση με μικρό Uf στα προφίλ τους.

Και φυσικά, δεν ξεχνάμε τα τζάμια. Το απλό διπλό, έχει Ug=2.7. Ένα καλό διπλό "ενεργειακό", μπορεί να πάει σε Ug ακόμα και 1.4. Βέβαια το πρώτο πάει στα 35 Ε/m2, ενώ το άλλο, περίπου 65Ε/m2. Αλλά αξίζει η διαφορά, διότι:

10 m2 (τζάμια) x 1.3 W/m2/oK (διαφορά στο Ug από τζάμι σε τζάμι) x 365 (μέρες το χρόνο) x 24 (ώρες/ημέρα) x 10 (βαθμούς διαφορά εσωτερικής/εξωτερικής θερμοκρασίας) = 1140 kWh x 0.2 E/kWh= 230 ευρώ.

Άρα η διαφορά σε σχέση με το κόστος των τζαμιών (300 ευρώ), αξίζει πολύ.

Κάτι αντίστοιχο είναι και με τα προφίλ αλουμινίου. Που μπορεί μεν να έχουν πολύ μικρότερη συνολική επιφάνεια, αλλά το Uf των δύο κατηγοριών διαφέρει έως και 4 μονάδες, χώρια τις υγροποιήσεις/μούχλα που γλιτώνεις.
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121180 από vag1234
Κοίταξε, η θερμοδιακοπή κοστίζει αρκετά, τα pvc τα γνωρίζω πολύ καλά. Όλα αυτά τα γνωρίζω πολύ καλά που μου αναφέρεις. Ενεργειακά ένα μεγάλο βασικό πρόβλημα που έχουν τα παλιά κουφώματα είναι ο αερισμός από τις χαραμάδες. για να τοποθετήσω όμως pvc πρέπει να φέρω συνεργείο εκτός περιοχής, πράγμα απαγορευτικό για τις δημόσιες σχέσεις μου στην περιοχή που ζω.

Όταν αναφέρομαι σε 1600€ συμπεριλαμβάνεται απλό αλουμίνιο (καλή σειρά) με ενεργειακά διπλά τζάμια. Αυτός ο συνδυασμόςείναι καλός. Η θερμοδιακοπή ενεργειακά δεν δίνει και τόσο μεγάλο όφελος σε ένα σπίτι, εκτός και αν τα ανοίγματα είναι τεράστια..

Μην ξεχνάς ότι λόγω επαγγέλματος έχω ειδικές τιμές.. :whistle:

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ