Ποση οικονομια κανεις πετρελαιο- πελλετ-ξυλο?

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #120913 από vag1234
Συμφωνώ απόλυτα στο θέμα της θερμομόνωσης. Αν κατασκεύαζα τώρα μία νέα κατοικία θα τοποθετούσα σε όλα τα εξωτερικά δομικά στοιχεία 10 cm θερμομόνωση.

Ποιο είναι το πρόβλημα όμως αν και ο tomsen το είχε θέσει σωστά:

Προσωπικά έχω 130 τ.μ οροφή και 250 τ.μ περιμετρικούς τοίχους. Στο εξοικονομώ οι τράπεζες δεν μου δίνουν προέγκριση. Χρειάζομαι με την υφιστάμενη κατάσταση περίπου 2500 lt πετρέλαιο θέρμανση Χ 1,285=3212€. Την επιδότηση πετρελαίου 300€ που μπορεί να δικαιούμαι δεν την λαμβάνω υπ' όψη καθόλου γιατί δεν θα υφίσταται μελλοντικά..

Οπότε πάμε στην εξωτερική θερμομόνωση:

130 τ.μ Χ 40€/τ.μ = 5200 €
250 τ.μ Χ 35€/τ.μ = 8750€
Αλλαγή ξύλινων κουφωμάτων με μονό τζάμι σε αλουμίνιο με διπλά 1600€.
Σύνολο : 15600€ περίπου για να ρίξω την κατανάλωση πετρελαίου στο μισό τουλάχιστον, ήτοι1500 € περίπου..

Αποσβέσεις : 15600/2100€ (συμπεριλαμβάνω και το όφελος ψύξης)= 7,5 έτη περίπου

Υπάρχει ένα θέμα όμως, δεν έχω διαθέσιμα κεφάλαια 15600€ και ούτε πρόκειται για τα επόμενα 5 χρόνια τουλάχιστον.

Οπότε με 'αίμα' διέθεσα πέρσι 3700€ για εγκατάσταση λέβητα βιομάζας (άφησα και την εφορία απλήρωτη για κανένα εξάμηνο).

Η κατανάλωση μου είναι περίπου 4,5 τόνους πελλετ/ έτος Χ 280€/τον = 1260€ που είναι ένα κόστος που μπορώ να ανταπεξέλθω ετήσια για θέρμανση (2 διαμερίσματα, 630€ / διαμέρισμα).

Απόσβεση 3200-1260= 1940€ ήτοι 3700€/1940€= 1,9 έτη

Δηλαδή τον απρίλιο του 2014 θα έχω κάνει απόσβεση με full ζέστη στο σπίτι.

Επίσης τα περίπου 2000€ όφελος / έτος σε βάθος 7,5 ετών γίνονται 2000€ Χ 7,5 =15000€ (αρκετά χρήματα)

Οπότε μήπως με συμφέρει την θερμομόνωση να την κάνω σε 6-7 χρόνια? (αν έχω καταφέρει να συγκεντρώσω το ποσό) ?

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": scouter

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #120914 από Fokion
"ναι μεν αλλα" που λεγαμε.....

ΚΑΘΕ περιπτωση ΕΙΝΑΙ ξεχωριστή - Δεν υπαρχει ΕΝΑΣ κανονας....

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #120917 από theoilia
vag134 και εσύ δίκιο έχεις.Ούτε εγώ νομίζω πως θα μπορούσα να διαθέσω τα 16χιλ που στοίχισε η αναβάθμιση του σπιτιού που περιέγραψα παραπάνω.Ας είναι καλά το εξοικονομώ με όλα τα στραβά που έχει.Αλλά πόσο καλύτερα θα ήταν τα πράγματα αν λειτουργούσε σωστά αυτό το πρόγραμμα...και εσύ το ξέρεις καλύτερα από εμάς αυτό μιας και είσαι σχετικός με το αντικείμενο

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #120918 από vag1234

theoilia έγραψε: vag134 και εσύ δίκιο έχεις.Ούτε εγώ νομίζω πως θα μπορούσα να διαθέσω τα 16χιλ που στοίχισε η αναβάθμιση του σπιτιού που περιέγραψα παραπάνω.Ας είναι καλά το εξοικονομώ με όλα τα στραβά που έχει.Αλλά πόσο καλύτερα θα ήταν τα πράγματα αν λειτουργούσε σωστά αυτό το πρόγραμμα...και εσύ το ξέρεις καλύτερα από εμάς αυτό μιας και είσαι σχετικός με το αντικείμενο


Γι' αυτό λέμε ότι δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες και θα πρέπει να εξετάζονται ξεχωριστά..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #120921 από ippomas
Να μην τα μπερδευουμε τα πραγματα ρε παιδια. Υπαρχη με τις τρεχουσες τιμες των καυσιμων θερμανσης ακομη και επιδοτουμενα μεγαλη διαφορα αναμεσα στα ξυλα και πελλετ, επομενως δικαια ο κοσμος στραφηκε προς αυτα τα ειδη. Εαν τωρα εχει καλη μονωση η οχι του καθ ενος το σπιτι ειναι αλλο θεμα, γιατι με καλυτερη μονωση του σπιτιου θα εχεις οικονομια γενικα σε οτι καυσιμο και να χρησιμοποιησης. Για μενα εαν εβγαιναν επιδοτησεις για οικοδομικες μονωσεις και βελτιωσεις κτηριων θα ηταν μια προτροπη για καινουργιες δουλειες αλλα εδω ο κοσμοσ κοιτα να πληρωνη τις δοσεις μην του παρουν το σπιτι θα του ριξη και αλλα απο πανω. Δυστυχως μας εχουν φερει μπροστα σε αδιεξοδα τα οποια δεν μπορουν να βελτιωσουν τουλαχιστον την θερμανση σε ενα σπιτι.

Το να ρωτας δεν ειναι κακο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #121050 από valsam
Με πετρελαιο με αυτες τις θερμοκρασιες δηλ. του τορινου Δεκεμβριου (δηλ. 13-14 μαξ. και -2-3 μιν.)θα ηθελα 10 με 12 λιτρα πετρελαιο ημερισιος για να εχω θερμοκρασια σπιτιου 20-21 βαθμους τωρα δευτερη χρονια με ξυλολεβητα θελω 30-35 (ζυγισμενα απειρες φορες πριν γεμισω τον λεβητα!)κιλα ξυλα και με θερμοκρασιες σπιτιου πλεον στους 21 εως 24 και με μεσο ορο στους 23 περιπου(δηλ. 4-5 ωρες την ημερα το πολυ να πεσει στους 21 βαθμους),η μονη βελτιωση απο θεμα μονοσης ειναι οτι τοποθετιθηκε νταου στην πλακα της ταρατσας κατω απο τα κεραμιδια,και υπολογιζω την διαφορα του μ.ο εσωτερικων θερμοκρασιων οτι οφειλετε στην μονωση δηλ. αυτοι οι 2-3 βαθμοι!
Με πετρελαιο δηλ. σημερα θα ηθελα 13 με 15 ευρω ημερισος (δεν δικαιουμε επιδοτηση)και με ξυλο χρειαζομαι 3,63 με 4,24 ευρω(αγορασμενα με 1,21 τα 2,21 στιβαχτα κυβικα!),τεραστια η διαφορα παιδια!
Αληθεια ποσο βγαινει, κοντα 300% πιο ακριβο το πετρελαιο?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ