Ανάποδη φωτιά (upside down fire) εστία-θερμοκρασίες

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #117553 από liakjim
Επίσης μιας και έχεις τόσα σημεία μέτρησης , μπορείς να κάνεις και τα εξής πειράματα :

1. 16Κg ξύλα στοιβαγμένα με τον σουηδικό τρόπο. Πάλι δεν ακουμπάς την φωτιά μέχρι να καούν όλα.
2. 16kg μπρικέτες διαφόρων ειδών.
3. 16Kg ξύλα διαφόρων ειδών πχ ελιά , οξιά , μεσέ , γαύρο κτλ

Ειδικά το 2ο ενδιαφέρει πολύ κόσμο ωστε να δωθεί απάντηση στο ξύλο ή μπρικέτα .

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #117564 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Πέρυσι, το άναβα και εγώ με upside-down.

Φέτος όμως, μόνο μα το "Φιλανδικό" τρόπο. Είναι ασύληπτα πιο γρήγορος. Το upside-down, μου φαίνεται πολύ αργό.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #117567 από GGEOR7777
Tζακι ειναι αυτο..η
πολυβολο.... :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118115 από Gdevil

liakjim έγραψε: 'Ελα για το δωράκι χαχαχαχα
Στην φωτό με τις θεμοκρασιές 44,110, 164.6 , είδες ότι είχες πτωτική τάση και άνοιξες την πόρτα και έβαλες το κούτσουρο της βάσης από πάνω και αμέσως πήγες στους 49,154,195.6
Τί κερδίζω? :P

Το δωράκι είναι επίσημη πρόσκληση για καφέ? μπύρα? ρετσίνα? τσίπουρο? (συν τα παρελκόμενα...)
:cheer:
Πάντως ο λόγος που το έβαλα επάνω στα άλλα εκείνο το ξύλο είναι γιατί αν το άφηνα δεν θα καίγονταν ποτέ.
Εκείνο το ξύλο πάντα μένει άκαυστο.

liakjim έγραψε: Επίσης μιας και έχεις τόσα σημεία μέτρησης , μπορείς να κάνεις και τα εξής πειράματα :
1. 16Κg ξύλα στοιβαγμένα με τον σουηδικό τρόπο. Πάλι δεν ακουμπάς την φωτιά μέχρι να καούν όλα.
2. 16kg μπρικέτες διαφόρων ειδών.
3. 16Kg ξύλα διαφόρων ειδών πχ ελιά , οξιά , μεσέ , γαύρο κτλ
Ειδικά το 2ο ενδιαφέρει πολύ κόσμο ωστε να δωθεί απάντηση στο ξύλο ή μπρικέτα .

Η απάντηση είναι απλή. Θερμογόνος δύναμη διά τιμή.
Για τις μέν μπρικέτες εμπιστεύόμαστε τον κατασκευαστή για την θερμογόνο δύναμη
Για τα ξύλα τα υπολογίζουμε στις 4kwh στο 20% υγρασία

ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ έγραψε: Πέρυσι, το άναβα και εγώ με upside-down.
Φέτος όμως, μόνο μα το "Φιλανδικό" τρόπο. Είναι ασύληπτα πιο γρήγορος. Το upside-down, μου φαίνεται πολύ αργό.

Το πλεονέκτημα της ανάποδης φωτιάς είναι ότι έχεις πολύ λιγότερο καπνό.
Και λιγότερα καπναέρια σημαίνει (πέρα από το λιγότερες φασαρίες με τους γείτονες) λιγότερες απώλειες λόγω άκαυστου ξύλου.

GGEOR7777 έγραψε: Tζακι ειναι αυτο..η
πολυβολο.... :)

Αεροθερμοβόλο...
:silly: :lol: :P
Και να φανταστείς πως ήθελα άλλες 2 μπούκες να βγάλω για να μην έχω πτώση πίεσης
Αλλά το ίνοξ είναι πολύ δύσκολο να δουλευτεί, ειδικά στην 1+1/4 σωλήνα


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118132 από liakjim

Gdevil έγραψε: Το δωράκι είναι επίσημη πρόσκληση για καφέ? μπύρα? ρετσίνα? τσίπουρο? (συν τα παρελκόμενα...)
:cheer:


Κοίτα να δείς. Αν δεν ήταν τα 666χλμ :evil: ακριβώς και άλλα τόσα για την επιστροφή , θα ερχόμουν :whistle: χαχαχαχαχα

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ