Θερμοκρασίες καυσαερίων

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #116952 από Gdevil
Θερμοκρασίες καυσαερίων δημιουργήθηκε από Gdevil
Καλημέρα σας,
Έψαξα σε ποιά κατηγορία να βάλω αυτό το θέμα αλλά δεν βρήκα ένα μέρος Q&A οπότε το βάζω εδώ
(τώρα που το σκέφτομαι ίσως θα ήταν χρήσιμο να δημιουργηθεί κομμάτι Q&A)
Ας πάω στο ψητό όμως.
Η ερώτηση απλή.
Πόση πρέπει να είναι η θερμοκρασία των καυσαερίων ώστε να μην υπάρχουν προβλήματα συμπυκνώσεων (άλλου είδους προβλήματα δεν σκέφτομαι)?

Αλλά σπάει σε επιμέρους υποερωτήματα...
Πόση πρέπει να είναι αν την μετρήσουμε στην έξοδο στο καπέλο?
Πόση πρέπει να είναι αν την μετρήσουμε λίγο πάνω από την εστία?
Πόση πρέπει να είναι αν την μετρήσουμε λίγο πάνω από τυχόν εναλλάκτη?

Και συνεχίζει όμως και περαιτέρω...
Μιας και δεν θέλω να ανοίξω τρύπα στην καμινάδα μου και να βάλω μέσα το θερμόμετρο μήπως μετρώντας από έξω μπορώ να υπολογίσω πόση είναι η θερμοκρασία μέσα?
Και αν κάποιος ξέρει να απαντήσει σε αυτό προφανώς και θα ξέρει ότι το είδος της καμινάδας παίζει ρόλο.
πχ σε διπλή μονωμένη καμινάδα θα είναι πολύ απίθανο να πλησιάσει την εσωτερική θερμοκρασία μετρώντας εξωτερικά λόγω της παρεμβαλόμενης μόνωσης.
Αλλά σε μονή καμινάδα τότε παίζει ρόλο το υλικό. Εγώ έχω πάντως καμινάδα ανοιξείδωτη.

Τέλος να ρωτήσω το εξής.
Ας πούμε ότι υπάρχει απάντηση στα παραπάνω και είναι πχ η θερμοκρασία των καυσαερίων στην έξοδό τους πρέπει να είναι πχ 70 βαθμοί.
(Αναφέρω αυτό το 70 καθώς κάπου εκεί γύρω νομίζω είναι η θερμοκρασία συμπύκνωσης των καυσαερίων.)
Αυτό τώρα τι σημαίνει?
Ότι κάτω από τους 70 έχουμε προβληματα?
Επίσης σημαίνει ότι πάνω από τους 70 έχουμε σπατάλη?
Και εγώ έρχομαι και απορώ... Γιατί στο καλό οι εστίες και οι σόμπες και οι λέβητες γράφουν και τονίζουν κάτι 200 και κάτι 300 ότι βγάζουν τα καυσαέριά τους?

thx εκ των προτέρων για την όποια συμμετοχή


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #116955 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Θερμοκρασίες καυσαερίων
Συνήθως πρέπει να είναι 160-180 βαθμούς στην έξοδο καυσαερίων του λέβητα και >70 βαθμούς στην έξοδο της καμινάδας ψηλά. Στην μονού τοιχώματος καμινάδα, ότι θερμοκρασία καυσαερίων και να έχεις θα σου κάνει υγροποίηση η καμινάδα.

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Gdevil

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #116957 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Θερμοκρασίες καυσαερίων
καποτε ειχε κανει μια θεωρητικη συζητηση ο γρηγορης με τον παναγιωτη doom

δεν ειναι κατι σταθερο μια κι εξαρταται απο την υγρασια των καπναεριων κι αλλους πραγοντες
σε θεωρητικο επιπεδο χρειαζεται η χρηση ψυχρομετρικου χαρτη
ειχαμε συνηθισει να μιλαμε για τους 50-55 βαθμους σαν σημειο υγροποιησης των καυσαεριων κι αυτοο ειναι το πρωτο και μεγαλυτερο ισως λαθος
η παρουσια νερου στο πετρελαιο η το ξυλο κλπ και φυσικα η υγρασια του αερα μπορει να ανεβασει αυτο το σημειο αρκετα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #116960 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Θερμοκρασίες καυσαερίων
Αν έχει αρκετή υγρασία το ξύλο, ο λέβητας θα σου δημιουργήσει όπως και να έχει συμπυκνώματα..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #116964 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Θερμοκρασίες καυσαερίων
συνεχιζω με την με τις ερωτησεις σου
κανονικα η θερμοκρασια μετριεται στο κεντρο της καμιναδας και δεν υπαρχει τροπος να υπολογιστει απο εξω

οσο αφορα τους λεβητες σομπες κλπ οι θερμοκρασιες που αναφερουν εχουν να κανο0ν κυριως με την βελτιστη αποδοση τους και ειναι συναρτηση αρκετων πραγοντων κυριως ομως της μειωσης ρυπων
η τελεια καυση γενικα (παραγωγη μονο co2 και νερου και σωματιδιων) δεν ειναι αποδεκτη λογω της εκπομπης μεγαλου αριθμου σωματιδιων
σε αμερικανικα σαιτς επισημων οργανισμων δεν αναφερονται αποδοσεις η θερμοκρασιες αλλα εστιαζονται μονο στην μειωση των ρυπων θεωρωντας οτι οσο λιγοτεροι τοσο αυξανει η αποδοση


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Gdevil

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #117002 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Θερμοκρασίες καυσαερίων
Γενικα και χωρις πολλα πολλα...ιδανικη θερμοκρασια καυσαεριων στην εξοδο του λεβητα ειναι αυτη max των 150 βαθμων.
Θεωρω δεδομενη την μονωση της καμιναδας...στην περιπτωση αυτη στο τελειωμα της καμιναδας θα εχουμε οχι κατω απο 100 βαθμους σιγουρα.
Αυτα τα νουμερα τα θεωρω ιδανικα για 2 πολυ σημαντικους λογους.
1. Οσο χαμηλοτερη θερμοκρασια καυσαεριων, τοσο μεγαλυτερος βαθμος αποδοσης λεβητα...αρα σαφως την θελουμε.
2. Με βαση το ερωτημα του Gdevil περι υγροποιησεων, θεωρω δεδομενο οτι ρωταει τις ιδανικες θερμοκρασιες... ωστε να τις αποφυγει.
Βαση αυτου αν η καμιναδα εχει καυσαερια απο 100 εως 150 βαθμους πετυχαινει και τα δυο ζητουμενα...και την αποφυγη υγροποιησεων...και τον υψηλο βαθμο αποδοσης λεβητα.
Αυτα χοντρικα, γιατι ειναι μεγαλο θεμα η καμιναδα και οι θερμοκρασιες της.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stoikon, Gdevil

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ