Δευτερογενής καύση για όλους

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #140870 από panos79
Απαντήθηκε από panos79 στο θέμα Δευτερογενής καύση για όλους
η φυση απεχθανεται το κενο και σε τζακι με συρομενη πορτα δυσκολα θα το καταφερουμε.με ανοιγομενη θα αξιζε κατι περισσοτερο να δοκιμασουμε.αλλωστε δεν εχω δει ολες αυτες τις μαγικες δευτερογενεις καυσεις να ειναι σε τζακια με συρομενη.λογικη η εξηγηση για την κοφτρα που δινει ο τζορτζ.αν μικραιναμε το χωρο της εστιας με μια στρωση πυροτουβλα δεξια αριστερα και απο μπροστα το βερμικουλιτη θα ταν καλη ιδεα γιωργο;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #140930 από karsak
Απαντήθηκε από karsak στο θέμα Δευτερογενής καύση για όλους

ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ έγραψε: Νέο video.

Το κλαπέ καυσαερίων είναι τέρμα κλειστό, διαρκώς. Είναι στο αρχικό άναμμα. Στο 00:18 κλείνει εντελώς ο 1γενής αέρας και ξεκινά η 2γενής. Η φλόγα πέφτει αισθητά (?)... φαίνεται περίπου στο 00:25. Φλόγα χαμηλά υπάρχει ακόμα αλλά είναι πιο ομαλή και όχι τόσο ακανόνιστη όσο με ανοιχτό τον αέρα. Δεν ξέρω πως μπορώ να τη "φρενάρω" ακόμα πιο πολύ. Φαίνεται ότι τα ξύλα καρβουνιάζουν με κλειστό τον αέρα. Με το μάτι είναι πιο ξεκάθαρο.

Στο 01:24 ξανανοίγω τον άερα. Σταματάει η 2γενής, ζωηρεύει και γίνεται ακανόνιστη η φλόγα. Στο 01:59 ξανακλείνω τον αέρα. Τι λέτε? Πως μπορώ να φρενάρω ακόμα περισσότερο τη φλόγα με κλειστό τον αέρα?
Πάνω στους εναλλάκτες, έχω πολύ μεγάλη κόφτρα. Μήπως αυτή ευθύνεται για τη μεγάλη ταχύτητα της φλόγας (λόγω bernoulli?) ???



Έχω καταργήσει το σύστημα 2γενούς του τζακιού, και έχω κάνει τη πατέντα με τη σεδεροσωλήνα 3/4" του Σταύρου. Νομίζω δούλεψε... Έχω ντύσει εσωτερικά την εστία με βερμικουλίτη.


Καλημέρα
Έχεις ντύσει όλες τις πλευρές με βερμικουλίτη (δάπεδο.κόφτρα,αρ-ρά,δεξιά,πίσω ); Έχεις δεί διαφορά ; Αξίζει σε μαντεμένιο τζάκι ;Έχει βοηθήσει η αλαγή στο να μην μαυρίζει το τζάκι ;(απ'ότι φαίνεται στο βίντεο )
Συγνώμη αν ρωτάω πολλά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #140933 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
έντυσα ΑΡ/ΔΕΞ και κόφτρα. Δάπεδο όχι γιατί ο βερμικουλίτης είναι εύθραυστ υλικό και όχι την πλάτη γιατί εκεί γίνεται η εναλλαγή θερμότητας με το βεντυλατέρ.

Ναι, εκτιμώ ότι ανέβηκε η θ στο θάλαμο καύσης, αλλά δεν έκανα μετρήσεις.

Και ναι, εκτιμω ότι βοήθησε στο να κρατηθεί πιο καθαρό το τζάμι, ακόμα και ΧΩΡΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ αεροκουρτίνα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #142188 από karsak
Απαντήθηκε από karsak στο θέμα Δευτερογενής καύση για όλους

ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ έγραψε: έντυσα ΑΡ/ΔΕΞ και κόφτρα. Δάπεδο όχι γιατί ο βερμικουλίτης είναι εύθραυστ υλικό και όχι την πλάτη γιατί εκεί γίνεται η εναλλαγή θερμότητας με το βεντυλατέρ.

Ναι, εκτιμώ ότι ανέβηκε η θ στο θάλαμο καύσης, αλλά δεν έκανα μετρήσεις.

Και ναι, εκτιμω ότι βοήθησε στο να κρατηθεί πιο καθαρό το τζάμι, ακόμα και ΧΩΡΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ αεροκουρτίνα


Καλησπέρα
Επειδή προσπάθησα να κάνω κάτι ανάλογο για δοκιμή αλλά με χαλκοσωλήνα 1/4 ,δεν κατάφερα τίποτα.Ίσως φταίει η ποσότητα του αέρα που προσπάθησα να πάρω απο το συρτάρι της στάχτης .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ