Κατασκευή αεροθερμου

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #112891 από dinos2012
Απαντήθηκε από dinos2012 στο θέμα κατασκευή αεροθερμου
καλησπέρα και πάλι.τελικά έκανα την πατεντα στο τζακι....το σχέδιο στο video αλλά χωρίς της σωλήνες.μόνο 1 σωλήνα πίσω φ80...από κάτω έχει είσοδο αερα εξωτερικα φ100 .....αέρας που βγενη ζεστός φ80..σαλιγκαρος 600 κυβικα..το άναψα 20.00 σε 5 λεπτα ο αέρας που εβγαινε είταν καυτός .το χέρι δεν mporouses να το kratisis 5 δευτερόλεπτα ..έβαλα 3 ξύλα 20.00 μεχρι τις 23.00 είχε μείνει η καρβουνια..και συνεχιζε να βγαζει καυτο μεχρει 24.30..σημερα τηα μετρησω θερμοκρασια αερα.....και τα λεμε παλι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #112912 από caftis
Απαντήθηκε από caftis στο θέμα Re:Απ: Κατασκευή αεροθερμου
Ωραίος βγάλε καμιά φωτογραφία να το δούμε.

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #112914 από dinos2012
Απαντήθηκε από dinos2012 στο θέμα Re:Απ: Κατασκευή αεροθερμου
ειναι ακριβως opos στο video απλά πίσω έχει 1 σωλήνα φ80 θα βάλω και φωτο αυριο και video

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116188 από dinos2012
Απαντήθηκε από dinos2012 στο θέμα Re:Απ: Κατασκευή αεροθερμου









καλησπέρα και πάλι σας βάζω καποιες απο τις φωτογραφιες αεροθερμου που εχω κανει ! Στις δυο πρωτες σας δείχνω την κατασκευη είναι ενα κουτί 5 ποντων που έχει μπει στο χώρο καυσης του τζακιου..Είναι χωρισμένο στη μεση παίρνει εξωτερικο αέρα και πάει με φ 100 απο κατω μερια που υπηρχε το σταχτοδοχειο που εχει αφαιρεθει .... μεσα το κουτι εχει διαφορες διακλαδωσεις . Απο εκει παει στην σωληνα που βρισκεται στο πισω μερος της κατασκευης δηλαδη ( στη πλατη τ τζακιου ) οπως βλεπεται στην φωτο και διοχετευει αερα στ αλλο μισο του κουτιου της κατασκευης και βγαινει παλι απο κατω απο την τρυπα του σταχτοδοχειο μ φ 80. Χρησιμοποιησα βιντιλατερ σαλιγκαριου 600 κυβικα αερα και τραβαει εξωτερικο αερα !Οπως βλεπετε το τζακι εχει σβησει κ ο αρεας π βγαζει η κατασκευη απο τον αεραγωγο ειναι 89,7 βαθμοι . Το κουτι της κατασκευης εχει 124 βαθμους , τα καυσαερια ειναι στους 110 βαθμους και η περσιδα εκτονωσης της φουσκας επανω ειναι 54,3 .Αυτα για την κατασκευη μου .. Μία ερωτηση π θελω να κανω στα παιδια εδω μεσα περα απο την κατασκευη μ ειναι: δεν μπορω να ανεβασω θερμοκρασια στις περσιδες εκτονωσης πανω απο 60 βαθμους κελσιου , μηπως ειναι επειδη δεν εχω καθολου μονωση στην φουσκα ; και ο ενας ο τοιχος ειναι εξωτερικος στο σημειο π ειναι στ τζακι και χανει την θερμοκρασια; αυταα ... και ευχαριστω πολυυ!!!
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116190 από caftis
Απαντήθηκε από caftis στο θέμα Re:Κατασκευή αεροθερμου
Καλησπέρα μπορείς να βγάλεις φωτογραφία απο μακριά να δούμε που έχεις βγάλει την περσίδα της κατασκευής. Στην φούσκα που λες μέσα υπάρχει μόνο η μονωμένη καμινάδα με τον πετροβάμβακα ή φαίνεται και κάποιο κομμάτι της εστίας.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116195 από dinos2012
Απαντήθηκε από dinos2012 στο θέμα Re:Απ: Κατασκευή αεροθερμου
δεν υπαρχει πουθενα πετροβαμβακας ουτε καποια αλλη μονωση ουτε στην καμιναδα ουτε στην φουσκα οσο για την περσιδα της κατασκευης ειναι κατω στην μεση χωρις περσιδα φαινεται το σπιραλ αλοθμινιου οι τρεις πανω ειναι για την φυσικα ροη.....και κάτι ακόμα.δεν ξέρω αν οντως μου τα βγαζει τα 600 m3 γιατί παιδεύω τον αερα μεσα στην κατασκευη αρκετά ώστε να προλαβαίνει να ζεσταθει ο αερας........... υπάρχει περίπτωση να βάλω 600μ3 και να βγαινουν 450?
Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by dinos2012.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.167 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ