Κατασκευή αεροθερμου

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116196 από caftis
Απαντήθηκε από caftis στο θέμα Re:Κατασκευή αεροθερμου
Κάτσε γιατί μπερδεύτηκα η εστία σου είναι με πυρότουβλα ή μαντέμι γιατί στις φωτογραφίες μου φαίνεται πυρότουβλο .Η φυσική ροή θέλει και απο κάτω Περσίδα εσύ έχεις;

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116198 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Re:Απ: Κατασκευή αεροθερμου
Θα ήθελα να σου γράψω κάποια πράγματα σχετικά με τον χώρο καύσης σου αλλά πρώτα αν θές λύσε μου μερικές απορίες...
1) εκεί που υπήρχε το τασάκι τώρα υπάρχουν πόσοι αγωγοί?
ένας που φέρνει αέρα στην κατασκευή σου?
ένας που παίρει τον αέρα από την κατασκευή?
Αυτές νομίζω πως υπάρχουν αλλά απορώ αν υπάρχει και ένας για να δίνει αέρα στον χώρο καύσης?

2)Τασάκι υπάρχει πλέον ή τις στάχτες τις μαζεύεις από το δάπεδο τις εστίας?

3) αν δεν υπάρχει αέρας καύσης κάτω από τα ξύλα τότε η εισαγωγή αέρα καύσης γίνεται από κάτι ανοίγματα της εστίας μπροστά?

4)οι περσίδες φυσικής ροής που υπάρχουν ψηλά βγάζουν αέρα από τον θερμοθάλαμό σου. Από ποιό σημείο μπαίνει αέρας στον θερμοθάλαμο?

5) δείχνεις 124 βαθμούς στην έξω γωνία της κατασκευής με λίγη ένταση φωτιάς.
Με δυνατή ένταση πόσο πιάνει στο κέντρο εκεί που από κάτω είναι ενωμένοι οι αγωγοί?
Αντέχουν αυτές τις θερμοκρασίες οι αγωγοί που έχεις αγοράσει για την είσοδο και την έξοδο της κατασκευής σου?

6) Η κατασκευή τελικά ποιά είναι? Συγχώρεσέ με αλλά για να καταλάβω. Είναι ο πάτος της εστίας και ένας κοιλοδοκός 10χ3 στο βάθος της εστίας?


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116199 από dinos2012
Απαντήθηκε από dinos2012 στο θέμα Re:Κατασκευή αεροθερμου
μαντεμι .και εχω και τρυπα κατω εσωτερικη για τη φυσική ροh . to τζάκι είναι με potra μαντεμι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116202 από caftis
Απαντήθηκε από caftis στο θέμα Re:Κατασκευή αεροθερμου
Τοτε κάτι άλλο τρέχει γιατί και οι βαθμοί απο την κατασκευή είναι λίγοι και απο τις περσίδες. Δώσε λιγες πληροφορίες για την εστία σου και πως έχει τοποθετηθεί.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116203 από caftis
Απαντήθηκε από caftis στο θέμα Re:Κατασκευή αεροθερμου
Σε μια παλιά κατασκευή που είχα κάνει στο τζάκι που είχα, έβλεπα περίπου στους 180c .

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by caftis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116204 από dinos2012
Απαντήθηκε από dinos2012 στο θέμα Re:Απ: Κατασκευή αεροθερμου
ένας που φέρνει αέρα στην κατασκευή και ένας που παίρει τον αέρα από την κατασκευή....τις στάχτες τις μαζεύω από το δάπεδο τις εστίας...Με δυνατή ένταση 170 βαθμούς η κατασκυη ειναι ο πατοσ μετον πισω κιλοδοκο που φενεται σε σχημα Π...αερα στον χωρο καυσεως δινω με φι 160 απο εξω οπου ερχεται μπροστα στο τζακι μου οπου υπαρχουν οι τρυπες για να αναπνεει το τζακι. Η κατασκευη του κουτιου αυτου που βλεπετε ειναι κατασκευασμενο απο 5 χιλ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ