Μονάδα παραγωγής πέλλετ στα Ιωάννινα!

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #50147 από stratis 1
κωνσταντινος 17 ειπε
Το να πληρώνω τα κλαδέματα σαφώς είναι κάτι που με συμφέρει και μάλιστα το πρότεινα σε αγρότες περιοχών που ηταν σχετικά κοντά σε εμένα (εγκαταστάσεις), η τιμη που πρότεινα ήταν 40 ευρω τον τόνο παραδιδόμενα σε χωράφι στην περιοχή τους που θα βρίσκαμε για οσο διάστημα χρειαζόταν. Δεν βρήκα όμως ανταπόκριση και κανείς δεν εκδήλωσε ενδιαφέρων να συνεργαστεί. συνεργαστεί. Επίσης να τονίσω οτι ειμαι στην περιοχή Κορινθίας που συνορεύει με νομούς που έχουν πληθώρα στρεμμάτων ελιάς.
Και επαναλαμβάνω ότι γράφω για να μεταφέρω απλά την εμπειρία μου, και να ακούσω τις δικέ σας!




40 ευρω ο τονος,τεμαχισμενα? Ολοκληρα? Χλωρα η ξερα?
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": κωνσταντινος 17

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #50170 από stratis 1

spyroskosmas έγραψε: Είναι πολύ δύσκολο και ασύμφορο να μπεις στη διαδικασία συλλογής πρώτης ύλης μαζεύοντας εσύ με δικά σου μέσα και εργατικό δυναμικό την πρώτη ύλη.
Πίστεψέ με ότι προσπαθείς εσύ, το σκεφτήκαμε και άλλοι και κάπου εκεί κολλήσαμε. Προσωπικά όμως δεν προσπάθησα να κάνω το επόμενο βήμα που σου προτείνω. Ο λόγος διότι δεν ήμουν ένας από τους αγρότες στους οποίους θα απευθυνόμουν, οπότε η καχυποψία - δυσπιστία για κάτι ξένο και από κάποιον ξένο με απέτρεψε.
Βάλτα κάτω, και δες μήπως (πιστεύω σίγουρα σε συμφέρει) να ΣΟΥ φέρουν την πρώτη ύλη στην πόρτα σου. Πως; Δίνοντας κίνητρο, κοινώς πληρώνοντάς την.
Αφού ο κάθε ιδιοκτήτης χωραφιού τα μαζεύει σε σωρούς και τα καίει, δώσε του κίνητρο να τα φορτώσει και να στα φέρει.
Όσο για την επάρκεια που λες, δεν την πιστεύω. Με κίνητρο οικονομικό θα δεις ΠΟΣΟΤΗΤΕΣ.




Τι ποσοτητα κλαδεματων μπορει να χωρεσει σε ενα ημιφορτηγακι η σε μια καροτσα τρακτερ,για να συμφερει τον αγροτη να στα φερει στη πορτα σου?
Πως θα υπολογισης με το ματι, το βαρος?
Το ξυλα απο τα κλαδια εχουν υγρασια 50%.Τα φυλλα 90%
Αν το κλαδεμα ειναι επιφανειακο και τα φυλλα περισσοτερα πως θα το υπολογισεις ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #50245 από spyroskosmas

stratis 1 έγραψε:
Τι ποσοτητα κλαδεματων μπορει να χωρεσει σε ενα ημιφορτηγακι η σε μια καροτσα τρακτερ,για να συμφερει τον αγροτη να στα φερει στη πορτα σου?
Πως θα υπολογισης με το ματι, το βαρος?
Το ξυλα απο τα κλαδια εχουν υγρασια 50%.Τα φυλλα 90%
Αν το κλαδεμα ειναι επιφανειακο και τα φυλλα περισσοτερα πως θα το υπολογισεις ?



Φίλε μου, εισέρχεσαι σε λεπτομέρειες επί της σκέψης μου.Η ερώτησή σου αποκτά έννοια σε τυχούσα υλοποίηση του σχεδίου.
Η λογική λέει, άλλη τιμή έτσι, άλλη αλλιώς, άλλη στην πόρτα μου, άλλη αλλού και πάει λέγοντας...

Η απογοήτευση λόγω κακής ποιότητας διαρκεί περισσότερο από την ικανοποίηση λόγω χαμηλής τιμής

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #50281 από stratis 1
Ο αγροτης δεν θα μπει στη διαδικασια να μαζεψει αποκλαδια για να τα πουλησει γιατι δεν εχει τα απαραίτητα μεσα.
Τα αποκλαδια εαν δεν θρυμματιστουν επιτοπου δεν συμφερει κανεναν να τα μετακομισει.
Με το θρυμματισμο χανουν το 95% του ογκου τους.
Με απλα λογια για να κερδισει καποιος 40 ευρω δεν φορτοεκφορτωνει κλαδια με το αμαξι 15-20 φορες.
Τα καιει και ξεμπερδευει.
Οσο για την ποσοτητα που μπορει να μαζεψει καποιος με ημιεπαγγελματικα μεσα πιστευω οτι ειναι αξιολογη.
Δεν ξερω για την περιοχη που ανέφερε ο κωνσταντινος 17 αλλα απο την εμπειρια μου με 2-3 ατομα προσωπικο μπορουν να θρυμματιστουν 3-5 τονοι,μπορει και παραπανω.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": κωνσταντινος 17

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #50364 από thlanarass
Φορτηγο με τσιπερ συρομενο και απο χωραφι σε χωραφι και δινουμε στον αγροτη λεφτα να τα βγαλει
απλα στην ακρη και να ΜΗΝ τα καψει.
Οι αγροτες δεν τα βγαζουν στην ακρη του χωραφιου ουτος η αλλος?
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by thlanarass.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #50375 από κωνσταντινος 17
Η τιμή των 40 ευρώ ανα τόνο ειναι τιμή που δινόταν σε αγρότες για να τα φέρουν σε οικοπεδο μεσα στο χωριό τους, ούτε τεμαχισμένα ούτε στεγνά, απλώς μετά απο την κοπή θα μεταφερόταν απο αυτούς.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.090 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ