Μονάδα παραγωγής πέλλετ στα Ιωάννινα!

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #50027 από κωνσταντινος 17
Φίλοι, μετά από πολυ προσπάθεια και ερευνα αποφασισα να δημιουργησω μια βιοτεχνικη παραγωγη μπρικετας
1,5 T/H .Ξεκίνησα ερευνα για προμήθεια πρωτης υλης και κατεληξα στο συμπερασμα οτι τα κλαδεματα ελιας και αμπελιων, δήμων απο διαφορα δεντρα, επαρκουν για την μοναδα. Καθως και περισυλογη υπολειματων ξυλειας απο υλοτομικες ζωνες τις περιοχης και ιδιωτικων δασων. Ολα αυτα εγιναν με ερευνα για διαθεσημε ποσοτητες απο πληροφοριες του διαδυκτυου καθως και απο αντοιστηχες μελετες που εχουν κάνει γραφεια συμβουλων για υπαγωγη στον αναπτυξιακο νόμο. Μετα απο πολλα ραντεβου με πωλητες μηχανηματων, μηχανολογους ,μηχανικούς, κετεληξα και στον εξοπλισμο!! καθως και στο σχεδιασμο και αδειοδότηση της μοναδας.Τα εξοδα μεχρι αυτη την στιγμή ξεπερασαν τα 20000 ευρω! Το αποτελεσμα είναι ότι : Δεν υπάρχει η πρώτη ύλη που όλοι υποσχωνται (μελετητες) στην πράξη!! Τωρα που αρχισαν τα κλαδεματα ελιας διαπιστωνω οτι ειναι αδυνατη η περισυλογη της απαιτουμενης πρωτης υλης και ασυμφωρη οικονομικα!!!
καθως και δεν επαρκει ουτε κατα το ελάχιστο για την λειτουργεια ενος μηνα τις μοναδος!!
Μοιραζωμαι την εμπειρια μου μαζί σας όχι για να απονθαρυνω οποιοδηποτε θελησει να επιχειρηση κατι αναλογο αλλα για να το ξαναδει στο θεμα τις πρωτης υλης ετσι ωστε να μπορει η μοναδα να ειναι βιωσημη. Ευχαριστω!
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #50041 από mastoras
Πολύ καλή σκέψη η απόφαση δημιουργίας βιοτεχνίας παραγωγής μπρικέτας. ;)

Αυτό που δεν κατάλαβα είναι ότι, δουλειά των μελετητών είναι θα βρούνε τον τρόπο για την προμήθεια της πρώτης ύλης ?

Με τι τρόπο σου έχουν προτείνει να κάνεις την περισυλλογή των ελαιοκλαδεμάτων ?
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": κωνσταντινος 17

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #50044 από spyroskosmas
Είναι πολύ δύσκολο και ασύμφορο να μπεις στη διαδικασία συλλογής πρώτης ύλης μαζεύοντας εσύ με δικά σου μέσα και εργατικό δυναμικό την πρώτη ύλη.
Πίστεψέ με ότι προσπαθείς εσύ, το σκεφτήκαμε και άλλοι και κάπου εκεί κολλήσαμε. Προσωπικά όμως δεν προσπάθησα να κάνω το επόμενο βήμα που σου προτείνω. Ο λόγος διότι δεν ήμουν ένας από τους αγρότες στους οποίους θα απευθυνόμουν, οπότε η καχυποψία - δυσπιστία για κάτι ξένο και από κάποιον ξένο με απέτρεψε.
Βάλτα κάτω, και δες μήπως (πιστεύω σίγουρα σε συμφέρει) να ΣΟΥ φέρουν την πρώτη ύλη στην πόρτα σου. Πως; Δίνοντας κίνητρο, κοινώς πληρώνοντάς την.
Αφού ο κάθε ιδιοκτήτης χωραφιού τα μαζεύει σε σωρούς και τα καίει, δώσε του κίνητρο να τα φορτώσει και να στα φέρει.
Όσο για την επάρκεια που λες, δεν την πιστεύω. Με κίνητρο οικονομικό θα δεις ΠΟΣΟΤΗΤΕΣ.

Η απογοήτευση λόγω κακής ποιότητας διαρκεί περισσότερο από την ικανοποίηση λόγω χαμηλής τιμής
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": κωνσταντινος 17

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #50046 από dimlyk
αν καταλαβα καλα η εταιρεια συμβουλων ειναι αυτη που εκανε τις αναλογες μελετες ?
μηπως η ιδια προωθει και ετοιμες λυσεις και υποσχεται ενδεχομενως και προμηθεια των πρωτων υλων ?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": κωνσταντινος 17

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #50090 από κωνσταντινος 17
Η δουλειά και το καθήκον κάθε υποψήφιου επιχειρηματία επενδυτή είναι η εξασφάλιση τις βιωσιμότητας τις επένδυσης του.
Τα γραφεία που διενεργούν μελέτες προτάσεις για ένταξη στον αναπτυξιακό βασίζονται σε στοιχεία οργανισμών όπως ΚΑΠΕ , υπουργείο περιβάλλοντος κτλ.
Η πραγματικότητα όμως είναι διαφορετική.
Και γενικώς στην αγορά όλοι προσπαθούν να πουλήσουν, χωρίς να υπάρχει γνώση για βασικές παραμέτρους!
Η περισυλλογή τις πρώτης ύλης κλαδεμάτων σχεδιάστηκε απο μένα υπό θετικά γιατι η πράξη θα οδηγούσε την ροή των εργασιών . Η σκέψη ήταν : δυο μικρά φορτηγάκια με ένα μικρο μπολτοζακι με προσαρμοσμένη στο εμπρός μέρος αρπαγή να μεταφέρει εκτως των χωραφιών τα κλαδιά όπου θα μαζεύονται απο τα μικρά φορτηγάκια και θα μεταφέρονται σε πολύ κοντινή απόσταση 1-2 χιλιόμετρα σε χώρο όπου θα γίνεται συγκέντρωση . όταν ένας ικανός όγκος έχει μαζευτεί 15-20 τόνοι θα τεμαχίζετε με κλάδοτεμαχιστη και θα μεταφέρετε με μεγαλύτερο φορτηγό 18-24 τόνους στις εγκαταστάσεις .
Αυτή η διαδικασία έχει ενα σοβαρό κόστος, και αμφίβολο αποτέλεσμα όσων αφορά την ζητούμενη ποσότητα.
Το να πληρώνω τα κλαδέματα σαφώς είναι κάτι που με συμφέρει και μάλιστα το πρότεινα σε αγρότες περιοχών που ηταν σχετικά κοντά σε εμένα (εγκαταστάσεις), η τιμη που πρότεινα ήταν 40 ευρω τον τόνο παραδιδόμενα σε χωράφι στην περιοχή τους που θα βρίσκαμε για οσο διάστημα χρειαζόταν. Δεν βρήκα όμως ανταπόκριση και κανείς δεν εκδήλωσε ενδιαφέρων να συνεργαστεί. συνεργαστεί. Επίσης να τονίσω οτι ειμαι στην περιοχή Κορινθίας που συνορεύει με νομούς που έχουν πληθώρα στρεμμάτων ελιάς.
Και επαναλαμβάνω ότι γράφω για να μεταφέρω απλά την εμπειρία μου, και να ακούσω τις δικέ σας!
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by κωνσταντινος 17.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #50110 από κωνσταντινος 17
Υπόσχονται λύσεις που απέχουν απο την πραγματικότητα! Είναι εύκολο να λες απο ενα γραφείο ότι μπορείς πανεύκολα να μαζέψεις 40 τόνους κλαδέματα την ημέρα με δυο φορτηγάκια και 5 ανθρώπους! Η επίσκεψη στα χωράφια δεν είμαι αγρότης για να εχω ιδία εμπειρία με τον ξάδερφο μου που έχει 100 στρέμματα ελιές με έκανε να πιστέψω ότι η πραγματικότητα είναι ''αλλού''. Επίσης η πληροφορίες που λένε ότι ενα δέντρο ελιάς δίνει 15 κιλά κλαδέματα στην παρούσα φάση δεν ισχύει !! με τις τιμές του ξύλου να έχουν φθάσει 150-170 το κυβικό στα χωράφια παίρνουν και τα ξυλάκια των 4-5 εκατοστών! Μονο κλαράκια με φύλλα αφήνουν.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.083 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ