Προβληματισμός: ξύλα ή μπριγκέτες;

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #13617 από petrosp13
Έχεις δίκιο, μπορώ να ανάψω φωτιά με προσάναμμα και μπρικέτες, αλλά σε καμία περίπτωση δεν πήρα την θερμοκρασία που πήρα όταν τις συνδύασα με καυσόξυλα
Και επαναλαμβάνω ότι έμεινα πολύ ικανοποιημένος από την απόδοση τους

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #13623 από χρηστος8
Ο χάρτης δεν μπορεί να εμφανιστεί, δεν έχετε ορίσει τοποθεσία ακόμη.
Ο χάρτης δεν μπορεί να εμφανιστεί, δεν έχετε ορίσει τοποθεσία ακόμη.
quote="petrosp13" post=13617]Έχεις δίκιο, μπορώ να ανάψω φωτιά με προσάναμμα και μπρικέτες, αλλά σε καμία περίπτωση δεν πήρα την θερμοκρασία που πήρα όταν τις συνδύασα με καυσόξυλα
Και επαναλαμβάνω ότι έμεινα πολύ ικανοποιημένος από την απόδοση τους[/quote]



Πετρο δεν ειναι ολες οι μπριγκετες αξιοπιστες...δεν ξερω τις δικες σου αλλα εγω πηγα σε πελατη μου που εκαιγε τις βουλγαρικες και επαθα πλακα...αγορασα κι εγω δυο τσουβαλια των 18 κιλων προς 6 ευρω το τσουβαλι.Πανακριβες βεβαια αλλα σουπερ.
Στο τζακι μου τις εβαζα δυο- δυο και ειχα θερμοκρασια εξοδου αερα 90 βαθμους περιπου.




Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν by χρηστος8.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • dmtr
  • Το Άβαταρ του/της dmtr Συντάκτης θέματος
  • Αποσυνδεμένος
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Παίζω Μπριτζ = Κρατάω το Αλσχάιμερ μακριά μου
Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #13628 από dmtr
Απαντήθηκε από dmtr στο θέμα Προβληματισμός: ξύλα ή μπριγκέτες;
Πέρσι αγόραζα ξύλα με 170 (οξιά) & 180 € (ελιά) τον τόνο. Οι μπριγκέτες νομίζω και στην Αθήνα έχουν γύρω στα 250€ τον τόνο, οπότε σύμφωνα με τα λεγόμενά σας..... συμφέρει με τα μπούνια.
Φέτος βρήκα φτηνά 115-125€ αλλά πρέπει να πάρω ολόκληρη νταλίκα ή να βρω και κάποιους άλλους να τη μοιραστούμε.

Οπότε για Μπριγκέτες .... με κόβω!!

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #13630 από χρηστος8

dmtr έγραψε: Πέρσι αγόραζα ξύλα με 170 (οξιά) & 180 € (ελιά) τον τόνο. Οι μπριγκέτες νομίζω και στην Αθήνα έχουν γύρω στα 250€ τον τόνο, οπότε σύμφωνα με τα λεγόμενά σας..... συμφέρει με τα μπούνια.
Φέτος βρήκα φτηνά 115-125€ αλλά πρέπει να πάρω ολόκληρη νταλίκα ή να βρω και κάποιους άλλους να τη μοιραστούμε.

Οπότε για Μπριγκέτες .... με κόβω!!






Ευχομαι να βρεις μπριγκετα με 250 ευρω αν και χλωμο το κοβω. Παντως με τιμη αγορας ξυλου στα 170 ευρω, σε συμφερει η μπριγκετα μεχρι 320 ευρω. ;) ;)



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16070 από tom007
Απαντήθηκε από tom007 στο θέμα Προβληματισμός: ξύλα ή μπριγκέτες;
αυτες οι τιμες που διαβαζω για την αθηνα δεν υπαρχει περιπτωση θα μας ερθουν και εμας στη β ελλαδα σιγα σιγα αρχη γενομενης απο το χειμωνα.κριμα γιατι πολυς κοσμος εχει επενδυσει σε ξυλολεβητες τζακια.ειδικα αυτοι που δεν εχουν αποθηκευτικο χωρο πανω απο6 τονους ισως θα εχουν φοβερο προβλημα.περσυ πηρα 5τονους μεσε 100ε κ 1 τονο μπρικετα 260ε =760ε φετος 4 τονους ξυλα 115(μεσε) και 2 τονους μπρικετα 260 συνολο 980!! του χρονου που θα παει και 140 αποτι μου ειπε γνωστος ξυλεμπορας(και να φανταστειτε τα παιρνει απο συναιτερισμο ο πιο φθηνος στη περιοχη) βλεπω ακομα πιο λιγες ποσοτητες σε ξυλα και περισσοτερες μπρικετες.αυτος ειναι και ο λογος που τελικα δεν θα βαλω τζακι νερου.για να μην παρεξηγηθω ζω σε πολη και αυτα που λεω ισχυουν για πολη οχι για χωριο που με 12τονο απο βουλγαρια και 90ε ο τονος σας ερχεται κουτι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16121 από AMBIENTES
Στα τελευταία κρύα της 'ανοιξης βρήκα μπρικέτα με 170 τον τόνο και πήρα 30 κιλά για να τα δοκιμάσω σε μια ιδιοκατασκευή που έκανα στο τζάκι για να βγάζει ζεστό αέρα.Συνολικά έκαψα 8 κομάτια μπρικέτεςγια περίπου 10-11 ώρες και οι θερμοκρασίες που πήρα ήτανε το πρώτο τέταρτο γύρω στους 80-90 βαθμούς τις υπόλοιπες 8 ώρες από 150-240 βαθμούςκαι ύστερα το υπόλοιπο 2ωρο και κάτι το άφησα να σβήσει.Οι εντυπώσεις σίγουρα οι καλύτερες τόσο όσο σκέφτομαι φέτος το χειμώνα να πάρω μόνο μπρικέτες και καθόλου ξύλα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.101 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ