Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #58940 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

valsam έγραψε: KΑΛΟΣ ΤΟ ΙΠΠΙΚΟ!
Και'γω ελεγα με εγκαταληψατε ολοι σας!
Αithio,kosmidis80,χρηστος8!
Φτιαχνετε η dream team!
Χιλια thank's παιδια,αφου σας εχω στο πλευρο μου την λυση θα την βρουμε.
Με φταιξατε!
Απ'την τσατιλα μου ομως βγηκα παλι για τσιπουρα και μολις γυρισα και τα ποστ σας κουνιουνται λιγο στο διαβασμα,αυριο νηφαλαιος καλυτερα!




Για αρχη κανε αυτο που σου ειπε και ο Γρηγορης...βαλε τον λεβητα στους 80 βαθμους.

Το εχω ξαναπει...μια νταλικα φορτωμενη, στην ανηφορα την κοβεις;;;

Φυσικα και οχι... τον λεβητα φορτωμενο με ξυλα γιατι να τον κοψεις πριν τα καψει;;;

Ουτως η αλλως ειναι γνωστο οτι οσο πιο ψηλες θερμοκρασιες λειτουργιας εχει ο ξυλολεβητας, τοσο καλυτερα αποδιδει με αυξημενο βαθμο αποδοσης.

Δεν εχω βαλει κανεναν μα κανεναν ξυλολεβητα πυρολυσης να κοβει στους 68...μονο στους 80 παντα.

Προσωπικα πιστευω οτι κοβωντας την λειτουργια του ο λεβητας στους 68, λογω αδρανειας δημιουργει μια υπερθερμανση... τοπικη η οχι δεν ξερω...παντως αρκετη για να σου πεταει θερμικο.

Δεν συμμετειχα πριν γιατι δεν εχω βαλει τον συγκεκριμενο λεβητα.

Οι λυσεις σε προβληματα θερμανσης ομως με εξιταρουν παντα :)



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by χρηστος8.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #59065 από aithio
Απαντήθηκε από aithio στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
Τα ίδια λέμε περίπου Χρήστο...
Αλλά φίλοι Kosmidi και Χρήστο έχουμε πρόβλημα....
Χάσαμε τον Valsam...
Λέτε να έχει ακόμα πονοκέφαλο από εχτές;.... :)
Μέχρι τώρα ξέραμε για άντρες που πεσαν στο ποτό για μια γυναίκα...
Ο φίλος μας ο Valsam λέτε να είναι ο πρώτος που έπεσε για ένας ξυλολέβητα; :)

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by aithio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #59078 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
Γρηγορη,Χρηστο,Θοδωρε τα νερα τα ειχα βαλει απο την αρχη στους 80 οπως και συνιστατε στο μανουαλ για καλυτερη αποδοση και ετσι το δουλευα και επιανε ο λεβητας 80-83 και το μπαφερ εφτανε τους 70-72,ομως μου εριχνε το θερμικο και αναγκαστεικα σιγα σιγα να κατεβαινω,τωρα τον εχω στους 69 και μου το εκανε και εκει προχθες, βεβαια στους 69 δεν συμβαινει συχνα9ειδικα αν δεν ειναι φουλ στο ξυλο ο λεβητας), εχω ριξει αμετρητες ωρες σκοπιας για να το πετυχω την ωρα που το ριχνει αλλα ειναι πολυ δυσκολο να το πετυχω,προχθες τον ορισα στους 69 και αφου σταματησε το βεντιλατερ επειδη ο θαλαμος καυσης ηταν τινγκα στο ξυλο και καρβουνο συνεχισε παρα τον κομενο αερα να ανεβαζει θερμοκρασια και εφτασε στους 79 και εριξε το θερμικο στο μπαφερ ειχε 60 και γιαυτο αναρωτιεμε δεν θα επρεπε το μπαφερ να αποροφησει την παραπανησια αυτη θερμοτητα?
Οπως ειπα το θερμικο ειναι ορισμενο να επεμβαινει στους 87-90 πραγμα που δεν κανει σε΄μενα αλλα το κανει και νωριτερα που δεν θα επρεπε,πρωτη σκεψη ειναι οτι ειναι χαλασμενο το θερμικο ,εαν βρω θα το αλαξω την Δευτερα,(μου ειπαν οτι κανει και αυτος που βαζουν στους πετρελαιολεβητες αυτο ισχυει?),στον ηλεκτρολογο που πηγα χθες μου ειπε μια αλλη θεωρια και οτι ισος και να μην ειναι χαλασμενο το θερμικο αλλα να εχει αερα σε εκεινο το σημειο ο λεβητας(εξαεριστικο επανω στο λεβητα δεν μου'βαλαν!) και οντος η θερμοκρασια των νερων να ειναι 73 π.χ αλλα ο αερας μου ειπαν ειναι πολυ πιο καυτος και να μετραει τον αερα-ατμο που εχει σε εκεινο το σημειο!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #59082 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

aithio έγραψε: Τα ίδια λέμε περίπου Χρήστο...
Αλλά φίλοι Kosmidi και Χρήστο έχουμε πρόβλημα....
Χάσαμε τον Valsam...
Λέτε να έχει ακόμα πονοκέφαλο από εχτές;.... :)
Μέχρι τώρα ξέραμε για άντρες που πεσαν στο ποτό για μια γυναίκα...
Ο φίλος μας ο Valsam λέτε να είναι ο πρώτος που έπεσε για ένας ξυλολέβητα; :)

Οχι ρε Γργηγορη ακομη ζωντανος ειμαι,μολις γυρισα απο Βουλγαρια,πηγα απο τον Παυλο που αγορασα τον λεβητα αλλα γινοταν ενας χαμος μεσα στο μαγαζι και δεν μπορεσαμε να συνονεηθουμε,ο ανθρωπος μουτο ξαναειπε οτι να ξηλοσω κοντρολ πανελ βεντυλατερ και να τα στειλω αλλα θα παρει πολυ χρονο και αν θα ειναι ελατωματικα τοτε θα τ'αλλαξουν ,δεν ειμαστε για τετοια τωρα με τοσο κρυο!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #59098 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
Αρα Σαμη το θερμικο ειναι σωστα ορισμενο - εννοω σε σωστη θερμοκρασια για να αποφυγεις τα 90, ετσι?

Βασικα οπως το βλεπω το θεμα με το θερμικο μπορει να λυθει αν το ακυρωσεις και παραλληλα παραγγειλεις στην τεκ να σου στειλει καινουργιο ή αν βρεις τοπικα, δεν θα ειναι μεγαλο κοστος στανταρ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #59105 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
Με το αλλο το θεμα τωρα,αυτο της διαφορας θερμοκρασιας λεβητα-μπαφερ σποζοκεφαλιαζομαι και λεω μηπως φταιει τιποτα οπως αυτο που μου ειχατε γραψει τοτε που ψαχνομουν για το πως να συνδεθει το μπαφερ δηλ. κατι με την φορα-ροη των νερων να μην γινετε κανα μπερδεμα,,δεν θυμαμαι πιος το ειχε γραψει(η ο Γρηγορης η ο Χρηστος μαλλον).
Γεμιζω τινγκα τον λεβητα λεμε στο ξυλο και οριζω τα νερα στους 80(οπως και εκανα πριν δημιουργηθει το προβλημα με το θερμικο)τα καιει και σβηνει το βεντυλατερ τα νερα στον λεβητα σε αδρανεια φτανουν τους 83-85 και του μπαφερ 65-70 το σπιτι ειναι φουρνος και χαμηλωνω τον θερμοστατη χωρου γιατι ειναι ωρα για υπνο,μετα απο 5 ωρες και χωρις να ζητησει το σπιτι ζεστη η διαφορα ματαξυ λεβητα-μπαφερ εξακολουθει και ειναι 13-15 βαθμους,η διαφορα ματαξυ του μικραινει μονο οταν γυρισω π.χ τον θερμοστατη χωρου στους 25-30 οπου ανοιγει ο δευτερος κυκλοφορητης(του μπαφερ) και ριχνει τα νερα του μπαφερ στους 60 και του λεβητα στους 70,αυτο πανω κατω συμβαινει σε ολες τις θερμοκρασιες, ετσι δεν ειναι δυνατον τα νερα του μπαφερ να πανε ποτε πανω απο τους 70 μιας και του λεβητα τοτε θα ειναι στο οριο στους 85!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.269 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ