Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #58745 από aithio
Απαντήθηκε από aithio στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
Χρηστάρα το προηγούμενο Σαββάτο κάθισα με τις ώρες και παρακολούθησα την λειτουργία της ίδιας βάνας...
Δεν είχα ρυθμιστικές βάνες Τour Anderson στην εγκατάσταση όπως είχε ο μηχανολόγος που σας λέω παραπάνω ετσι ώστε με κατάλληλο όργανο να παρακολουθώ την παροχή αλλά είχα συνδέσει θερμόμετρα και παρακολουθούσα την συμπεριφορά της....όσο αυτό είναι δυνατό με θερμόμετρα.
Η Esbe νομίζω είναι η μόνη εταιρία που λέει ότι δεν χρειάζεται ρυθμιστική βάνα για στραγγαλισμό διότι ελέγχει την ροής και από της δύο μεριές της τρίοδης.
The valve regulates on two ports, which makes it easy to
install and does not require any adjustment valve in the
bypass pipe.

Στην περίπτωση του Valsam κάτι μου λέει ότι η ισχύς του λέβητα είναι μεγαλύτερη από αυτή που μπορεί να απορροφήσει τον νερό και για αυτό έχει άνοδο της θερμοκρασίας προσαγωγής με αποτέλεσμα να του πετάει το θερμικό....
Σίγουρα θα δοκίμαζα για αρχή να σταγγαλισω λίγο το bypass και ας λέει ότι θέλει η ESBE αλλά ίσως δοκίμαζα και με βάνα χαμηλότερης θερμοκρασίας.
Αλλά το βασικότερο είναι γιατί ο λέβητας να κόβει στους 68;
Για καντο 80

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by aithio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #58763 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
KΑΛΟΣ ΤΟ ΙΠΠΙΚΟ!
Και'γω ελεγα με εγκαταληψατε ολοι σας!
Αithio,kosmidis80,χρηστος8!
Φτιαχνετε η dream team!
Χιλια thank's παιδια,αφου σας εχω στο πλευρο μου την λυση θα την βρουμε.
Με φταιξατε!
Απ'την τσατιλα μου ομως βγηκα παλι για τσιπουρα και μολις γυρισα και τα ποστ σας κουνιουνται λιγο στο διαβασμα,αυριο νηφαλαιος καλυτερα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #58773 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
Παιδια παρα την σουρα μου θα προσπαθησω να γραψω μερικα πραγματα.
Το θεμα μου πρεπει να ειναι συναρτηση 2 προβληματων μαζι και αυτο το κανει πιο δυσκολο να εντοπισθει,εχω ξεσκισθει να μιλαω με email και με την sunsystem και με την tech αι εχουν σηκωσει τα χερια ψηλα!
Τα δεδομενα ειναι τα εξης:
1)Εχω μια διαφορα θερμοκρασιας παντα +10-15 βαθμους παραπανω στον λεβητα απ'οτι στο μπαφερ ακομη και μετα απο 3-4 ωρες εστω και ΑΝ το σπιτι δεν ζηταει καθολου(αυτο που προσεξα ειναι οτι οταν ζητησει το σπιτι ζεστη και ανοιξει ο δευτερος κυκλοφορητης δηλ. αυτος του μπαφερ που δινει στα σωματα τοτε και μονο τοτε πεφτει η διαφορα αναμεσα σε μπαφερ και λεβητα)!
Δεν θα επρεπε μετα απο τοσες ωρες αδρανειας να εχει εξισοροπηθει καπως η διαφορα αναμεσα στα δυο?
2)Το θερμικο η μαλλον καλυτερα ο ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΟΡΙΟΥ του βεντιλατερ που θα επρεπε να επεμβαινει μετα τους 87-90 (οπως μου ειπαν απο την tech poland)κλεινει το βεντιλατερ ακομη και στους 77-80 και πρεπει να περιμενω ωρες μεχρι να μπορεσω να το ξαναπατησω μεσα ωστε να δουλεψει ξανα το βεντιλατερ!
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #58786 από aithio
Απαντήθηκε από aithio στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
Μα πως θα εξισορροπηθεί απο την στιγμή που εσύ εχεις τον θερμοστατη στου 67 δηλαδή μία θερμοκρασία λίγο πιο κάτω απο την θερμοκρασία που κόβει εντελώς η τρίοδη την μίξη και φορτωμένο τον λέβητα....
Αν υποθέσουμε ότι έχεις μία παροχή με τον πρωτεύων κυκλοφορητή 1000 λίτρα/ώρα με θερμορασία προσαγωγής 68
και επιστροφής 62 τότε η απορροφόμενη ενέργεια απο το νερό είναι 1000Χ6= 6000 θερμίδες...
Το μηχανημα δεν είναι inverter να ρίξει την ισχύς του. Μεσα σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα φτάνει τους 68 κόβει τον ανεμιστήρα αλλά πυρωμένο που είναι ανεβαίνει μέχρι που πετάει το θερμικό.
Πρόσεχε τώρα...
Αν εσυ ανεβάσεις την θερμοκρασία στον θερμοστάτη τότε λογικά θα φτάσεις σε μια θερμοκρασία τις επιστροφές που η τρίοδη θα κόψει τελείως την μίξη και πλέον το Δτ θα ανέβει ώστε να το ξεζουμίσεις....
Φυσικά μου φαίνεται περίεργο το θερμικό να πέφτει στους 78 βαθμούς που σου λένε αυτοί....
Ανέβασε λίγο την θερμοκρασία και παρακολούθησε το.

Tον έλεγχο τον λειτουργείς με τον PID controler ή σε manual;

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by aithio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #58788 από aithio
Απαντήθηκε από aithio στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
Αλλά προς θεού... Μην κάνεις τις δοκιμές σήμερα σουρωμένος αλλά αύριο και νηφάλιος.

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by aithio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #58841 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
Γρηγορη ο συγκεκριμενος κοντρολερ δεν ειναι PID. Oμως μου εδωσες στοιχεια που μπορει να βοηθησει τον Σαμη να ξεπερασει το προβλημα.

Σαμη απο το service menu μπορεις να ανεβασεις την θερμοκρασια που επεμβαινει το θερμικο, λογικα θα ξεπεραστει το θεμα ανεβαζοντας και την θερμοκρασια που θα γυρναν τα νερα.

Λογικα επισης επρεπε η τριοδη να ηταν 55αρα και δεν θα σου ειχε βγει το συγκεκριμενο προβλημα.


Υγ. Σαμη με τον Adam απο την Tech μην συζητησεις καλυτερα οτι σας εχω δωσει το service menu, γιατι παιζει να βρουμε καναν μπελα...ε!
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by kosmidis80.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.143 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ