Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #58146 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
Δεν ξερω τι παιζει αλλα εγω τα εχω παιξει,εβαλα 3 ξυλα στις 7 ο λεβητας ορισμενος στους 69 κατεβασα τον θερμοστατη του σπιτιου στους 21 εφυγα πηγα σε αγωνα βολευ και γυρισα τωρα,και βλεπω 21 στο σπιτι ,60 στο μπαφερ και 80 στον λεβητα και το θερμικο πεσμενο παλι!
60 στο μπαφερ και 80 στον λεβητα και το σπιτι να μην ζηταει μετα απο 5 ωρες κατι δεν παει καλα,αυτη η τοσο μεγαλη διαφορα δεν επρεπε να υπαρχει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #58154 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
Mε εχουν εγκαταληψει ολοι,λιγη βοηθεια ρε παιδια!
Εχω φερει τρεις θερμουδραυλικους και λυση εκτος του κοψε ραψε και βλεπουμε δεν ακουσα!
Ολοι συμφωνουν οτι η συνδεση ειναι σωστη, το γιατι εχω μεχρι και 20 βαθμους διαφορα μπαφερ με λεβητα ολες οι θεωριες δεν με επεισαν,ολες περιπου ριχνουν το φταιξιμο στην τριοδη,λοιπον εχω ορισει τον υδροστατη του μπαφερ να λειτουργει ο κυκλοφορητης απο τους 40+ ετσι εχω μπολικη ζεστη και οτι περισευει απο τον λεβητα σιγα σιγα ανεβαζει το μπαφερ στους 60 μετα υπαρχει το κολημα και διμηουργειτε αυτη η μεγαλη διαφορα μολις ζητησω εξτρα ζεστη στο σπιτι αυτη η διαφορα εκμηδενιζετε οταν τελειωσουν τα ξυλα στον λεβητα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #58182 από fotistos
Απαντήθηκε από fotistos στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
καλημερα..το αδρνειας δεν μου ανεβαζει πανω απο 50 βαθμους και ο ξυλολεβητας οταν ειναι αναμαμενος η θερμοκρασια του ειναι στους 60 βαθμους....βοηθεια...ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #58192 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

valsam έγραψε: Mε εχουν εγκαταληψει ολοι,λιγη βοηθεια ρε παιδια!
Εχω φερει τρεις θερμουδραυλικους και λυση εκτος του κοψε ραψε και βλεπουμε δεν ακουσα!
Ολοι συμφωνουν οτι η συνδεση ειναι σωστη, το γιατι εχω μεχρι και 20 βαθμους διαφορα μπαφερ με λεβητα ολες οι θεωριες δεν με επεισαν,ολες περιπου ριχνουν το φταιξιμο στην τριοδη,λοιπον εχω ορισει τον υδροστατη του μπαφερ να λειτουργει ο κυκλοφορητης απο τους 40+ ετσι εχω μπολικη ζεστη και οτι περισευει απο τον λεβητα σιγα σιγα ανεβαζει το μπαφερ στους 60 μετα υπαρχει το κολημα και διμηουργειτε αυτη η μεγαλη διαφορα μολις ζητησω εξτρα ζεστη στο σπιτι αυτη η διαφορα εκμηδενιζετε οταν τελειωσουν τα ξυλα στον λεβητα!


Μακάρι ρε Σάμη να μπορώ να σε βοηθήσω.
Δίνεις πρωτα στα σωματα και μετά στο δοχείο;
Και αυτό που δεν μπορω,να καταλαβω ειναι την σχεση της τριοδης με το γεμισμα του δοχειου αδρανειας.
Σε εμένα ο κυκλοφορητής ανοιγει στους 50 και στελνει στο δοχειο,και στελνει και στην τριοδη η οποια παραμενει κλειστη,μεχρι να φτάσει το νερό στους 60. Τότε ανοιγει,αναμυγνυει το νερό με τα επιστρεφόμενα του δοχειου,προς τον λέβητα. Κάνω λάθος;

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #58270 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
Πρωτα στο δοχειο και μετα στα σωματα δινω Παντελη,η τριοδη εαν εχει παρει κανα γρεζο η μπιχλα η ακομη και ελατωματικη μπορει να ειναι και γι'αυτο να μην κλεινει απ'την μια εντελος οταν φτασει τους 60 και ετσι δημιουργειτε το προβλημα της διαφορας θερμοκρασιας μπαφερ λεβητα μου ειπαν τα μαστορια!
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #58314 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
μηπως με κανα θερμομετρο επαφής να μετρουσες τις θερμοκρασιες στην τριοδη;

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.143 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ