Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #53393 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Απ: Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
Το να ρωτας δεν ειναι κακο και'γω αυτης της αποψης ειμαι ,γιατι θελω να γνωριζω ορισμενα εως παρα πολλα για κατι που ειναι να ξοδεψω τα ωραια μου ευρα τα οποια δεν υπαρχουν κι'ολας οπως θελώ να γνωριζω για το πως και πιοιος ειναι ο πιο σωστος τροπος που πρεπει να γινει μια εγκατασταση για την αποφυγει καμιας τραγωδιας η μ@λακιας, εκει ομως ειναι που κατηγορηθηκα οτι το εκανα με πονηρια και την εκανα φθηνα την δουλεια μου δηλ. εκλεψα την τεχνη των μαστορων, οι σωστοι μαστοροι εδω μεσα μου ζητησαν και συγνωμη αλλα και αλλοι(ενας μ@λακας)συνεχισαν να σταζουν χολη,φιλε καρφι δεν μου καιγετε, απ' την αναζητηση μου για ευρεση φθηνου-φθηνοτερου τροπου θερμανσης απο το πετρελαιο ακουσα τα απιστευτα ακομη και απο ατομα που υποτιθετε οτι ειναι ειδικοι και χρονια στον κλαδο,φιλε υπαρχουν πολλοι τσομπανιδες και κουτοπονηροι που σε βλαπου σαν ευρω εκει εξω αλλα απ'την αλλη υπαρχουν και σωστοι,το σωστος ομως μου αφησε την γευση οτι παει χερι χερι και με το ακριβος δηλ. στις περισσοτερες περιπτωσεις καλος και σωστος λεβητας= ακριβος, οπως και στις παροχες, καλος σωστος μαστορας =ακριβος ,με λιγα λογια και οι σωστοι σαν ευρω σε βλεπουν,ψαξε ψαξε ομως θα δεις οτι και καλος σωστος λεβητας υπαρχει που ειναι φθηνος και καλος και σωστος μαστορας ,στην τελικη τι μας εμεινε ,μας εμεινε αυτο το φορουμ που ουτε σε ξερω ουτε με ξερεις και η αληλοβοηθεια που μπορουμε να αλληλοπροσφερουμε που θα μας αποφερει ηθικη ικανοποιηση (σε αυτους που την εκαναν ηδη την δουλεια τους) και την αποφυγη προβληματων και κερδος στην τσεπη των υποψηφιων αγοραστων (σε αυτους δηλ. που ψαχνονται σαν και΄σενα)!
Οσο για την χορηγια που λες Χαρη ασε με να εχω την υποψια μου οτι κατι μπορει να παιζει και εδω μεσα με το θεμα τα δινω χορηγια(διαφημιζομαι) και του οτι μενουν στο απυροβλητο ορισμενοι επαγγελματιες του χωρου του πελλετ-ξυλου!
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #53400 από XARHS TS
Απαντήθηκε από XARHS TS στο θέμα Απ: Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

valsam έγραψε: Το να ρωτας δεν ειναι κακο και'γω αυτης της αποψης ειμαι ,γιατι θελω να γνωριζω ορισμενα εως παρα πολλα για κατι που ειναι να ξοδεψω τα ωραια μου ευρα τα οποια δεν υπαρχουν κι'ολας οπως θελώ να γνωριζω για το πως και πιοιος ειναι ο πιο σωστος τροπος που πρεπει να γινει μια εγκατασταση για την αποφυγει καμιας τραγωδιας η μ@λακιας, εκει ομως ειναι που κατηγορηθηκα οτι το εκανα με πονηρια και την εκανα φθηνα την δουλεια μου δηλ. εκλεψα την τεχνη των μαστορων, οι σωστοι μαστοροι εδω μεσα μου ζητησαν και συγνωμη αλλα και αλλοι(ενας μ@λακας)συνεχισαν να σταζουν χολη,φιλε καρφι δεν μου καιγετε, απ' την αναζητηση μου για ευρεση φθηνου-φθηνοτερου τροπου θερμανσης απο το πετρελαιο ακουσα τα απιστευτα ακομη και απο ατομα που υποτιθετε οτι ειναι ειδικοι και χρονια στον κλαδο,φιλε υπαρχουν πολλοι τσομπανιδες και κουτοπονηροι που σε βλαπου σαν ευρω εκει εξω αλλα απ'την αλλη υπαρχουν και σωστοι,το σωστος ομως μου αφησε την γευση οτι παει χερι χερι και με το ακριβος δηλ. στις περισσοτερες περιπτωσεις καλος και σωστος λεβητας= ακριβος, οπως και στις παροχες, καλος σωστος μαστορας =ακριβος ,με λιγα λογια και οι σωστοι σαν ευρω σε βλεπουν,ψαξε ψαξε ομως θα δεις οτι και καλος σωστος λεβητας υπαρχει που ειναι φθηνος και καλος και σωστος μαστορας ,στην τελικη τι μας εμεινε ,μας εμεινε αυτο το φορουμ που ουτε σε ξερω ουτε με ξερεις και η αληλοβοηθεια που μπορουμε να αλληλοπροσφερουμε που θα μας αποφερει ηθικη ικανοποιηση (σε αυτους που την εκαναν ηδη την δουλεια τους) και την αποφυγη προβληματων και κερδος στην τσεπη των υποψηφιων αγοραστων (σε αυτους δηλ. που ψαχνονται σαν και΄σενα)!





πολυ σωστα μιλας φιλε μου...αλλα δεν εχουν ολοι τον ιδιο τροπο σκεψης,,,,τα δαχτυλα του χεριου μας δεν ειναι ολα ιδια!!!!!!ετσι ειμαι κι εγω πριν κανω οποιαδηποτε αγορα ειδικα τωρα που ειμαστε σε περιοδους κρισεις και μας λειπουν τα γαμημενα τα ευρω θελω να το ψαξω καλα και να ειμαι σχεδον σιγουρος οτι εκανα σωστη επιλογη!!!ενας φιλος στη ξανθη το κυκλοφορητη τον συνδεσε στα κρυα τα νερα γιατι πριν δεν ειχε τοσο καλη αποδοση(του το ειπε αυτος που αγορασε το λεβητα burnit στη βουλγαρια)!!!αυτο ισχυει???

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #57137 από musikos
Απαντήθηκε από musikos στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
Καλησπέρα νέο μέλος του site συγχαρητήρια στο forum για την οργάνωση και τη
Βοήθεια. Έχω λοιπόν τον BURNIT WBS ACTIVE 30 kw το δοχείο αδρανείας BUFFER 500 λίτρων την τρίοδοι LAVA MAT δοχείο διαστολείς και μερικές ακόμα βαλβίδες
Ασφαλείας (καλοπληρωμένες ) όπως μου πρότεινε ο υδραυλικός να τοποθετήσω .Σύνδεση παραλ με τον λέβητα πετρελαίου 2 ηλεκ/ βανες για 2 αυτόνομους χώρους .Το σπίτι 5 ετών αρκετά καλά μονωμένο με ελάχιστες απώλειες (μετρημένες)
Το αποτέλεσμα !!!!!! 000000 εδώ θα ήθελα παρακαλώ την βοήθεια σας .Τον έχω ανάψει 20 Οκτωβρίου έχω κάψει 4 τόνους ξύλα και πάνω από 17-18 βαθμούς δεν έχω.
Το δοχείο αδρανείας πάνω από 40-45 βαθμούς δεν ανεβαίνει .Ο λέβητας φαίνεται
να δουλεύει καλά και να ανεβάζει αρκετά γρήγορα θερμοκρασία .Τη φταίει λοιπόν
η εγκατάσταση ??? Η ρυθμίσεις του λέβητα που ψάχνω μήνες και δεν έχω βρει άκρη??? Τι ???????

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #57173 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
musikos καλος ηρθες,σε ποσσα μετρα σπιτι τον εχεις βαλει και σε ποια περιοχη?
Ο λεβητας ποσους βαθμους ανεβαζει και σε ποση ωρα?
4 τονους σε ουτε 2 μηνες δηλ. 70 κιλα ξυλο την ημερα αν εβαζα θα ειχα στο σπιτι μου 40 βαθμους ,κατι δεν παει καλα!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": musikos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #57295 από musikos
Απαντήθηκε από musikos στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
Για σου φίλε του site Valsam ευχαριστώ προκαταβολικά για την βοήθεια !!
Η αποθήκη του λέβητα είναι ακριβός δίπλα από το σπίτι δηλαδή ένας τοίχος.
Το σπίτι είναι στα Ιωαννινα και ο χώρος που ζεσταίνω είναι 1 μονοκατοικία 160 τμ
Κάτω…. Επάνω σοφίτα με εσωτερική σκάλα πολύ καλά μονωμένο. Και ένα δωμάτιο + 1 μπάνιο τον γονιών μου
35 τμ το οποίο είναι ξεχωριστός χώρος αλλά κολλητά με την αποθήκη του λέβητα ακριβός δίπλα .Δηλαδή στη μέση αποθήκη λέβητας δεξιά 160 τμ αριστερά 37 τμ.
Ο λέβητας ξαναλέω φαίνεται να δουλεύει καλά δηλ. σε μισή ώρα περίπου ανεβάζει
Πάνο από 60 βαθμούς .μήπως είναι θέμα ρύθμισες????? Μπορείς να μου πεις εσύ
πως λειτουργείς το ST-81 Μπαίνοντας στο MENU αναβοσβήνει το fan Δηλαδή !!!

Fan
Pumps active temp ?????
Boiler husteresi ????
Wuw husteresi ?????
Fan speed ?????
Work mode ?????
Room regulaton ????
Sustain work ??????
Sustain break ??????
Αν μπορείς να κάνεις επικόλληση και να γράψεις τιμές θα σου είμαι υπόχρεος !!!
Επίσης αν μπορείς να μου πεις για το μαύρο καλώδιο του λέβητα WOW SENSOR
Αυτό που πηγαίνει ???? ο υδραυλικός το έβαλε στο πίσω μέρος του λέβητα μέσα σε ένα διακόπτη που από την πάνω είναι ανοιχτός και έχει κάτι σαν λάδι !!!
Φιλαράκι !!!!!!! 0πως κατάλαβες είμαι παντελώς άσχετος με αυτά !!!! Αν μπορείς να βοηθήσεις ?????? Ευχαριστώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #57354 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

Fan ξεκινας-σταματας χειροκινητα τον ανεμιστηρα.

Pumps active temp ?????τι θερμοκρασια θα ανοιγει ο κυκλοφορητης,εγω εχω στους 50

Boiler husteresi ????ποτε θα ξεκιναει να ξαναδουλευει ο ανεμηστηρας αφου πιασει την αωτερη θερμοκρασια,ειναι στους 2 βαθμούς,δηλαδη εαν εχεις ανωτερη 80 και ο ανεμηστηρας σταματησει τότε στους 78 θα ξεκινησει ξανά.

Wuw husteresi ?????
Fan speed ????? η ταχυτητα του ανεμηστηρα αποι 1-5,εγω εχω στο 3.

Work mode ?????επελεξε το house heating-θα εμφανισει την ενδειξη D-που ειναι η λειτουργια θερμανσης σπιτιου.

Room regulaton ????εαν εχεις επιλεξει να συνδεσεις κατευθειαν τον θερμοστατη του χωρου σου στην επαφη αυτή,εγω εχω ηλεκτροβανες.

Sustain work ??????
Sustain break ??????
Αν μπορείς να κάνεις επικόλληση και να γράψεις τιμές θα σου είμαι υπόχρεος !!!
Επίσης αν μπορείς να μου πεις για το μαύρο καλώδιο του λέβητα WOW SENSOR
Αυτό που πηγαίνει ???? ο υδραυλικός το έβαλε στο πίσω μέρος του λέβητα μέσα σε ένα διακόπτη που από την πάνω είναι ανοιχτός και έχει κάτι σαν λάδι !!!
Φιλαράκι !!!!!!! 0πως κατάλαβες είμαι παντελώς άσχετος με αυτά !!!! Αν μπορείς να βοηθήσεις ?????? Ευχαριστώ.


Καλώς ήρθες και εσυ στους προβληματισμούς μας...
Μάλλον δεν διαβασες το θέμα απο την αρχή :) μιας και θα εβλεπες πολλά απο αυτά που ρωτάς..
Το καλωδιο wow sensor ειναι για συνδεσση του στο δοχειο αδρανειας,και εμενα το ειχε συνδεσει εκει αλλα πλέον ανακαλυψαμε οτι ειναι ασχετο. Το κυαθιο του μπαινει στον σενσορα του δοχειου,και εφοσον συνδεσεις τον κυκλοφορητη του δοχειου στην επαφη wuw pump στο πισω μερος του λεβητα,θα εχεις τις καταλληλες ενδειξεις. Σου γραφω παραπανω τι ειναι η καθε ενδειξη και τι εχω κανει εγω..
Ριξε ομως και ενα διαβασμα το θεμα ξανα..και βαλε μερικες πληροφοριες για το πως συνδεσες τον λέβητα με το δοχειο ή ακομα καλυτερα βαλε μερικές φωτογραφιες.
Ανωτερη θερμοκρασια του λέβητα ποια εχεις βάλει;

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": musikos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.350 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ