Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #53301 από XARHS TS
Απαντήθηκε από XARHS TS στο θέμα Απ: Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

dimlyk έγραψε: κανενα δεν ζαλιζεις χαρη ... αυτος ειναι σκοπος των φορουμ,,,η αλληλοβοηθεια

τα 28000 kw h kcal ? που ανεφερες τα ξερεις απο μελετη?.... και η ταρατσα ειναι αμονωτη ?





οχι απο μελετη,,,τα ειχε υπολογισει αυτος που τοποθετησε τα καλοριφερ τα ειχε υπολογισει γυρω στις 25.000 με 26.000.η ταρατσα ναι ειναι χωρις μονωση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #53304 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Απ: Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
αυτο ειναι το προβλημα... και 40 να βαλεις θα σε ζεστανει αλλα θα κρυωνει γρηγορα το σπιτι
και το 30 κανει και θα ειναι λιγο πιο οικονομικο στην καταναλωση ...αλλα το αμονωτο ειναι αντιοικονομικο !!!


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #53324 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Απ: Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
Χαρη φιλε κανεναν δε πρηζεις η ζαλιζεις ,και'μεις τις καναμε τις ερωτησεις που κανεις παλαιοτερα και οπως λεει και ο φιλος dimlyk ο σκοπος του φορουμ ειναι η αλληλοβοηθεια
στο να βρουμε τις απαντησεις στο πως θα ζεσταθουμε οσο πιο οικονομικα και καλα γινετε ασχετα που και σε αυτο το φορουμ βρισκονται ατομα που δεν εχουν αυτον τον σκοπο εξ'ου και μερικοι τσακομοι μου με ορισμενους εδω μεσα που με αποκαλεσαν μεταξυ πολλων και τζαμπατζη και διαφορα αλλα επειδη εκανα το λαθος να ρωτησω!
Μην μασας εσυ φιλε ρωτα και οπου μπορουμε να βοηθησουμε!
Η μονωση τελικα οπως το εγραψα νωριτερα ειναι το Α και το Ω ,τσιγκουνευομουν το 500ρικο να μονωσω την σκεπη και αφου το εκανα πριν ενα μηνα τελικα βλεπω ηδη τα αποτελεσματα!
Και το δικο μου το σπιτι εχει 40,000 λεβητα πετρελαιου τα σωματα ειναι αν θυμαμαι καλα μαζι με τις απωλειες 26-28,000 (μπακαλιστικα τα βγαζω τωρα) και εβαλα 30 kw burnit ο χρονος θα δειξει αν με καλυπτει(πιστευω οτι ειμαι υπερκαλυμενος και πιο οικονομικος απο τον 40ρη),αν με επαιρνε στην καμιναδα δηλ. αν ειχα φ180 τον 40ρη θα εβαζα (για καλου κακου)μιας και 100 ευρω ηταν η διαφορα του 30ρη με τον 40ρη!
Χτυπα τον να τελειωνεις γιατι τα κρυα ηρθαν και δεν τα βλεπω να φευγουν συντομα!
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by valsam.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": XARHS TS

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #53356 από XARHS TS
Απαντήθηκε από XARHS TS στο θέμα Απ: Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

valsam έγραψε: Χαρη φιλε κανεναν δε πρηζεις η ζαλιζεις ,και'μεις τις καναμε τις ερωτησεις που κανεις παλαιοτερα και οπως λεει και ο φιλος dimlyk ο σκοπος του φορουμ ειναι η αλληλοβοηθεια
στο να βρουμε τις απαντησεις στο πως θα ζεσταθουμε οσο πιο οικονομικα και καλα γινετε ασχετα που και σε αυτο το φορουμ βρισκονται ατομα που δεν εχουν αυτον τον σκοπο εξ'ου και μερικοι τσακομοι μου με ορισμενους εδω μεσα που με αποκαλεσαν μεταξυ πολλων και τζαμπατζη και διαφορα αλλα επειδι εκανα το λαθος να ρωτησω1
Μην μασας εσυ φιλε ρωτα και οπου μπορουμε να βοηθησουμε!
Η μονωση τελικα οπως το εγραψα νωριτερα ειναι το Α και το Ω ,τσιγκουνευομουν ετο 500ρικο να μονωσω την σκεπη και αφου το εκανα πριν ενα μηνα τελικα βλεπω ηδη τα αποτελεσματα1
Και το δικο μου το σπιτι εχει 40,000 λεβητα πετρελαιου τα σωματα ειναι αν θυμαμαι καλα μαζι με τις απωλειες 26-28,000 (μπακαλιστικα τα βγαζω τωρα) και εβαλα 30 kw burnit ο χρονος θα δειξει αν με καλυπτει(πιστευω οτι ειμαι υπερκαλυμενος και πιο οικονομικος απο τον 40ρη),αν με επαιρνε στην καμιναδα δηλ. αν ειχα φ180 τον 40ρη θα εβαζα (για καλου κακου)μιας και 100 ευρω ηταν η διαφορα του 30ρη με τον 40ρη!
Χτυπα τον να τελειωνεις γιατι τα κρυα ηρθαν και δεν τα βλεπω να φευγουν συντομα!




σε ευχαριστω πολυ,,,το να ρωτας δεν ειναι κακο,ρωταμε για να κανουμε τη σωστη επιλογη,επειδη δεν ξερουμε,,το αν δεν το καταλαβαινουν καποιοι μπορουν να μας κανουν μια χορηγια,ευσπροδεκτη ειναι και δεν θα μας πειραξει καθολου μια λαθος επιλογη!!!ειναι 210 τετραγωνικα η πλακα,δεν ειναι καιροι για μονωση τωρα(απο οικονομικης πλευρας)...κι εγω πιστευω τον 40αρη θα χτυπησω!τα κρυα τα νιωσαμε και δεν παλευονται....
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by XARHS TS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #53367 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Απ: Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

dimlyk έγραψε: αυτο ειναι το προβλημα... και 40 να βαλεις θα σε ζεστανει αλλα θα κρυωνει γρηγορα το σπιτι
και το 30 κανει και θα ειναι λιγο πιο οικονομικο στην καταναλωση ...αλλα το αμονωτο ειναι αντιοικονομικο !!!



Ο 30αρης ειναι οριακος συμφωνα με τα δεδομενα που μας λεει ο φιλος! 30 kw δεν σημαινει 30.000 cal. Αν προσθεσεις στις 28.000 cal και ενα μποιλερ (4.000 - 8.000 cal) τοτε παει για 40αρι για να δουλευει οπως πρεπει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #53370 από XARHS TS
Απαντήθηκε από XARHS TS στο θέμα Απ: Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
φιλε kosmidi αν θυμαμαι καλα μαζι με το μποιλερ του ηλιακου ειναι 28.000,αλλα δεν ειμαι σιγουρος!!!το 40αρη θα παρω πιστευω καλυτερα θα ειναι!!!
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by XARHS TS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.157 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ