Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #52767 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Απ: Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

kostis11 έγραψε: Δεν ερω αν τους αγορασες, αλλά θα με ενδιέφερε να αγοράσω για να αλλάξω τον κλασικο αναλογικο της siemens. Αν θέλεις να δίνεις και εντολη΄για το boiler ZNX, τότε πας στο μοντέλο 280?


Οχι φιλε μου, δεν εβαλα παραγγελια ακομα γιατι περιμενω το οκ να προχωρησουμε απο δυο φιλους. Θα μας συμφερει περισσοτερο για τα μεταφορικα να μοιραστουν.

Σε αυτο που αναφερεις, Περαν των αλλων ρυθμισεων και ελεγχων που κανει, με το 280 μπορεις να ελεγχεις και την θερμοκρασια του λεβητα (central heating boiler) και οχι μποιλερ ΖΝΧ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #52812 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Απ: Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

kosmidis80 έγραψε:

kostis11 έγραψε: Δεν ερω αν τους αγορασες, αλλά θα με ενδιέφερε να αγοράσω για να αλλάξω τον κλασικο αναλογικο της siemens. Αν θέλεις να δίνεις και εντολη΄για το boiler ZNX, τότε πας στο μοντέλο 280?


Οχι φιλε μου, δεν εβαλα παραγγελια ακομα γιατι περιμενω το οκ να προχωρησουμε απο δυο φιλους. Θα μας συμφερει περισσοτερο για τα μεταφορικα να μοιραστουν.

Σε αυτο που αναφερεις, Περαν των αλλων ρυθμισεων και ελεγχων που κανει, με το 280 μπορεις να ελεγχεις και την θερμοκρασια του λεβητα (central heating boiler) και οχι μποιλερ ΖΝΧ.


Δηλαδή Θοδωρη εμενα που δινει εντολή την ηλεκτροβανα,θα παω για εναν απλο ηλεκτρονικό;

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #52915 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Απ: Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

pantelis1973 έγραψε:

kosmidis80 έγραψε:

kostis11 έγραψε: Δεν ερω αν τους αγορασες, αλλά θα με ενδιέφερε να αγοράσω για να αλλάξω τον κλασικο αναλογικο της siemens. Αν θέλεις να δίνεις και εντολη΄για το boiler ZNX, τότε πας στο μοντέλο 280?


Οχι φιλε μου, δεν εβαλα παραγγελια ακομα γιατι περιμενω το οκ να προχωρησουμε απο δυο φιλους. Θα μας συμφερει περισσοτερο για τα μεταφορικα να μοιραστουν.

Σε αυτο που αναφερεις, Περαν των αλλων ρυθμισεων και ελεγχων που κανει, με το 280 μπορεις να ελεγχεις και την θερμοκρασια του λεβητα (central heating boiler) και οχι μποιλερ ΖΝΧ.


Δηλαδή Θοδωρη εμενα που δινει εντολή την ηλεκτροβανα,θα παω για εναν απλο ηλεκτρονικό;


Ναι βρε! Θες να κανονισω και για σενα? Υποψιν οτι αυτοι συνδεονται αν θελεις και με τον λεβητα σου Ε!

o απλος tech-controllers.com/eng/tech-st290-produkty

και με κοντρολ του λεβητα tech-controllers.com/eng/tech-st280-produkty
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by kosmidis80.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #53056 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Απ: Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
Καθε μερα και καλυτερα απο θεμα καταναλωσης και αποδοσης ,ενταξη το περιμενα οτι με το που θα δουλευε καθε μερα σχεδον συνεχομενα θα ηταν καλυτερα(λογου τις υπαρχουας καβαντζας θερμοκρασιας του μπαφερ) αλλα μιλαμε σημερα σκασαμε κυριολεκτικα και το καλο ειναι οτι το θερμικο δεν μου το εριξε ακομη(ελπιζω να λυθηκε το θεμα,αφησα μισο ποντο ανοιγμα στην αποθηκη)απο τις 3 που αναψα μεχρι τωρα στις 1 καταναλωση 30 κιλα ξυλο και θερμοκρασιες σπιτιου τωρα στις 1:30 22,5 στον μεσαιο και 23+ στον επανω οροφο(τι σου κανει η μονωση τελικα,τα καλυτερα 500 ευρω που ξοδεψα ποτε,περυσι οταν ειχα στον μεσαιο οροφο 21 επανω ειχε 19!) και εχω 75,6 θερμοκρασια λεβητα(τα ξυλα καηκαν) και 63 στο μπαφερ με εξωτερικη θερμοκρασια 5,8 τωρα!
Λειτουργω μονον 7 σωματα πανελ 2στιλα 1 Χ 60-70 και κατα διαστηματα το μποιλερ(τον ανοιγω μια και αφου ζεσταθει κλεινω τις βανες)γιατι δεν ζεσταινω τον υπογειο χωρο πλην ενος δωματιο απ'οπου γραφω τωρα(valsam's playroom)επισης εχω κλεισει και τα σωματα των μπανιων γιατι με τοση ζεστη που εχει το σπιτι ζεσταινονται απο τα ντουβαρια,με τετοιες εξωτερικες θερμοκρασιες περυσι με το πετρελαιο εκαιγα 10 λιτρα (10 ευρω και φετος 13 ευρω)+καμια 20ρια κιλα ξυλο με το αεροθερμο τζακιου και ειχα 20-21 βαθμους στον μεσαιο οροφο και 19 επανω (7 σωματα παλι) ,και αλλα 10 κιλα ξυλα να καψω απο αυριο το πρωι μεχρι και τις 3 για να συμπηρωθει το 24ωρο δηλ συνολο 40 κιλα ξυλο(110 αγορασμενα αλλα με την υγρασια που εχασαν ουσιαστικα τα 40 κιλα στεγνου βγαινουν 150 ευρω ο τονος στεγνο) δηλ. με 6 ευρω βγαζουμε την μπεμπελη!
Με 20 κιλα πελλετ (6 ευρω, και λιγα λεω)θα μπορουσα να ζεστανω ετσι με αυτες τις θερμοκρασιες 130 τ.μ?
Δεν νομιζω μαγκες,μαλλον ουτε με σφαιρες!
Καλα το 23+ θερμοκρασια για υπνο ειναι ψιλοαρωστεια βραδιατικα χειμωνα εδω που τα λεμε, την γυναικα μου πρωτη φωρα την ακουσα να γκρινιαζει (πριν 5 λεπτα )οτι δεν μπορει να κοιμηθει απο την πολυ την ζεστη,μολις σφιξουν τα κρυα για τα καλα θα το γυρισω σε πιο λογικες θερμοκρασιες του 22 την ημερα στον μεσαιο οροφο και 19 για τον υπνο!
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #53121 από XARHS TS
Απαντήθηκε από XARHS TS στο θέμα Απ: Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ...ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΓΙΑ ΞΥΛΟΛΕΒΗΤΑ BURNIT H STECO????ΠΙΟΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΝΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΩ???
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by XARHS TS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #53122 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Απ: Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
καλημερα Χαρη και καλωςορισες στο φορουμ
μονο γραφε με μικρα γραμματακια ...ειναι πιο ευαναγνωστα :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 1.365 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ