Τι είναι ο Πυρήνας - Πυρήνας ως καύσιμη ύλη

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #106124 από vag1234
Μεγάλη σημασία παίζει σε τι τιμη αγοράζεις είτε το ένα είτε το άλλο προϊόν για να βγει η αναλογία . Π. Χ εμένα μου έρχεται ο τόνος στο πυρηνοξυλο 150-180 €/τον

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #106127 από DOOM_NX
Μα τι διαβάζω απόψε που το Κόζι βαράει δυνατά και ύπνο δεν έχω;

Μια χαρά μέλος είμαι, έχω και διαφημιστικές καρτούλες του forum. Έχω κάθε δικαίωμα να γράφω σε όποιο θέμα θέλω σεβόμενος τους κανόνες. Αν δε σας αρέσουν αυτά που λέω, δεν μπορώ να κάνω κάτι! Συμπάθειες και αντιπάθειες είναι αυτές.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #106179 από OANNHSEA

Γιάννη το πυρηνοξυλο δεν θα επρεπε να πουλιέται καν !!!
Θα επρεπε να διαχώριζαν το κουκούτσι και την πουλπα να την καίνε για να στεγνώσουν τον πυρήνα.
Σε μορφή πελλετ γυριζει ο καπνός πολυ εύκολα προς το σιλο και ντουμανιάζει το λεβητοστάσιο.
Αυτο δεν συμβαίνει πάντα, παρά μόνο όταν έχουμε αργήσει να καθαρίσουμε τον λέβητα.


Στο πρώτο θα διαφωνήσω: ότι καίγεται θα έπρεπε να μπορεί να καεί.
Π.χ. το πυρηνόξυλο το έπαιρναν μέχρι πρόπερσι σε εξευτελιστική τιμή οι παραγωγοί ασβέστη.
Γιατί να το καίνε αυτοί και όχι οι καταναλωτές;
Άλλωστε ακόμα και εάν βγει το ξύλο, θα περισσέψει πούλπα από το στέγνωμα...

Η επιστροφή είναι όντως σίγουρη όταν δεν είναι καθαρός ο λέβητας - έχεις απόλυτο δίκιο.
Όμως θα πρέπει να αποφασίσει τι θέλει ο καταναλωτής.
Μικρότερη κατανάλωση ή να καθαρίζει το λέβητα κάθε δύο χρόνια;

Βαγγέλη, αναρρωτιέμαι πόσες θερμίδες κερδίζει από την πελλετοποίηση...

Να κερδίσει θερμίδες το υλικό; :ohmy:
Δεν γίνεται αυτό!!!
Απλά καίγεται καλύτερα, σε μεγαλύτερη θερμοκρασία και επιπλέον το υλικό καίγεται σχεδόν όλο στον θάλαμο καύσης, χωρίς να έχουμε διαφυγή προς την καπνοδόχο...

Μεγάλη σημασία παίζει σε τι τιμη αγοράζεις είτε το ένα είτε το άλλο προϊόν για να βγει η αναλογία . Π. Χ εμένα μου έρχεται ο τόνος στο πυρηνοξυλο 150-180 €/τον

Ποιά αναλογία;
Η αναλογία με το πετρέλαιο;
Για μισό λεπτό...
Το πετρέλαιο θέρμανσης έχει περίπου 42705 Kj/Kg.
Το πελλετ ξύλου (το καθαρό προδιαγραφών) έχει περίπου 17722 Kj/Kg.
Άρα περίπου 1:2,5...

Από εκεί και πέρα όμως το πυρηνόξυλο, αναλόγως και του λαδιού που έχει μέσα ή και του είδους της ελιάς, δεν ξεπερνάει τα 8000 Kj/Kg - όσο και ο μέσος του ξύλου με υγρασία 50%...
.

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!
Last edit: 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν by OANNHSEA.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #106181 από DOOM_NX
Αν το πυρηνόξυλο δεν κερδίζει σε θερμίδες/κιλό από την πελλετοποίηση... Πολύ αισιόδοξο το βλέπω αυτό το 5000+ kcal/kg για τα pellet πυρηνόξυλου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #106182 από OANNHSEA

DOOM_NX έγραψε: Αν το πυρηνόξυλο δεν κερδίζει σε θερμίδες/κιλό από την πελλετοποίηση... Πολύ αισιόδοξο το βλέπω αυτό το 5000+ kcal/kg για τα pellet πυρηνόξυλου.


Μα και λογικά να το σκεφτεί κάποιος.
Τι δίνει τις θερμίδες στο πέλλετ; Το ξύλο.
Πόσο είναι το ξύλο στο πυρηνόξυλο και πόσο η πούλπα που είναι ίνα;
Ε δεν είναι δυνατόν να έχει ούτε καν το 1:3 με πετρέλαιο το πυρηνόξυλο!!!

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #106183 από stratis 1
Η θερμογόνος δύναμη του καυσίμου, από εργαστηριακές αναλύσεις, υπολογίζεται στις 4.700 – 5.000 Kcal / Kgr

Θερμογόνα δύναμη (επί ξηρού) : 5.063 Kcal / Kgr (ΕΜΠ – Μάιος 2000)

19,7 KJ / gr = 19.700 KJ / Kgr = 4.710 Kcal / Kgr (ΕΜΠ – Μάιος 1981)

Αλλά και θεωρητικά από την στοιχειακή ανάλυση που παρουσιάζεται παραπάνω η θερμογόνος δύναμη (επί ξηρού) προκύπτει :

8.100*C+29.000*(H-O/8 ) + 2.500*S = 4.400 έως 4.650 Kcal / Kgr

Η οφέλιμη θερμογόνος δύναμη, όμως, είναι αρκετά μικρότερη για δύο κύριους λόγους :

· Την υγρασία του καυσίμου που κυμαίνεται από 10% - 18%

· Την ανάγκη παροχής αέρα καύσης με περίσσεια μέχρι και 50% ( για την επίτευξη τέλειας καύσης ) καί άρα την σχετικά μεγάλη απώλεια θερμότητας στα καυσαέρια.

Η οφέλιμη θερμογόνος δύναμη υπολογίζεται απο αναλυτικούς Πίνακες (λόγω υγρασίας και λόγω απώλειας καυσαερίων ) και για παράδειγμα αναφέρουμε ότι για καύσιμο πυρηνόξυλο υγρασίας 10%, με περίσσεια αέρα καύσης 40% και με θερμοκρασία καυσαερίων στους 180o C, η οφέλιμη θερμογόνος δύναμη είναι 3.350 Kcal / Kgr, ενώ για αντίστοιχο πυρηνόξυλο υγρασίας 18% ( ίδια περίσσεια αέρα καύσης 40% και θερμοκρασία καυσαερίων στους 180o C ) υποβιβάζεται στις 2.940 Kcal / Kgr.

Κατά την γνώμη του γράφοντα η τιμή που πρέπει να λαμβάνεται υπόψη στους γενικούς υπολογισμούς είναι 3.100 - 3.200 Kcal / Kgr.

Η θερμοδυναμική ισοδυναμία του πυρηνόξυλου έναντι άλλων καυσίμων έχει όπως παρακάτω (για υγρασία πυρηνόξυλου 14% , με περίσσεια αέρα καύσης 40% και θερμοκρασία καυσαερίων 180o C) :

· έναντι του μαζούτ 3500 : 7.230 έναντι 3.150 Kcal / Kgr = 2,296

· έναντι του ντήζελ : 9.460 έναντι 3.150 Kcal / Kgr = 3,004

· έναντι του πετρελαικού κώκ : 6.830 έναντι 3.150 Kcal / Kgr = 2,167

(*) στις παραπάνω ισοδυναμίες έχει ληφθεί υπόψη η απώλεια των καυσαερίων πού υπολογίζεται μέ βάση τον απαιτούμενο αέρα καύσης και έχει όπως παρακάτω :
Πυρηνόξυλο : αέρας καύσης με περίσσεια 40% - απώλεια καυσαερίων 19,5%
Μαζούτ 3500 : αέρας καύσης με περίσσεια 15% - απώλεια καυσαερίων 8,2%
Ντήζελ : αέρας καύσης με περίσσεια 5% - απώλεια καυσαερίων 12,8%
Πετ. Κώκ : αέρας καύσης με περίσσεια 40% - απώλεια καυσαερίων 10,4%

Τέλος πρέπει να αναφέρουμε ότι εάν γίνει αεροδιαχωρισμός του πυρηνόξυλου σε ξυλώδες και σαρκώδες μέρος, με βάση υπάρχουσες στοιχειακές αναλύσεις, η ωφέλιμη θερμοδυναμική αξία των δύο μερών υπολογίζεται (για υγρασία 14%, αέρας καύσης με περίσσεια 40% και θερμοκρασία καυσαερίων 180o C) :
Ξυλώδες μέρος (ξύλο πυρηνόξυλου) : 3.440 Kcal / Kgr
Σαρκώδες μέρος (ψύχα πυρηνόξυλου) : 2.800 Kcal / Kgr


sites.google.com/site/pyrhnoxylo/pyrenel...renoxylo-san-kausimo
Last edit: 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν by stratis 1.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.102 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ