Παουλόβνια (Paulownia): το δένδρο του μέλλοντος!

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν - 12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #16688 από mastoras
Το μικρό μου ιδιόκτητο δασάκι έχει 16 δένδρα.

Χρειάζεται 2 φορές την εβδομάδα 500λιτρα νερό.

Αγόρασα με 30€ μια ωραία 1000αρα τετράγωνη πλαστική δεξαμενή με μεταλλικό σκελετό, και κάθε δύο ημέρες την γεμίζω μέχρι την μέση, και κάνω τον χαμάλι νεροκουβαλητή διανύοντας μια απόσταση 2.5 χιλ απο το σπίτι για πότισμα.

Μια φορά που δεν μπόρεσα να πάω να τα ποτίσω, κόντεψα να τα χάσω όλα τα δένδρα, απο τότε..... :lol:

Η παουλόβνια χρειάζεται απαραίτητα πότισμα μέχρι να μεγαλώσει και να βρούνε οι ρίζες νερό απο μόνες τους. Τότε τελειώνουν όλα τα βάσανα. :)

Οπως επίσης λόγω το ότι έχει τεράστια φύλλα, βογγάει στους αέρηδες και χρειάζεται υποστήριξη με πασάλλους.......αυτό ακόμα δεν το έκανα, και βασίζομαι στα ψιλά καλάμια που είχε το φυτό απο την αγορά του ακόμα..........Πασσάλλοι είναι και αυτό ένα θέμα :unsure:
Last edit: 12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #16694 από starcof13
:( ΕΓΩ ΑΝΤΙΜΕΤΟΠΙΖΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΚΡΙΔΕΣ ΠΟΥ ΤΡΩΝΕ ΤΑ ΦΥΛΛΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΕΡΑ ΠΟΥ ΤΑ ΕΧΕΙ ΦΕΡΕΙ ΠΟΛΥ ΠΙΣΩ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Ημέρες πριν #16804 από Αgrovann

starcof13 έγραψε: :( ΕΓΩ ΑΝΤΙΜΕΤΟΠΙΖΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΚΡΙΔΕΣ ΠΟΥ ΤΡΩΝΕ ΤΑ ΦΥΛΛΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΕΡΑ ΠΟΥ ΤΑ ΕΧΕΙ ΦΕΡΕΙ ΠΟΛΥ ΠΙΣΩ.



Και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω δεν μου έφταναν η έλλειψη νερού ο αέρας και οι κάμπιες τώρα ήλθαν και οι ακρίδες





Η φύση όμως ολα τα προστατεύει μου έστειλε τους ...γλάρους χαχαχαχαχα!!!
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Ημέρες πριν #16806 από mastoras
Ρε παιδιά δεν είναι ακρίδες, πελαργοί είναι αυτά τα πουλιά. :cheer:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Ημέρες πριν #16808 από Αgrovann

mastoras έγραψε: Ρε παιδιά δεν είναι ακρίδες, πελαργοί είναι αυτά τα πουλιά. :cheer:




χαχαχαχαχα!!! γλαροι ειναι και αν δεις πως τρώνε τις ακρίδες θα πάθεις πλάκα
σάς είπα στην φύση όλα είναι αρμονικά πλήθυναν οι ακρίδες ήλθαν οι γλάροι να τις φάνε ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Ημέρες πριν - 12 Χρόνια 4 Ημέρες πριν #16832 από kosmidis80
Ένα μικρό update με φωτογραφίες των μικρων μου, που απ οτι φαινεται μεγαλωνουν κανονικα (φτου να μην τα ματιασω!)

Το ενα απο τα δυο φυτα όπως προ ειπα εσπασε από τον αέρα, ακόμη δεν δείχνει σημαδια οτι θα ξαναδωσει :(

Ο φιλος μου και τριαντα χρονια αγροτης δεν ειχε δυστυχως θετικα αποτελεσματα, οποτε οι 1000 σποροι πηγαν στραφι.
Το τι δουλεμα επεσε, που ο πρωταρης τα καταφερε δεν λεγεται...

Στις επομενες μερες θα μπουν και οι χιλιοι περιπου σποροι που έχω καβαντζα.

Αρα με βαση τα αποτελεσματα μου και για οποιον θελησει στο μελλον οφειλω να πω οτι ο παραπανω seller του ebay, όχι μονο είναι άψογος στις αποστολες του και παρα πολυ γρηγορος αλλά και οι σποροι του ειναι οκ!
Συνημμένα:
Last edit: 12 Χρόνια 4 Ημέρες πριν by kosmidis80.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.143 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ