Παουλόβνια (Paulownia): το δένδρο του μέλλοντος!

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #16445 από Αgrovann

makro έγραψε: Συμφωνώ πως σε 6-7 χρόνια θα δούμε απλά το θέμα είναι αν ξεκινήσεις μια μεγάλη φυτεία δεν πρέπει λογικά πρώτα να κλείσεις κάποια συμφωνία με κάποια εταιρία ώστε να σου απορροφήσει την παραγόμενη ξυλεία;Αν δεν μπορείς να την δώσεις τι θα την κάνεις;




Εμένα μου αρκει να βλέπω την δική μου φυτεία να μεγαλώνει και να γίνετε δάσος να μπορεσω να βάλω και μιαν αιώρα να πηγαίνω να κοιμάμαι εκει χαχαχαχα!!


Αν και πιστεύω οτι δεν θα προλάβει,ακομη και αν δεν τα κοψω εγω τα δένδρα κάποιος άλλος θα τα λεηλατήσει και θα τα κλέψει για να ζεσταθεί οι καιροί αλλαζουν και τα επόμενα χρόνια θα ειναι απρόβλεπτα
Σήμερα μετα τις ρεματιές και τα πουρνάρια έχουν βάλει χέρι στους ελαιώνες (την επομενη φορά που θα σάς προτείνουν αγορά ξύλου ελιάς ρωτήστε απο που προέρχεται).
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #16447 από mastoras

makro έγραψε: Συμφωνώ πως σε 6-7 χρόνια θα δούμε απλά το θέμα είναι αν ξεκινήσεις μια μεγάλη φυτεία δεν πρέπει λογικά πρώτα να κλείσεις κάποια συμφωνία με κάποια εταιρία ώστε να σου απορροφήσει την παραγόμενη ξυλεία;Αν δεν μπορείς να την δώσεις τι θα την κάνεις;


Βασικά την μικρή μου φυτεία της ξεκίνησα με σκοπό να την φτιάξω πέλλετ, η καυσόξυλο.

Αν και η ιδέα του Αgrovann με βρίσκει σύμφωνο :woohoo:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #16450 από makro
Καλή φάση το άραγμα αλλά αν δεν έχεις να φάς δεν θα μπορείς να ζείς αποκλειστικά με τα φύλλα από την paulownia παρόλο που είναι αρκετά θρεπτικά. ;)
Η paulownia σύμφωνα με τους υπολογισμούς μου αφήνει περίπου 400kg/1m3/1 δέντρο 8-10 χρονών.
Ξέρει κανείς πόσα χρήματα μπορεί να σου αφήσει ένα δέντρο paulownias με τα σημερινά δεδομένα αν τελικά καταλήξει pellet;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν - 12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #16457 από teomali
tasosp σε ευχαριστώ πάρα πολυ για τα δεντράκια.
Ήδη εχούν μοιραστεί σε Γρεβενά, Τσοτύλι Κοζάνης και Καστοριά, έχουν φυτευθεί και αναμένουμε... Εκ μέρους όλων ενα μεγάλο ευχαριστώ...
Αγόρασα και γω εν τέλει 200 σπόρους απο τη Βέροια και μες τον ιούνιο θα σπαρθούν να δούμε τι θα δούμε!!!
Εγώ θα χρειαστώ 100 δεντράκια, αν όλα πάνε καλά και περισσέψουν, θα ενημερώσω το forum να μοιράσω τα υπόλοιπα.
Last edit: 12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν by teomali. Αιτία: Αλλαγή ονομάτος Τάσος σε tasosp
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": jnet

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #16493 από kosmidis80
Και ενα μικρο update με φωτο για να δειτε και εσεις το πως αναπτυσονται τα φυτα μεσα σε λιγες μερες
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #16653 από kosmidis80
Το ενα το φυτο μου δυστυχως εχθες εσπασε από το αερα και το εκοψα, ελπιζοντας οτι θα ξαναδωσει.

Τα πρωτα μικρα εχουν βγει εδω και κανα τριημερο και ευελπιστω οτι θα αντεξουν και θα μεγαλωσουν!

Παντως λαθος εποχη διαλεξαμε για τις σπορες μας, καθως οι υψηλες θερμοκρασιες δεν αφηνουν καθολου υγρασια στο χωμα. Καθε μερα προσεχτικο ποτισμα και βλεπουμε...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.202 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ