Παουλόβνια (Paulownia): το δένδρο του μέλλοντος!

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν - 12 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #16221 από kosmidis80
Δεν υπάρχει ebay APP ID ορισμένο στις ρυθμίσεις του KunenaSeller μπορω να δωσω αυτόν που αγορασα. Και τις δυο φορες εφτασαν πολυ γρηγορα τα σπορια (ουτε 10 μερες δεν εκαναν!.

OMCStart O seller :



Υπόψιν όμως ότι ακόμη δεν είδα αποτελέσματα από τον σπόρο που μου έστειλε, οπότε κρίνεις και αντιστοιχα ρισκάρεις.
Last edit: 12 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν by kosmidis80.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": panosvlass

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #16257 από kosmidis80
Επανερχομαι με τις φωτο απο τα φυτα!
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #16433 από makro
Καλησπέρα και από εμένα

το θέμα με την paulownia το ψάχνω εδώ και αρκετό καιρό.Η καλλιέργεια δεν είναι ιδιαίτερα απαιτητική ούτε σε κόπο ούτε σε χρόνο ούτε όσον αφορά τα εδάφη.Έχω μιλήσει με ανθρώπους από την άλλη μερία του ατλαντικού και τα σχόλια τους ήταν ενθαρρυντικά.Η μόνη πραγματική δυσκολία που εντοπίζω στη συγκεκριμένη καλλιέργεια είναι η διάθεση της παραγόμενης ξυλείας.Γνωρίζει κανείς κάποια εταιρεία από την Ευρώπη που να ασχολείται με τη συγκεκριμένη ξυλεία;Στην Κίνα υπάρχουν άπειρες επιχειρήσεις,μερικές στην Αμερική και σε άλλες χώρες της Ασίας αλλά στην Ευρώπη απ ότι φαίνεται είναι μια αρκετά καινούργια περίπτωση.Αν στραφείς σε αυτές τις αγορές(Κίνα κτλπ) αυξάνεται αισθητά το κόστος(μεταφορες,δασμοίκτλπ).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #16437 από mastoras
Προς το παρών πρωταρχικός στόχος είναι να γλυτώσουμε τις φυτείες Παουλοβνιας από τους επερχόμενους καύσωνες.

Στην συνέχεια αφου πιάσουν και σταματήσουν να θέλουν πότισμα συνεχώς, τότε θα περιμένουμε να μεγαλώσουν.

......και μετά απο 6-7 χρόνια θα αρχίσουμε να μιλάμε για το τι θα κάνουμε την ξυλεία που πιθανόν να προκύψει.

Οπότε έχουμε μέλλον. :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν - 12 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #16439 από panosvlass
Πηρα και εγω να δω την τύχη μου.
Δεν σκοπευω να παράγω ξυλεία για να την πουλήσω αλλα να κάνω την φάση μου.
Αν θα φτιάξω καμια σειρά με δέντρα στο εξοχικο να κάνει σκιά στο αμάξι έχει καλως!!!

Μια fortunei να βγει να συνεχιστεί το έθιμο των κινέζων οταν γεννιέται ένα κοριτσι που φυτέυουν ένα δένδρο για την νεογέννητη κόρη μου! (Αργησα 2 μήνες αλλα τώρα είδα το θέμα!)

Ο πωλητής που πρότεινες φίλε kosmidis80 δεν ξέρω αν έχει ποιοτικούς σπόρους αλλα είναι άψογος επαγγελματίας.14/6 έκανα την παραγγελία 19/6 στα χέρια μου.
Μέχρι το ΣΚ θα έχω φυτέψει τους σπόρους και θα δούμε αν θα καταφέρω τίποτα!



Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Συνημμένα:
Last edit: 12 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν by panosvlass.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #16441 από makro
Συμφωνώ πως σε 6-7 χρόνια θα δούμε απλά το θέμα είναι αν ξεκινήσεις μια μεγάλη φυτεία δεν πρέπει λογικά πρώτα να κλείσεις κάποια συμφωνία με κάποια εταιρία ώστε να σου απορροφήσει την παραγόμενη ξυλεία;Αν δεν μπορείς να την δώσεις τι θα την κάνεις;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.137 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ