Παουλόβνια (Paulownia): το δένδρο του μέλλοντος!

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #14576 από mastoras
Το μικρό μου δασάκι στα γεννητούρια του. :)

Θα έχω μεγάλη τύχη εάν "πιάσουν" και μεγαλώσουν τα δένδρα. Φυτεύτηκαν σε ακατάλληλο πετρώδες έδαφος, και σε περιοχή που την ξυρίζει καθημερινά ο αέρας. Δηλαδή ότι δεν θέλουν αυτά τα δένδρα.

Αυτοί όμως που τα ονόμασαν διαβολόδενδρα κάποιο λόγο θα είχαν. :evil:





Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": foxsat

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #14604 από Αgrovann

mastoras έγραψε: Το μικρό μου δασάκι στα γεννητούρια του. :)

Θα έχω μεγάλη τύχη εάν "πιάσουν" και μεγαλώσουν τα δένδρα. Φυτεύτηκαν σε ακατάλληλο πετρώδες έδαφος, και σε περιοχή που την ξυρίζει καθημερινά ο αέρας. Δηλαδή ότι δεν θέλουν αυτά τα δένδρα.

Αυτοί όμως που τα ονόμασαν διαβολόδενδρα κάποιο λόγο θα είχαν. :evil:

Μπράβο πάρα πολύ ωραίες
Έμενα είναι πιο μικρές και ανόμοιες και της έχω φυτέψει στο καλύτερο χωραφι οταν μπορέσω θα ανεβάσω φωτο να της δείτε
Κάπου διάβασα ότι μόλις φυτέψεις τις κόβεις στο επίπεδο του εδάφους για να πετάξουν στο πρώτο "μάτι"
ξέρεις κάτι για αυτό? Εγώ πάντως τις έκοψα όλες εκτός από μια που τελικά έγινε τεράστια σε σύγκριση με τις άλλες Πότισες καθόλου?

Last edit: 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν by Αgrovann.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #14615 από mastoras

Κάπου διάβασα ότι μόλις φυτέψεις τις κόβεις στο επίπεδο του εδάφους για να πετάξουν στο πρώτο "μάτι"


Ναι, έτσι λένε και είναι καλό για να βοηθήσεις το φυτό να εγκατασταθεί ευκολότερα.
Εγώ δεν το έκανα επειδή τις λυπήθηκα....

Αν συγκρίνεις την ανάπτυξη στο τέλος της σεζόν από ένα κομμένο κι ένα άκοπο φυτό, θα δεις ότι δεν έχει διαφορά.
Αυτό φαίνεται καθαρά στο παρακάτω site.
paulownia.bg/el/blog/27-biomasa-ot-paulovniya-razvitie.html

Στην 3η φωτογραφία (6-Μαίου-2011)φαίνεται καθαρά πως η μισή φυτεία είναι κομμένη και η άλλη μισή άκοπη.
Αν παρατηρήσεις την εξέλιξή τους είναι ολοφάνερο πως στις 13-Σεπτ-2011 δεν υπάρχει διαφορά στην ανάπτυξη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #14619 από FLANAGAN
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΝΕΙ ΕΡΕΥΝΑ ΑΓΟΡΑΣ ΟΣΟΙ ΒΑΛΑΤΕ Η ΘΑ ΒΑΛΕΤΕ PAULOWNIA. ΣΑΣ ΡΩΤΑΩ ΓΙΑΤΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΚΙ ΕΓΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΣΕ ΜΙΑ ΕΚΤΑΣΗ 7 ΣΤΡΕΜΜΑΤΩΝ, ΑΛΛΑ ΕΜΑΘΑ ΡΩΤΩΝΤΑΣ ΕΜΠΟΡΟΥΣ ΞΥΛΕΙΑΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΟ ΔΕΝΔΡΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΚΟΠΕΥΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΕΜΠΟΡΕΥΤΟΥΝ. ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΤΟ ΚΑΛΛΙΕΡΓΟΥΜΕ ΓΙΑ ΚΑΥΣΙΜΗ ΥΛΗ, ΓΙΑ PELLETES (ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙ;). ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #14621 από mastoras
Το δένδρο αυτό καλέ μου φίλε αξίζει το βάρος του σε χαλκό, όταν πρόκειται να πουληθεί για ξυλεία που προορίζεται για ειδικές κατασκευές, πχ μουσικά όργανα, χειροποίητα έπιπλα κτλ φτάνει να μεγαλωμένο έτσι όπως το θέλουν, τελείως ίσιο, χωρίς ρόζους κτλ κτλ :) Μεγάλη ζήτηση υπάρχει επίσης για απο εργοστάσια που παραγουν ξύλινα κιβώτια για μεγάλα ταξίδια B) Αν πάλι δεν θέλεις να ασχοληθείς με την φροντίδα της καλλιέργειας, τότε το πουλάς για καυσόξυλο η και για πέλλετ άμεσα και γρήγορα, αλλά σε φτηνή τιμή...........Τον πιθανό αγοραστή θα χρειαστεί να τον ψάξεις και να τον βρεις μόνος σου.

Ένα παράδειγμα θα σου δώσω σχετικά με τα Ρόδια. Ο χυμός του ροδιού είναι το πιο ακριβό πράγμα που υπάρχει όσο αφορά τους χυμούς των οπωροφόρων. Όταν ρώτησα τους εμπόρους της λαχαναγοράς, ούτε καν ήξεραν επί του θέματος, πόσο μάλλον να θελήσουν να μου τα αγοράσουν.

....και όμως τα ρόδια που πετούσα και δεν ήξερα τι να τα κάνω.......... :woohoo: :woohoo: απίστευτο.
Last edit: 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #14628 από GeoTa

mastoras έγραψε: Ένα παράδειγμα θα σου δώσω σχετικά με τα Ρόδια. Ο χυμός του ροδιού είναι το πιο ακριβό πράγμα που υπάρχει όσο αφορά τους χυμούς των οπωροφόρων. Όταν ρώτησα τους εμπόρους της λαχαναγοράς, ούτε καν ήξεραν επί του θέματος, πόσο μάλλον να θελήσουν να μου τα αγοράσουν.

....και όμως τα ρόδια που πετούσα και δεν ήξερα τι να τα κάνω.......... :woohoo: :woohoo: απίστευτο.


Ασχετο, αλλα πριν κανα 6μηνο ειχα διαβάσει στο voria.gr για ένα εργοστάσιο παραγωγής χυμού ροδιού που αναγκαζότανε να εισάγει το 50% των ροδιων από ισραήλ..
Last edit: 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν by GeoTa.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.141 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ