Παουλόβνια (Paulownia): το δένδρο του μέλλοντος!

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #14080 από Nasikas

foxsat έγραψε:

AMBIENTES έγραψε: Οι δικοί μου σπόροι Παουλόβνιας στο σπορίομετά από ενάμιση μήνα.Η σπορά έγινε 12/3.Οι σπόροι πρέπει να είναι πάνω απο 1000!!!! οπότε αργότερα έχει πολλή δουλειά γιατι πρέπει να μεγαλώσουνε λίγο για να φυτευτούνε σε γλαστράκια το καθένα ξεχωριστά.Βέβαια δεν θα τα γλαστρώσω όλα παρά μόνο όσα χρειάζομαι δλδ καμιά 20-30 τα υπόλοιπα......




Εχω μεινει καταπληκτος.Φοβερη αποδοση.Ειναι πολυ μεγαλος πειρασμος να σου ζητησω και εγω κανα 5 δεντρακια.Αλλα δεν θα το κανω.Θα ηθελα να μας γραψεις λεπτομερεστατα τι εκανες και εχεις αυτο το αποτελεσμα.Απιστευτο.
Πως εκανες την σπορα,σε τι χωμα,που τα ειχες τα τελαρα,που απο οτι βλεπω ειναι απο αυτα που κουβαλαν τα κοτοπουλα.Εχω τετοια.Αν ειναι αυτο το μυστικο.
Θελω να πιστευω οτι θα μας ενημερωσεις.
Ευχαριστω.

:kiss: Ευχαριστω τον καλό συμφορουμίτη ΑΜΠΙΕΝΤΕΣ που εχει την ευγενη καλοσύνη να μας προμηθεύσει... "δενδρύλια"... Θα μεταφυτευθούν σε γλαστρακια μόλις θρεψει καλά το κοτσανι.
Απο την πλευρά μου, (μιας και γυρίζω την Ελλαδα,) αναλαμβανω την διανομή στους συμφορουμίτες.
Ευχομαι να πανε όλα καλά.


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #14081 από mastoras

OANNHSEA έγραψε: Να κάνω την εξής ερώτηση:
Εάν πέσει πάγος, κάτι που συμβαίνει στη βόρειο Ελλάδα μια φορά στη δεκαετία, πως θα αντιδράσει ένα τροπικό φυτό;
Όχι τίποτα άλλο, αλλά να, έχω δει μέχρι και πεύκα που τα έκαψε κατά εκατοντάδες ο παγετός στον κάμπο της Καρδίτσας πριν από λίγα χρόνια...


Αν είναι η Κίνα τροπική χώρα, τότε και η Παουλβόνια είναι τροπικό δένδρο. ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #14152 από AMBIENTES

foxsat έγραψε:

AMBIENTES έγραψε: Οι δικοί μου σπόροι Παουλόβνιας στο σπορίομετά από ενάμιση μήνα.Η σπορά έγινε 12/3.Οι σπόροι πρέπει να είναι πάνω απο 1000!!!! οπότε αργότερα έχει πολλή δουλειά γιατι πρέπει να μεγαλώσουνε λίγο για να φυτευτούνε σε γλαστράκια το καθένα ξεχωριστά.Βέβαια δεν θα τα γλαστρώσω όλα παρά μόνο όσα χρειάζομαι δλδ καμιά 20-30 τα υπόλοιπα......




Εχω μεινει καταπληκτος.Φοβερη αποδοση.Ειναι πολυ μεγαλος πειρασμος να σου ζητησω και εγω κανα 5 δεντρακια.Αλλα δεν θα το κανω.Θα ηθελα να μας γραψεις λεπτομερεστατα τι εκανες και εχεις αυτο το αποτελεσμα.Απιστευτο.
Πως εκανες την σπορα,σε τι χωμα,που τα ειχες τα τελαρα,που απο οτι βλεπω ειναι απο αυτα που κουβαλαν τα κοτοπουλα.Εχω τετοια.Αν ειναι αυτο το μυστικο.
Θελω να πιστευω οτι θα μας ενημερωσεις.
Ευχαριστω.




Μυστικά δεν υπάρχουν απλώς πείρα και εμπειρία.Εγώ επειδή δουλεύω στην υπηρεσία πρασίνου στη Λάρισα μάζεψα τους σπόρους απο τα δένδρα και τα έδωσα στα παιδιά που δουλεύουν μέσα στα φυτώρια και σε 10 λεπτά τα είχαν φυτέψει.Το μόνο που είδα είναι ότι βάλανε στο τελάρο περλίτη με τύρφη και τα σπείρανε επιφανειακά.Ολα τα άλλα τα ανέλαβαν οι ειδικοί,άλλωστεαυτοί φυτεύουν κάθε χρόνο πάνω απο 100.000 δένδρα,φυτά,ανθόφυτα κ.α .Οταν έρθει η ώρα της μεταφύτευσης θα μου τα δώσουνε για να γλαστρώσω όσα θέλω.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": foxsat

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #14153 από AMBIENTES
Και ξέχασα να πώ πως τώρα έχουν βγει απο το σπορίο όπου τα έβλεπε ο ήλιος και μπήκανε σε σπορίο όπου είναι σκεπασμένο με δίχτυ σκιάσεως και θα παραμείνουνε εκεί για 2 περίπου μήνες,για ποιό λόγο δεν ξέρω από Δευτέρα που θα πάω για δουλειά θα μάθω.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": foxsat

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #14154 από γιωργος
μπραβο ωρε και η παουλοβνια θελει τον AMBIENTES της B) :P

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #14203 από mastoras
Στην Κίνα, ένα παλιό έθιμο είναι η φύτευση ενός "αυτοκρατορικού δέντρου", όταν γεννιέται ένα κοριτσάκι.
Το ταχέως αναπτυσσόμενο δέντρο είναι ώριμο συγχρόνως με το κορίτσι. Όταν είναι κατάλληλη και επιλέξιμη για γάμο, τότε το δέντρο κόβεται και λαξεύονται διάφορα ξύλινα είδη για την προίκα της. Η ξυλογλυπτική σε ξύλο από Paulownia είναι μορφή τέχνης στην Ιαπωνία και στην Κίνα.
Σύμφωνα με τους μύθους αλλά και στοιχεία από καταγραφές, η χρήση του δέντρου χρονολογείται πριν από 2600 χρόνια, όταν οι άνθρωποι στην αρχαιότητα χρησιμοποιούσαν αυτό το δέντρο για διάφορους σκοπούς.



...... άντε να προικίσεις τα παιδιά σου όταν έρθει η ώρα. Για αυτό σας λεω....φυτέψτε όλοι Παουλοβνιες. :woohoo:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.127 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ