Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #14083 από mastoras

Nasikas έγραψε: -Σε 3 χρόνια απο τωρα, δεν θα υπάρχει χωριό χωρίς 1-2 τετοια μηχανήματα.


......και φυσικά δεν θα υπάρχουν, όχι απλά κλαδέματα, αλλά ούτε χορτάρι ανεκμετάλλευτο. :woohoo:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #14092 από antisakis

Nasikas έγραψε: -Όταν πριν 3 χρόνια μιλούσα για ορθολογικη αξιοποίηση της βιομάζας που καιγαμε στα χωράφια μας,- όταν εβγαζα φωτογραφίες με φωτιες απόκλαδων και τις εστελνα στον ΕΥΡΩΠΑΙΟ επίτροπο κ. Δήμα κλπ. ,οι φιλοι (και τα αδελφια μου ακόμα...) με φωνάζανε "χαζοδιανοούμενο".
-Σε 3 χρόνια απο τωρα, δεν θα υπάρχει χωριό χωρίς 1-2 τετοια μηχανήματα.


Δειτε τι υλικο βαζει ο δικός μου.


Ορθολογικη αξιοποίηση της βιομάζας θα γινει μονο αν χαρακτηριστει αγροτικο προιον
για αυτο το θεμα τους ειπες τιποτα ρε κωστα ;
Last edit: 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν by antisakis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #14097 από Nasikas
...καλά ειναι να μην παρουν χαμπάρι αυτο που συντελειται.
Θα μας ζητησουν και βιομηχανική αδεια σιγα σιγα για τις μηχανες που θα εχουμε για ευρυτερη οικογενειακή χρήση στις αποθηκες μας.

Εδω πάνε να βαλουν ΦΠΑ 23% στα καυσόξυλα οι απίστευτοι.
Ουτε ενα κιλο δεν θα διακινειται με τιμολόγιο και αντι να αυξηθουν, θα μειωθουν τα εσοδα.

Μιλάμε οτι μας κυβερνανε καραγκιοζηδες και ανόητοι. Αν πχ ειχαν πάει το πελλετ στον χαμηλό ΦΠΑ, θα ειχαν περισσότερα εσοδα. Τα μισα φορτια απο Βουλγαρια- Ρουμανία ερχονται μαυρα. Και το γνωρίζουν.


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #14577 από mastoras
Για όσους κουράστηκαν από την περισυλλογή των κλαδεμάτων, η τελικά είδαν ότι δεν συμφέρει γιατί είναι πολύς ο κόπος, έχω να πω ότι η παραγωγή πέλλετ για ιδιόχρηση είναι πρώτα ιδεολογία και ύστερα τρόπος εξοικονόμησης χρημάτων. ;)

Στην φωτό η οικογένεια επί του έργου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #14682 από ^silent_power^

mastoras έγραψε: Για όσους κουράστηκαν από την περισυλλογή των κλαδεμάτων, η τελικά είδαν ότι δεν συμφέρει γιατί είναι πολύς ο κόπος, έχω να πω ότι η παραγωγή πέλλετ για ιδιόχρηση είναι πρώτα ιδεολογία και ύστερα τρόπος εξοικονόμησης χρημάτων. ;)


γεια σου μαστορα!
φυσικα και ειναι ιδεολογια πρωτα απ ολλα! και επισης θελει εξοπλισμο...αα και πολυ δουλεια!
οταν ομως καταφερεις και συνδιασεις την ιδεολογια,εξοπλισμο σε χαμηλο κοστος(ειτε αυτο ειναι κατι μεταχειρισμενο ειτε ειναι κατι που θα φτιαξεις εσυ μονος σου,με δικες σου πατεντες ή οτι οδηποτε αλλο) και καταφερεις να εχεις οικονομικο εξοπλισμο αλλα πολυ παραγωγηκο, τοτε ο κοπος θα μειωθει παρα πολυ.το ιδιο και το κοστος.
τοτε η ιδεολογια της καυσης βιομαζας απο γεωργικα υπολειμματα θα ειναι εφικτη με χαμηλο κοστος και πολυ λιγη δουλεια η οποια δεν θα κουραζει και θα σου δινει την ευχαριστηση οτι κατι πολυ σπουδαιο ΕΣΥ το δημιουργησες!

ΥΓ: ο σφυρομυλος μου ειναι σε φαση ανακατασκευης για να γινει σαν καινουργιος! τον εχω κανει κυριολεκτικα ΒΙΔΕΣ. οταν πρωχωρησω λιγο ακομη,τοτε θα σας παρουσιασω τις φασεις ανακατασκευης του!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #14710 από antisakis

^silent_power^ έγραψε:

mastoras έγραψε: Για όσους κουράστηκαν από την περισυλλογή των κλαδεμάτων, η τελικά είδαν ότι δεν συμφέρει γιατί είναι πολύς ο κόπος, έχω να πω ότι η παραγωγή πέλλετ για ιδιόχρηση είναι πρώτα ιδεολογία και ύστερα τρόπος εξοικονόμησης χρημάτων. ;)


γεια σου μαστορα!
φυσικα και ειναι ιδεολογια πρωτα απ ολλα! και επισης θελει εξοπλισμο...αα και πολυ δουλεια!
οταν ομως καταφερεις και συνδιασεις την ιδεολογια,εξοπλισμο σε χαμηλο κοστος(ειτε αυτο ειναι κατι μεταχειρισμενο ειτε ειναι κατι που θα φτιαξεις εσυ μονος σου,με δικες σου πατεντες ή οτι οδηποτε αλλο) και καταφερεις να εχεις οικονομικο εξοπλισμο αλλα πολυ παραγωγηκο, τοτε ο κοπος θα μειωθει παρα πολυ.το ιδιο και το κοστος.
τοτε η ιδεολογια της καυσης βιομαζας απο γεωργικα υπολειμματα θα ειναι εφικτη με χαμηλο κοστος και πολυ λιγη δουλεια η οποια δεν θα κουραζει και θα σου δινει την ευχαριστηση οτι κατι πολυ σπουδαιο ΕΣΥ το δημιουργησες!

ΥΓ: ο σφυρομυλος μου ειναι σε φαση ανακατασκευης για να γινει σαν καινουργιος! τον εχω κανει κυριολεκτικα ΒΙΔΕΣ. οταν πρωχωρησω λιγο ακομη,τοτε θα σας παρουσιασω τις φασεις ανακατασκευης του!


Ετσι ακριβως ειναι!!
θελω να πω για την ελια καλο ειναι να την κανουμε mix με διαφορα αλλα πριονιδια
γιατι γινεται πολυ σκληρο πελλετ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.383 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ