Φτηνό ή τζάμπα pellet: το θέμα στην παρέα του Forum!

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #9139 από sugarboy

erimitis έγραψε: ρε φιλε σου ειπα οτι βρηκα με 155 ευρω τον τοννο σε σακουλες 15 κιλες με ολες τις πιστοποιησεις.κανε υπολογισμους και βγαλε ποσο δηλαδη 155χ23% φπα=190χ24=4560
μεταφορα φορτιου 1200 ευρω(ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ)+4560=5760=240 ο τοννος
Ολα αυτα εαν ολες οι διαδικασιες γινουν ΚΑΝΟΝΙΚΑ δηλαδη εαν κοπει τιμολογιο με μικροτερη τιμη αρα ΦΠΑ μικροτερο.Η τιμη αφορα ενα φορτηγο εαν παρεις παραπανω σαφως η τιμη θα ειναι μικροτερη ΑΡΑ μεγαλυτερο κερδος.
Και προσεξε με ολα αυτα μεσα απο τον υπολογιστη εαν παω απο κει πιστεω τα πραγματα θα ειναι διαφορετικα



Έχεις ένα μικρό λαθάκι..... η τιμή υπολογίζεται CIF...... αρα θα πρέπει να προσθέσεις και 23% φπα και στην μεταφορά..... αν θέλεις να περάσεις τελωνείο ΚΑΝΟΝΙΚΑ οπως χαρακτηριστικά λες..... και θα χρειαστείς και σφραγίδα με ΑΦΜ για το CMR του φορτηγού.

Και να ρωτήσω και κάτι.... ποιό ΣΟΒΑΡΟ εργοστάσιο θα ρισκάρει να υποτιμολογίσει? Οι καιροί αλλάξαν....

AMECO, BIOENERGYPOINT, SAVA, SCHWEIGHOFER

Μην πατάς το (-), θα βραχεί το πέλλετ σου και θα καεί η αντίσταση απο τον καυστήρα σου! ;)

---ΔΕΝ ΘΑ ΜΙΛΑΩ ΠΟΛΥ, ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΘΑ ΜΙΛΑΩ ΘΑ ΤΣΑΚΙΖΩ ΚΟΚΚΑΛΑ---
PRIMUS INTER PARES
Last edit: 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν by sugarboy.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #9143 από KERBEROS
Εγώ για άλλη μια φορά θα πω ότι σε λίγο καιρό θα φανεί ποιοι μένουν στα λόγια και ποιοι προχωρούν σε έργα. Κι αυτό αφορά όλους μας σ' αυτό το φόρουμ.
Ξέρουμε να κρίνουμε, να κατακρίνουμε, να πουλάμε επανάσταση ή πνεύμα...
Να συνεργαζόμαστε δεν ξέρω αν μπορούμε, είτε
ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΕΣ ΜΕ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΕΣ
είτε
ΕΜΠΟΡΟΙ ΜΕ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΕΣ.

Αν δεν τα καταφέρουμε, θα είμαστε για άλλη μια φορά άξιοι της μοίρας μας, όπως και σε τόσα άλλα πράγματα σ' αυτό τον τόπο.
Αν τα καταφέρουμε, έστω σε κάποιον ικανοποιητικό βαθμό, τότε ίσως να δούμε ένα πρώτο δείγμα αλλαγής νοοτροπίας σ' αυτό τον τόπο.

Άντε να δούμε...

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #9193 από mastoras
Εδώ στο φόρουμ, όλοι μας περνάμε την ώρα μας, αντί να πάμε στο καφενείο. Λέμε μερικά σωστά πράγματα, πετάμε και αρκετές μπούρδες κάποιες στιγμές, χωρίς να έχει κάποιο αντίκτυπο στην ιδιωτική μας ζωή, η στις δουλειές μας.

Απλά διασκεδάζουμε, και εάν βγει και κάτι θετικό από το γούστο και την διασκέδαση έχει καλώς. Εαν όχι...τι είχαμε τι χάσαμε.

Οι έμποροι που συμμετέχουν μαζί μας στις συζητήσεις, τραβάνε ζόρι και δικαιολογημένα, γιατί στις σημερινές εποχές το να "παίζεις" επενδύοντας την περιουσία σου, και τα κεφάλαια σου πάνω σε μια δουλειά δεν είναι εύκολο πράγμα.

Λυπούμαστε αλλά από εμάς μην περιμένετε συμπαράσταση, γιατί ο καθένας μας έχει το δικό του ζόρι, και γυρεύει διέξοδο στα προβλήματα του, μέσα σε ένα φόρουμ ανταλλαγής απόψεων και καλαμπουριού.

Στα τελευταία σου μηνύματα αγαπητέ sugarboy μου φάνηκες σαν καβαλάρης εκδικητής, που όταν έρθει η ωρα θα πάρεις το αίμα σου πίσω. :cheer: :cheer:

Μην εκ λαμβάνετε τα μήνυμα μας προς εσάς σαν λοιδορία......απλά εσείς κάνετε δουλειά με χρήματα, ενώ εμείς απλά το διασκεδάζουμε.

Υπάρχει μεγάλη διαφορά. :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #9196 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ

mastoras έγραψε: Εδώ στο φόρουμ, όλοι μας περνάμε την ώρα μας, αντί να πάμε στο καφενείο. Λέμε μερικά σωστά πράγματα, πετάμε και αρκετές μπούρδες κάποιες στιγμές, χωρίς να έχει κάποιο αντίκτυπο στην ιδιωτική μας ζωή, η στις δουλειές μας.

Απλά διασκεδάζουμε, και εάν βγει και κάτι θετικό από το γούστο και την διασκέδαση έχει καλώς. Εαν όχι...τι είχαμε τι χάσαμε.

Οι έμποροι που συμμετέχουν μαζί μας στις συζητήσεις, τραβάνε ζόρι και δικαιολογημένα, γιατί στις σημερινές εποχές το να "παίζεις" επενδύοντας την περιουσία σου, και τα κεφάλαια σου πάνω σε μια δουλειά δεν είναι εύκολο πράγμα.

Λυπούμαστε αλλά από εμάς μην περιμένετε συμπαράσταση, γιατί ο καθένας μας έχει το δικό του ζόρι, και γυρεύει διέξοδο στα προβλήματα του, μέσα σε ένα φόρουμ ανταλλαγής απόψεων και καλαμπουριού.

Στα τελευταία σου μηνύματα αγαπητέ sugarboy μου φάνηκες σαν καβαλάρης εκδικητής, που όταν έρθει η ωρα θα πάρεις το αίμα σου πίσω. :cheer: :cheer:

Μην εκ λαμβάνετε τα μήνυμα μας προς εσάς σαν λοιδορία......απλά εσείς κάνετε δουλειά με χρήματα, ενώ εμείς απλά το διασκεδάζουμε.

Υπάρχει μεγάλη διαφορά. :)


Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.. και μαζί λέω πως μπορούμε και να κερδίσουμε όλοι..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #9208 από XAALAARAA

KERBEROS έγραψε: Τι παράξενο χιούμορ είναι αυτό με τα ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ρε ΧΑΑΛΑΡΑΑ. Τουλάχιστον δώσε μια εξήγηση, για να καταλάβουμε οι δύστυχοι...


Δεν είναι χιούμορ ίσα ίσα εγώ συγχαίρω τον Γιώργο που τα λέει με το όνομα τους τα πράγματα
απλά αυτή είναι η άποψη μου ενώ άλλοι τον κράζουν.
δεν λέει κάτι παράλογο απλά την αλήθεια σε αυτό που κάνει για αυτό και τα ευχαριστώ κέρβερε ώστε να συνεχίζει να γράφει

ΡΕ ΟΥΣΤΤΤΤΤ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #9224 από erimitis
O φιλος μαστορας εχει απολυτο δικιο.Ολοι μπορουμε να κερδισουμε απο εδω αρκει να βαλουμε την λογικη.Οπως ξανα ειπα ειναι σοφρων να εχεις δουλεια ολο το χρονο και συνεχεια απο το να κανεις μια αρπακτη και μετα ο κοσμος να λακισει.
Ολα αυτα που λες φιλε sugarboy τα εχω σκεφτει για αυτο και ειπα οτι ολες οι κινησεις εχουν γινει απο τον υπολογιστη και απο το τηλεφωνο.Κατσε να κλεισει η σεζον να παμε μια βολτα εξω να μιλησουμε απο κοντα και βλεπουμε ισως και να εχεις δικιο φιλε δεν σε αδικο.Αλλα επετρεψε μου να εχω αλλη γνωμη .
Ο καιρος γαρ εγγυς,ολοι θα κριθουμε για αυτα που γραφουμε εδω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.158 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ