Φτηνό ή τζάμπα pellet: το θέμα στην παρέα του Forum!

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #6248 από sugarboy
Έχεις δίκαιο KERBEROS! Παρασύρθηκα και ζητώ συγνώμη απο όλους όσους με "ανέχτηκαν"

Απλά πρέπει να καταλάβουμε οτι δεν πρέπει να τα ισωπεδώνουμε ΟΛΑ!

Κι εγω έχω περάσει απο εργοστάσια, εργοτάξια και Βαριά Βιομηχανία όπως και απο το λιανοπούλι και ξέρω. Όμως δεν κάθομαι ούτε να μιζεριάζω, ούτε και να τα βάζω με όλους και με όλα ούτε και να το παίζω έξυπνος! Είδα, έμαθα, δίαλεξα και ακολούθησα!

Ίσως ο τρόπος γραφής μου είναι τέτοιος ώστε να είναι επιθετικός, αλλά κάθε άλλο. Επειδή το λέω για πολλοστή φορά, αυτή είναι μια δουλειά που την κάνω σαν δευτερεύουσα ΜΕ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΣΜΟ όμως, εδω ήρθα για να συζητήσουμε τα κακώς κείμενα του τομέα και αν μπορούμε να διορθώσουμε κάποια απο αυτά και όπου μπορεί ο καθένας να βοηθήσει τον άλλο. Και ξαναλέω, δεν το κάνω αφιλοκερδώς, αλλά δεν περιμένω να ζήσω κι απο αυτό.

Φτάσαμε εδώ που φτάσαμε γιατί ο καθένας σκέφτεται την πάρτη του. Είμαι έμπορος και καταναλωτής ταυτόχρονα. Το ψάχνω, κάνω έρευνα αγοράς και αν με συμφέρει το αγοράζω. Αν οχι, πάω παρακάτω. Κανάλια υπάρχουν πολλά και δη οι έμποροι/εισαγωγείς έχουν ακόμα περισσότερα.

Και κάποιοι εμπορικοί κανόνες της... πιάτσας:

1. Σημασία έχει το να επιλέγετε(ουμε) σαν καταναλωτές το best value for money. Εκεί έγκειται η αναζήτηση. Δηλαδή τελική τιμή vs ποιότητας προιόντος.

2. Δεν μας νοιάζει τι τιμή αγοράζει ο προμηθευτής μας. Μας νοιάζει τι τιμή θα αγοράσουμε εμείς. Άλλωστε, τα χρήματα θα φύγουν που θα φύγουν απο την τσέπη μας ας πιάσουν τόπο.

3. Ποτέ και κανένας (συμπεριλαμβανομένου και εμού) δεν πρόκειται να σας πει την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ τιμή αγοράς του. Πολύ απλά, υπάρχουν "μάτια" και βλέπουν, ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος, και το κέρδος περιορισμένο. Και στο φινάλε φινάλε, ποιό το κέρδος του? Θα ακούσει το ευχαριστώ?

4. Ο έμπορος, αυτό που θέλει να κερδίσει, θα το κερδίσει. Σημασία έχει το πόσο θέλει να κερδίσει σε αυτό που πουλάει, αρα καταλήγουμε στο 1,2 και πάλι!

Ελπίζω να σας διαφώτισα λιγάκι και να αλλάξει και ο τρόπος αντίληψης ορισμένων πραγμάτων.

Ίσως γίνομαι λίγο κακός και αυτά που γράφω δεν ακούγονται ωραία στα αυτιά σας, ή δεν είναι αυτά που θέλουμε να ακούσουμε, αλλά να ξέρετε οτι μιλάω πάντα φιλικά και καλοπροαίρετα.

AMECO, BIOENERGYPOINT, SAVA, SCHWEIGHOFER

Μην πατάς το (-), θα βραχεί το πέλλετ σου και θα καεί η αντίσταση απο τον καυστήρα σου! ;)

---ΔΕΝ ΘΑ ΜΙΛΑΩ ΠΟΛΥ, ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΘΑ ΜΙΛΑΩ ΘΑ ΤΣΑΚΙΖΩ ΚΟΚΚΑΛΑ---
PRIMUS INTER PARES

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #6251 από OANNHSEA

και κατι αλλο...ασχετο βεβαια...αλλα επειδη εχω γνωστο που εργαζεται σε μεγαλη βιομ. Γαλακτος.. Σε οσους εχουν παιδια και πινουν γαλα να προσεχουν το εξης: ΚΑΤΩ απο ΚΑΘΕ συσκευασια γαλακτος υπαρχουν νουμερα.. 1 ή 2 ή 3 ή ΚΑΝΕΝΑ!! Να αγοραζεται ΠΑΝΤΑ γαλατα που ΔΕΝ αναγραφουν Νουμερα!! Τα νουμερα δειχνουν το ΠΟΣΕΣ φορες εχει ΛΗΞΕΙ το γαλα και εχει γινει ΞΑΝΑ παστεριωση για να ξανα πωληθει!! Καντε ενα απλο τσεκαρισμα την επομενη φορα στο σουπερ μαρκετ!! Θα εκπλαγειτε!!! Σχεδον Ολα ειναι 2 ή 3!!! Ελαχιστα δεν γραφουν νουμερο απο κατω!!! ! ΑΥΤΑ τα λιγα!!!


Αυτό το τελευταίο είναι χοντρό ψέμα...
Το νούμερο που έχουν κάτω τα μπουκάλια είναι το νούμερο του καλουπιού στην μπουκαλομηχανή ή στη μηχανή παραγωγής του χάρτινου κουτιού...
Που το ξέρω; Σχεδιαστής μηχανημάτων και γραμμών παραγωγής με σεμινάριο 1 μηνός σε μπουκαλομηχανές. Αυτή είναι η ειδικότητα μου...

Όσο για τα υπόλοιπα michalisgr έχεις απόλυτο δίκιο...

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!
Last edit: 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν by OANNHSEA.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #6253 από michalisgr
μπα και κανεις λαθος;;;;
Last edit: 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν by michalisgr.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #6254 από michalisgr
διαβασε μονος σου!

Μπες και διαβασε μονος σου...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #6255 από KERBEROS

spyroskosmas έγραψε: Κέρβερε, σου επαναλαμβάνω εγώ δεν είμαι έμπορος.

Γράψε λάθος...

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #6262 από OANNHSEA

michalisgr έγραψε: μπα και κανεις λαθος;;;;


Τι να κάνω λάθος βρε άνθρωπε;;;
Αυτό το έχουν ΟΛΑ τα πλαστικά μπουκάλια που κατασκευάζονται σε πολλαπλά καλούπια - άνω των δύο, έτσι ώστε να ξέρεις ποιό καλούπι έχει ένα πρόβλημα...

Από τον "αρκούδο" θα ενημερωθώ;;;
Δεν τα ξέρω από την εμπειρία μου τόσα χρόνια;
Αυτή τη μούφα την έγραψε κάποιος που δεν ξέρει την τύφλα του από αυτές τις μηχανές!!! Είδε ένα νούμερο και έφτιαξε ένα ολόκληρο σενάριο!!!

Το ότι η Δέλτα και η Φάγε νερόνανε το φρέσκο γάλα μέχρι πριν από 6 χρόνια, αυτό είναι αλήθεια...
Το γάλα όμως από τις επιστροφές είναι πολύτιμο - το κάνουν τυριά και γιαούρτι...

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.225 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ