Φτηνό ή τζάμπα pellet: το θέμα στην παρέα του Forum!

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #6217 από sugarboy

ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ έγραψε: φίλε Χαλαραααα.
Έχουμε ίδια μάρκα σόμπα η δικιά μου είναι απλή αερόθερμη κι έχουμε μάλλον και κοινό τεχνικό, εξαιρετικός...
Δεκέμβριο έχω κάψει περίπου 25 σακκούλια και άρχισε το μαρτύριο με την AW (προμήθεια 12/11).
Καθάρισμα 2-3 φορές ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ!!!!! τόση στάχτη και κλίνκερ.. (τελικά έφταιγε ΚΑΙ η μη καθαρή σόμπα μάλλον, μη τα ρίχνω όλα στο κάυσιμο.. αλλά ήταν χάλια και το άκουσα από πολλούς.
Αυτή τη στιγμή, με καθαρή σόμπα, μετά τη φροντίδα του Γιώργου, σε 24ωρη βάση, χωρίς καθαρίσματα, το άγνωστο πελλετ που δοκιμάζω δίνει ελάχιστη στάχτη, τέλεια κάυση, μεγάλη θερμοκρασία, οικονομική λειτουργία, θερμοκρασία στο σαλόνι 23 βαθμούς και επάνω 19-20, εξωτερική -2 έως -5.

για μια ψιλοκόντρα που βλέπω και μιάς που προμηθεύτηκα πελλετ από το Ζαχαρία και τώρα δοκιμάζω ενθουσιασμένος ε΄να ( δε μου λέει τι..) πελλετ.
Θα πω μόνο την άποψη μου σαν απλός καταναλωτής..
Αγόρασα το AW το Δεκέμβριο με τιμή € 280/τόνο. Τρομερά προβλήματα.
Αγόρασα και για δοκιμές κι άλλα.. τίποτα κάτω από 280.
Σ αυτό που δοκιμάζω, ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ, χαμήλωσα αέρα καυσης, αύξησα αέρα εξόδου (πολύ ζέστη).. μείωσα ρυθμό πτώσης καυσίμου και διάρκεια κοχλία (άρα μάλλον οικονομία..)
Το πήρα ελάχιστα πανω από AW. Άρα θεωρώ πολύ καλή τη τιμή του.
Αν τώρα πρακτικά μπορέι αυτό να γίνει με 200 ευρώ, το θέλω και εγώ.. όπως και όλοι ε΄δω μέσα νομίζω. αλλά με τη κατάσταση και τις τιμές που έχω βρει, μπορώ να πω πως ΣΕ ΣΧΕΣΗ.. αξίζει τα χρήματα του.


Γιάννη, μακάρι να γινόταν οχι 200 αλλά 100 ο τόνος! Την φιλοσοφία μου την ξέρεις "ποιότητα στην σωστή τιμή" αλλά δυστυχώς κάποια κοστολόγια είναι αδύνατον να μειωθούν δραματικά! Λίγο υπομονή.....

AMECO, BIOENERGYPOINT, SAVA, SCHWEIGHOFER

Μην πατάς το (-), θα βραχεί το πέλλετ σου και θα καεί η αντίσταση απο τον καυστήρα σου! ;)

---ΔΕΝ ΘΑ ΜΙΛΑΩ ΠΟΛΥ, ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΘΑ ΜΙΛΑΩ ΘΑ ΤΣΑΚΙΖΩ ΚΟΚΚΑΛΑ---
PRIMUS INTER PARES
Last edit: 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν by sugarboy.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #6227 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ

erimitis έγραψε: χαλαρα
φιλε με αυτα που γραφεις θα αποτρεψεις τον κοσμο να βαλει πελλετ.1450 κιλα σε ενα μηνα.Πηγαμε φυλακη φιλε?Με 250 μεση τιμη ο τονος σημαινει οτι το μηνα θες 250+125+375 ευρω για θερμανση.Την κατατσαμε την βαρκα φιλε


Αν το δεις έτσι, αποκομμένα, έχεις δίκιο. Όμως ο χαλαρός φίλος μας γράφει κι εξηγεί πως χρειαζόταν 3500 λιτρα πετρέλαιο, χωρίς τη νύχτα.
Σε σχέση μέ τη προσωπική του κατανάλωση κι ανάγκη, ακόμα και με 280 το τόνο (που έχει τώρα το ίδιο πέλλετ) είναι τζάμπα.
Εγώ δεν έχω κάψει ακόμα σχεδόν ούτε τόνο. Δε βάζω σύγκριση με πετρέλαιο, καθώς οι ανάγκες μας σε θέρμανση (ακόμα και με το φτηνό πελλετ) περιορίστηκαν. Περιγράφω τις θερμοκρασίες που έχω στο σπίτι, το βράδυ δεν έχει κάψει σε γενικές γραμμές (κυρίως λόγω ανασφάλειας και μη σωστής λειτουργίας με το κάυσιμο που έιχα και γενικά λειτουργία γύρω στις 10 ώρες την ημέρα.

Για τη τοποθέτηση μου σχετικά με τις τιμές, είναι η άποψη σαν απλός καταναλωτής, με βάση τις τρέχουσες τιμές αγοράς που γνωρίζω.
Υπάρχουν πολλά που αφορούν το θέμα "τιμές". Συμφωνώ με όποια άποψη θέλετε και αναφέρω απλά πως πάνω από τους μικρούς εμπόρους υπάρχει ο μεγάλος "νόμιμος" έμπορος που ονομάζεται κράτος εδώ κι αλλού.
Ποιό είνια το κόστος του πετρελαίου?? Πόσο κοστίζει η πρώτη ύλη το λίτρο? Πόσος είναι ο φόρος??
ή μήπως ο παρανοικός φόρος, δεν είναι αισχροκερδια του κράτους???
Τόσο ντροπή τους, που φέτος, μ αυτό υο χειμώνα, μ αυτή την οικονομική κατάσταση των ανθρώπων, με τόσους να παρακαλούν για πρώση τιμών, ειδικά σε περιοχές σα Φλώρινα και Νευροκόπι (και φυσκά όλη τη Β Ελλάδα.. κι αλλού..) κάθονται και προσπαθούν να λύσουν ασκήσεις αριθμών επί χάρτου...
ΚΑΙ ΣΤ ΑΡΧΙΔΙΑ ΤΟΥΣ.. αν έστω κι ένας ηλικιωμένος άνθρωπος πεθάνει από το κρύο.
Αυτόν ούτε θέλουν να τον γνωρίζουν, είναι θύμα στο "πόλεμο" που κάνουν όλοι τους για να σώσουν τη πατρίδα!!!!!?????
Υα θύματα είναι μέσα στο πόλεμο...
Πάντα οι στρατηγοί έβλεπαν από μακριά την εξέλιξη της μάχης, εισέπραταν την ιστορική αναγνώριση στις πλάτες των θυμάτων.
Ο πόνος, οι απώλειες, ποτέ δεν ενδιέφεραν ιδιάιτερα... και βέβαια ΠΑΝΤΑ... ακόμα κι οι νικητές δεν τιμωρήθηκαν γι ατούς που χάθηκαν, από λάθος σχεδιασμούς κι αποφάσεις..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #6228 από spyroskosmas
Δεν είναι επιθεση ή επιθετική συμπεριφορά, αλλά ΒΓΑΙΝΩ ΑΠΟ ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΜΟΥ οταν μου κόπτεσαι για ΦΠΑ, για λαμογια, για νόμιμους και παράνομους και μετά μου λές οτι παίρνεις ξύλα κούτρα απο χωριό και δεν πληρώνεις τον μαλακό τον έμπορο. ΚΑΝΤΟ αλλά σώπαινε!!!!
Δε γουστάρω άλλη συνομιλία μαζί σου για το ύφος σου. Δηλώνει στρίμωγμα.
Εγώ δεν είπα ότι κάνω αυτό που λες με τα ξύλα. Είπα έχοντας αυτή την επιλογή δεν μπορεί να πάω σε έμπορα να μου ζητήσει 200€/τον το ξύλο. Τόσο να πληρώσω το μαόνι. Φέτος αγόρασα 8 τόνους με 120€/τον δρυ διετίας από μάντρα, με απόδειξη.
Είναι για να μην περάσω από την παράγκα που έχεις στήσει εσύ και οι υπόλοιποι συνάδελφοι της πιάτσας σου μυρίζοντας στην κυριολεξία αίμα σαν τα κοράκια.
Αν είμαι εγώ στην πιάτσα ή όχι, ας το πουν όσοι καταλαβαίνουν τι σημαίνουν 15 χρόνια στα εργοτάξια.
Μη βγαίνεις απ' τα ρούχα σου. Κάνει κρύο σήμερα. Βγες από την άλλη βδομάδα.
ΣΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΤΟΥ ΚΟΡΟΙΔΟΥ ΠΙΕΣ, που πληρώνει φύκια για μεταξωτές κορδέλες.

Η απογοήτευση λόγω κακής ποιότητας διαρκεί περισσότερο από την ικανοποίηση λόγω χαμηλής τιμής

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #6236 από KERBEROS

spyroskosmas έγραψε: Δεν είναι επιθεση ή επιθετική συμπεριφορά, αλλά ΒΓΑΙΝΩ ΑΠΟ ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΜΟΥ οταν μου κόπτεσαι για ΦΠΑ, για λαμογια, για νόμιμους και παράνομους και μετά μου λές οτι παίρνεις ξύλα κούτρα απο χωριό και δεν πληρώνεις τον μαλακό τον έμπορο. ΚΑΝΤΟ αλλά σώπαινε!!!!
Δε γουστάρω άλλη συνομιλία μαζί σου για το ύφος σου. Δηλώνει στρίμωγμα.
Εγώ δεν είπα ότι κάνω αυτό που λες με τα ξύλα. Είπα έχοντας αυτή την επιλογή δεν μπορεί να πάω σε έμπορα να μου ζητήσει 200€/τον το ξύλο. Τόσο να πληρώσω το μαόνι. Φέτος αγόρασα 8 τόνους με 120€/τον δρυ διετίας από μάντρα, με απόδειξη.
Είναι για να μην περάσω από την παράγκα που έχεις στήσει εσύ και οι υπόλοιποι συνάδελφοι της πιάτσας σου μυρίζοντας στην κυριολεξία αίμα σαν τα κοράκια.
Αν είμαι εγώ στην πιάτσα ή όχι, ας το πουν όσοι καταλαβαίνουν τι σημαίνουν 15 χρόνια στα εργοτάξια.
Μη βγαίνεις απ' τα ρούχα σου. Κάνει κρύο σήμερα. Βγες από την άλλη βδομάδα.
ΣΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΤΟΥ ΚΟΡΟΙΔΟΥ ΠΙΕΣ, που πληρώνει φύκια για μεταξωτές κορδέλες.


Παιδιά, δε γουστάρερε, δε γουστάρετε, αλλά τελικά ανταπαντάτε ο ένας στον άλλον :) .
Μου φαίνεται καλά είναι να το συνεχίσετε, αλλά χωρίς αντεγκλίσεις. Μαθαίνουμε κι εμείς αρκετά εμπορικά θέματα, κάτι που το βρίσκω πολύ χρήσιμο.

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #6241 από spyroskosmas
Κέρβερε, σου επαναλαμβάνω εγώ δεν είμαι έμπορος.

Η απογοήτευση λόγω κακής ποιότητας διαρκεί περισσότερο από την ικανοποίηση λόγω χαμηλής τιμής

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #6244 από michalisgr
βαρεθηκα να ακουω αυτες τις μπουρδες οτι στην ελλαδα το ενα και στην ελλαδα το αλλο...Ειναι απλα τα πραγματα!!!! Σχεδον ΟΛΑ ειναι πιο οικονομικα αν τα φερεις απο το εξωτερικο.. Παραδειγματα θελετε;;;

Ολες οι ηλεκτρικες συσκευες της κουζινας μου ειναι αγορασμενες απο ebay.de με παραδοση στην ελλαδα στο σπιτι μου. θα πληρωνα περιπου 3800€ παραπανω (αν τις αγοραζα απο εδω)

Ολα τα φωτιστικα του σπιτιου μου που ειναι Spotakia LED ειναι αγορασμενα απο ebay.de και εισαγωγη απο Ηong Kong. Συνολικη τιμη για ολο το σπιτι 450€. Απο το Ηλεκτροραμα και απο το Σ.Ναζος (ΓεΤΗΛ) ηθελα 1490€!! Ποσα χρηματα κερδισα;;;

Ανταλλακτικα για το αυτοκινητο μου ΟΛΑ τα αγοραζω απο το ebay.de Π.χ. Λαδια Mobil 1 0-40 Full synthethic 12€-13€το λιτρο στην ελλαδα 6.40€στη γερμανια +6€ μεταφορικα κερδισα καπου στα 30€!
ΕΛΛΑΔΑ
ΓΕΡΜΑΝΙΑ


Υαλοκαθαριστηρες 55€ εδω 17€ στο ebay μαζι με μεταφορικα!

Ακομη και η χεστρα του σπιτιου μου ειναι απο το Ebay.de Vileroy Boch 750-890€ ειχε εδω στα καταστηματα ειδων υγ. και εγω απο Ebay.de μαζι με τα μεταφορικα τη αγορασα 185€!!! ΑΥΤΑ ειναι ΧΡΗΜΑΤΑ!!!!

Γιατι να το δωσω εδω στον εμπορα που απλα ΚΟΙΤΑΕΙ να κανει την αρπαχτη του;;;
Απο Βουλγαρια αν φερετε πελλετ με 170-180€ ο τονος + τα μεταφορικα που ειναι η μιση τιμη απο τα μεταφορικα στη χωρα μας..οποτε αφηστε τους ελληνες εδω να φανε το πελλετ που πουλανε με 300-350 το τονο..παντα με τη δικαιολογια οτι εχουμε ΦΠΑ 23% + μεταφορικα + τα τελη κυκλοφοριας για τη μερσεντες που εχει + το στεγαστικο δανειο που εχει να πληρωσει + μια ανακαινιση που εχει κανει στο σπιτι+το δανειο για το αυτοκινητο που αγορασε + ++ +++++ ΠΑΠΑΡΙΕΣ!!!!!!!!!!!!! ΕΛΕΟΣ πια με τις παπαριες σας!!!!


Θελετε και αλλα παραδειγματα;;;
ΜΠΑΤΑΡΙΑ Νεροχυτη της Hansa εδω εχει ΕΛΛΑΔΑ
ΓΕρμανια

Γιατι να δωσω στον Ελληνα σχεδον 800€;;;; Του τα χρωσταω;;; Οχι ρε θα ψαχτω και θα φερω απο το εξωτερικο για να κερδισω χρηματα.. Τι δηλαδη οι Ελληνες ειναι μαγκες;;;;Ακομη και τα σαμπουαν κομμωτικης απο το εξωτερικο μαζι με εξοδα αποστολης ειναι στη ΜΙΣΗ τιμη αποτι εδω απο ΧΟΝΔΡΕΜΠΟΡΑ!!!

Βασικα θα μπορουσα να γεμισω ολη τη σελιδα με τετοια παραδειγματα!!! Το μονο που ειναι πιο φτηνο εδω ειναι το ψωμι απο το φουρνο!! Απλα ο ΕΛΛΗΝΑΣ δε ΞΕΡΕΙ!! δεν εχει ασχοληθει με το ιντερνετ οσο οι βορειοευρωπαιοι! Οποτε λεει α μωρε θα παω εδω διπλα στου μητσου να παρω τα πραγματα μιας και ειναι και φιλος και γνωστος.. Ναι αλλα ο φιλος και γνωστος θα σου φαει μπαμ μπαμ πανω απο τα μισα χρηματα....αλλα τι να λεμε τωρα...Ετσι ειναι ο Ελληνας!

α κατι ακομη...Ακομη και πυραντοχο χρομα για τζακια ειναι ΠΙΟ οικονομικο στο ebay απο το leroy merlin... 30€ εδω 10€ εκει!!!! :woohoo: :woohoo: :evil: :evil: :evil: :evil:



τωρα που το συζηταμε ..... Πώς μας κοροϊδεύουν και αγοράζουμε τα ίδια προϊόντα ακριβότερα

και κατι αλλο...ασχετο βεβαια...αλλα επειδη εχω γνωστο που εργαζεται σε μεγαλη βιομ. Γαλακτος.. Σε οσους εχουν παιδια και πινουν γαλα να προσεχουν το εξης: ΚΑΤΩ απο ΚΑΘΕ συσκευασια γαλακτος υπαρχουν νουμερα.. 1 ή 2 ή 3 ή ΚΑΝΕΝΑ!! Να αγοραζεται ΠΑΝΤΑ γαλατα που ΔΕΝ αναγραφουν Νουμερα!! Τα νουμερα δειχνουν το ΠΟΣΕΣ φορες εχει ΛΗΞΕΙ το γαλα και εχει γινει ΞΑΝΑ παστεριωση για να ξανα πωληθει!! Καντε ενα απλο τσεκαρισμα την επομενη φορα στο σουπερ μαρκετ!! Θα εκπλαγειτε!!! Σχεδον Ολα ειναι 2 ή 3!!! Ελαχιστα δεν γραφουν νουμερο απο κατω!!! ! ΑΥΤΑ τα λιγα!!!
Last edit: 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν by michalisgr.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": XAALAARAA, nicholasgr, navarxos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.158 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ