Φτηνό ή τζάμπα pellet: το θέμα στην παρέα του Forum!

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #6142 από XAALAARAA

sugarboy έγραψε: @spyroskosmas

Εγω πάντως αν και τσαντίζομαι απο όλα αυτά που είπες, εντούτοις πετάω το τσιγάρο μου απο το παράθυρο (και καμμιά φορά ξαναμπαίνει και μέσα.... εκεί να δεις χαρά!!! ουοοουουου!!!!) :oops:

Και για να έρθουμε στο θέμα μας.....

Λίγο άστοχη η προσέγγιση που θα αναπτύξω, αλλά νομίζω οτι κάπου έχεις λάθος.....

Με βάση λοιπόν το δικό σου συλλογισμό και δεχόμενοι οτι και το φυσικό αέριο μπορείς να το μετρήσεις σε...κιλά και οχι σε μ3 (d=m/v) τότε:
1000kg πετρέλαιο = 1000 Ευρώ
30% κάτω το Φ.Α. = 700 ο τόνος (αλλά πρέπει να κάνεις την αναλογία σε Θερμογόνο Δύναμη και μετά να υπολογίσεις την παρακάτω τιμή).
30% κάτω το πέλλετ απο το Φ.Α. = 490 Ευρω (διά 2 ίσον 245 ευρώ ο τόνος για να είναι σε αντιστοιχία Θ.Δ. με το πετρέλαιο)

Να σε ρωτήσω ΠΟΣΟ ΑΓΟΡΑΣΕΣ (πρόσεξε, δεν σε ρωτάω τί ποιότητα) το πέλλετ τον Σεπτέμβριο?
Βλέπεις? Δεν είχε διαφορά και μάλιστα το πήρες και φτηνότερα απο 245Ε/τν..... Και αν τα παρακολουθείς καλά, και το πετρέλαιο θέρμανσης τον ΟΚΤ ξεκινάει και μετά ΝΟΕ-ΔΕΚ-ΙΑΝ τσιμπάει κάποια λεπτά ΣΥΝΕΧΩΣ.

Αυτά, επειδή μου αρέσει πάντα να μιλάω τεκμηριωμένα!!!.......

.....ΠΡΟΣΕΞΕ!
Τα παραπάνω, ΔΕΝ τα λέω για να δικαιολογήσω την τιμή του πέλλετ (καθότι πλέον έμπορος), αλλά πρέπει να λάβεις υπόψιν σου τον νόμο της προσφοράς και της ζήτησης. Εν μέσω χειμώνα, οι τιμές είναι αυξημένες ΑΚΟΜΗ και απο τα εργοστάσια. Και αυτό μπορείς να το επιβεβαιώσεις με ένα απλό
τηλεφώνημα. Το εργοστάσιο αυξάνει, ο έμπορος αυξάνει... η ζήτηση αυξάνει! ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΓΑΡ!!!
Κάποιοι σκέφτονται την κονόμα, κάποιοι άλλοι σκέφτονται διαφορετικά.
Απλά τα πράγματα!!!!

Τώρα, κάποιοι που υπερηφανεύονται οτι αγόρασαν φτηνά το καλοκαίρι, ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ κάνανε. Δεν τους κατηγορεί κανένας, απλά τη δεδομένη χρονική στιγμή, τόσο είχε. Δεν κάναν κανένα σπουδαίο κατόρθωμα. Δεν υπήρχε ζήτηση! Όμως δεν μας είπαν πότε το πληρώσαν και πότε το παραλάβαν και πότε το χρησιμοποίησαν. (κόστος χρήματος)

ΕΠΙΣΗΣ......

Υπάρχουν πέλλετ και πέλλετ και αυτό το γνωρίζεις καλά.
Μην κατηγορείς ένα πέλλετ που εν μέσω χειμώνα κάνει 280 Ευρώ και αναγκαστικά κάνει τόσο γιατι έχει κάποια ποιότητα και πληροί κάποιες προδιαγραφές! Να κατηγορείς εκείνο το πέλλετ που εν μέσω χειμώνα έπρεπε να έχει 240-250 και το πληρώνεις για 280! ;)

Και να στο πάω και λίγο παραπέρα? (Συγνώμη που θα γίνω λίγο κακός)

Αν δείς σε άλλο θέμα, για τα μέλη του φόρουμ, έχω κάνει κάποια ειδική τιμή για πέλλετ με πιστοποιητικά. Δεν κεδίζω σχεδόν τίποτα με την τιμή αυτή, αλλά είναι μια μορφή προβολής και αντι να τα δώσω σε "άλλα κανάλια προβολής" τα έδωσα στον τελικό καταναλωτή γιατί η θέρμανση του χώρου μας ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ και όχι πολυτέλεια και σκέφτομαι ανθρώπινα-πρωτίστως. Ουτε φωνή, ούτε ακρόαση πλήν 2-3 ατόμων. Τι έγινε? Έχουν όλοι κάνει τις προμήθειές τους? Αν ναι, τότε γιατί φωνάζουν για τις τιμές? Αν όχι, τότε γιατί δεν αποδέχτηκαν την προσφορά και γιατί δεν βγήκε κανένας να πεί οτι έχει βρεί (ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΑ ΟΜΩΣ) άλλο ΕΦΑΜΙΛΛΟ σε καλύτερη τιμή? Γιάαα σκέψου λίγο.....

Και δεν μπορείς να διορθώσεις κάποιον (όπως πολύ σωστά ανεφεραν) που η πρώτη και τελευταία ερώτησή του είναι "πόσο κάνει?"

Ο καταναλωτής πρέπει να μάθει να αξιολογεί και να καταλαβαίνει τις διαφορές και να ξεχωρίζει την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΤΕΛΙΚΗ ΤΙΜΗ ΚΟΣΤΟΥΣ ενος προιόντος και να συγκρίνει με όμοια, οχι με περίπου όμοια.

Αυτά προς τέρψιν....


ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΘΥΜΗΣΕΙΣ ΤΗ ΠΕΛΛΕΤ ΠΟΥΛΑΣ ΚΑΙ ΠΟΣΟ?

ΡΕ ΟΥΣΤΤΤΤΤ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #6143 από sugarboy

XAALAARAA έγραψε:

ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΘΥΜΗΣΕΙΣ ΤΗ ΠΕΛΛΕΤ ΠΟΥΛΑΣ ΚΑΙ ΠΟΣΟ?


Δές σε άλλο τόπικ (Μέλη) κλπ κλπ....

AMECO, BIOENERGYPOINT, SAVA, SCHWEIGHOFER

Μην πατάς το (-), θα βραχεί το πέλλετ σου και θα καεί η αντίσταση απο τον καυστήρα σου! ;)

---ΔΕΝ ΘΑ ΜΙΛΑΩ ΠΟΛΥ, ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΘΑ ΜΙΛΑΩ ΘΑ ΤΣΑΚΙΖΩ ΚΟΚΚΑΛΑ---
PRIMUS INTER PARES

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #6154 από spyroskosmas
Συνάδελφε Sugarboy, εγώ δεν πόσταρα προσωπικά για σένα, αλλά αφού μου απάντησες προσωπικά σε ρωτώ προσωπικά πλέον:
Στα 285€ τι ποσοστό κέρδους έχεις; Στο ρωτώ ευθέως και αφού μιλάς τεκμηριωμένα όπως μου απάντησες, τεκμηρίωσέ πως δικαιολογείται το απίστευτο περιθώριο κέρδος σου.

Παραθέτω απόσπασμα απάντησής σου

Τώρα, κάποιοι που υπερηφανεύονται οτι αγόρασαν φτηνά το καλοκαίρι, ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ κάνανε. Δεν τους κατηγορεί κανένας, απλά τη δεδομένη χρονική στιγμή, τόσο είχε. Δεν κάναν κανένα σπουδαίο κατόρθωμα. Δεν υπήρχε ζήτηση! Όμως δεν μας είπαν πότε το πληρώσαν και πότε το παραλάβαν και πότε το χρησιμοποίησαν. (κόστος χρήματος)

Αν μη τι άλλο αποδεικνύει αυτό που λέω. Ότι αυτό το προϊόν κοστολογείται 200€ και κάτω, τελική τιμή με το κέρδος σου μέσα.
Προσωπικά επέλεξα λέβητα με ξύλα, για να ΜΗΝ περνάω όταν θέλω από την παράγκα του έμπορα, καίγοντας προϊόν που υπάρχει αυτόχθονο στη φύση και βρίσκοντάς το ακόμη και από τον οποιοδήποτε κάτοικο χωριού που θα μου το φέρει στην πόρτα με το Datsun του, με απ' ευθείας συμφωνία ΧΩΡΙΣ τη φορολόγηση του κράτους, και ΧΩΡΙΣ να πληρώσω τα γα@.....τικα στον έμπορα.

Η απογοήτευση λόγω κακής ποιότητας διαρκεί περισσότερο από την ικανοποίηση λόγω χαμηλής τιμής

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #6159 από sugarboy
Είσαι λίγο "pissed of" με την όλη κατάσταση και δεν το πιάνεις αυτό που προσπαθώ να σου πω.....

Σου είπα οτι υπάρχουν πέλλετ που ΠΟΛΥ σωστά λές οτι η αξία τους είναι στα 200Ευρώ. Είναι ή εικάζεις οτι είναι? Να μιλάς τεκμηριωμένα. Μιλάς με ΦΠΑ ή χωρίς? Γιατί τώρα εσύ γίνεσαι ο "μη αδειούχος" που έλεγες.....
Η τιμή αυτή έπαιζε το καλοκαίρι, σε χαμηλής ποιότητας και ΧΩΡΙΣ το εμπορικό κέρδος και ισως με μεταφορικά στο ¨όριο¨ και χωρίς ΦΠΑ. Εκτός αν μιλάς για πέλλετ απο ηλιόσπορο ή ρύζι!

Ναι, πολύ καλά διαβάζεις! Γιατί τα 200ε που γράφεις, αποφορολογημένο είναι 162,60
τέτοια τιμή απλα.... ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ! (Παραδοτέο στην Ελλάδα μιλάω)

Και ΑΝ βρείς, θέλω κι εγώ!!!

Επίσης, δεν έχω κανένα πρόβλημα να σου πω το περιθώριο κέρδους αλλά πρέπει να λάβεις υπόψιν σου 2 παραμέτρους τις οποίες, οσο και να προσπαθήσεις να με "πείσεις" δεν θα τις καταλάβεις γιατί ισωπεδώνεις κάποια πράγματα ως μαινόμενος ταύρος σε υαλοπωλείο.

1η Πράμετρος: Είμαι νέα εταιρία, δραστηριοποιήθηκα στην μέση της σαιζόν (peak season) με πολύ ακριβή τιμή αγοράς.
2η Παράμετρος: Αυτή είναι η 2-3η δραστηριότητά μου και η ενασχόλησή μου έγινε "βλέπωντας" το τι μπάχαλο επικρατεί και το τι "παιζεται" στον κόσμο. Αρα δεν περιμένω να ζήσω απο αυτό! Δεν λέω φυσικά οτι το κάνω και τζάμπα, ΟΚ?!!!!!!

Σου είπα και πιο πρίν... Ό κάθε έμπορας σκέφτεται διαφορετικά..... Άλοος πάει για το χρήμα, άλλος για την "δόξα" ή την τρέλλα του! Παρ΄το όπως θέλεις. ;)
Και μια εμπορική συμβουλή: Προϊόν που έχει χαμηλή τιμή αγοράς δεν έχει μεγάλο κέρδος!


Δίαβασε πολλάααα νήματα εδω και θα σου λυθούν αρκετοί απο τους προβληματισμούς σου...... Και μιας και είσαι νόμιμος και περι νομιμότητας κλπ κλπ σκέψου, πόσο είναι το νόμιμο που δικαιούται κάποιος κάτοικος χωριού να υλοτομήσει για προσωπική χρήση? Και κατα πόσο είναι νόμιμο να το μεταπουλήσεις? Νομίζω πως δεν φτάνει ούτε για ζήτω η ποσότητα αυτή.... και μετά παίρνεις και του διπλανου. Νόμιμο μεν, κουτοπόνηρο δε! Αυτά περί "διόρθωσης χαρακτήρα του Ελληνος" που επικαλέστηκες σε προηγούμενο ποστ και μην παραπονιέσαι λοιπόν για τα λαμόγια που δεν κόβουν αποδείξεις! Σου το τεκμηρίωσα?


Η θέρμανση είναι δικαίωμα και όχι πολυτέλεια. Με την τελευταία φράση, σου δίνω λίγη ακόμη τροφή για το μυαλό, και τα συμπεράσματα δικά σου περι ποσοστών κέρδους κλπ κλπ.

Επειδή το forum δεν είναι μονοπώλειο δικό μας, και επειδή θα μας βαρεθούν (αν δεν μας πετάξουν έξω), δες κάπου αλλού, σε άλλο τόπικ, θα βρείς και τα στοιχεία μου αλλά προπάντων θα δείς και μια συνάντηση μελών που θα γίνει σε λίγες μέρες. Εκεί, πιστεύω να σου λυθούν αρκετές απορίες!


Πάντα φιλικά, (και καλοπροαίρετα)

Ζαχαρίας

AMECO, BIOENERGYPOINT, SAVA, SCHWEIGHOFER

Μην πατάς το (-), θα βραχεί το πέλλετ σου και θα καεί η αντίσταση απο τον καυστήρα σου! ;)

---ΔΕΝ ΘΑ ΜΙΛΑΩ ΠΟΛΥ, ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΘΑ ΜΙΛΑΩ ΘΑ ΤΣΑΚΙΖΩ ΚΟΚΚΑΛΑ---
PRIMUS INTER PARES
Last edit: 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν by sugarboy.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #6161 από OANNHSEA
XAALAARAA
Δεν ξέρω τι έχεις σπουδάσει ρε μάγκα, αλλά η τεχνική σου δείχνει ερευνητή και δη συστηματικό...

Πάντως μόνο μπράβο μπορώ να σου πω για αυτό που κάνεις... B) B) B)

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #6164 από sugarboy

OANNHSEA έγραψε: XAALAARAA
Δεν ξέρω τι έχεις σπουδάσει ρε μάγκα, αλλά η τεχνική σου δείχνει ερευνητή και δη συστηματικό...

Πάντως μόνο μπράβο μπορώ να σου πω για αυτό που κάνεις... B) B) B)



Ειπαμεεεε!!! τον μετονομάζουμε σε PelletData απο δώ και πέρα!!! :)

AMECO, BIOENERGYPOINT, SAVA, SCHWEIGHOFER

Μην πατάς το (-), θα βραχεί το πέλλετ σου και θα καεί η αντίσταση απο τον καυστήρα σου! ;)

---ΔΕΝ ΘΑ ΜΙΛΑΩ ΠΟΛΥ, ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΘΑ ΜΙΛΑΩ ΘΑ ΤΣΑΚΙΖΩ ΚΟΚΚΑΛΑ---
PRIMUS INTER PARES

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.264 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ