Τι pellet θα αγοράσετε / αγοράσατε για το χειμώνα;

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #75171 από GT

DOOM_NX έγραψε:

GT έγραψε: Εντάξει δεν είπαμε να βάλεις και τον Αίολο και την Κατρίνα μέσα, θα βρεις μια ισορροπία οφέλους / ζημιάς και θα συμβιβαστείς με αυτό.

Γιατί πχ να μη σε συμφέρει αυξημένη κατανάλωση κλινκεροποιήσιμου (! :P ) pellet, έναντι καύσης σαφώς ακριβότερου πιστοποιημένου με υψηλό σημείο τήξης?

Όλα αυτά θα τα καταλάβεις καθένας πιστεύω με τον καιρό και πολλαπλές δοκιμές στο μηχάνημά του. ;)

Να σου θυμίσω πως στο δικό μου μηχάνημα ο βαθμός απόδοσης έπεφτε και κάτω από 75% κάνοντας τέτοια πειράματα για να καθαρίζει το τασάκι. Και αν εσύ το βλέπεις νορμάλ να αγοράζεις και να κουβαλάς 15% περισσότερο καύσιμο για να γλυτώσεις ένα 7% στην τιμή... τι να πω.


Δε σε αμφισβητώ Παναγιώτη, σε παραπέμπω στην τελευταία πρότασή μου. :)


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #75173 από DOOM_NX

stoikon έγραψε: Είπα να σταματήσω αλλά δεν μπορείς να διαστρεβλώνεις τα λεγόμενα μου. Η σωστή ρύθμιση της καύσεις θα σου φέρει όλα τα άλλα καλά αποτελέσματα. Όσο για το αν η σόμπα μου έχει καλή απόδοση σε πληροφορώ ότι ζεσταίνω 90τ.μ. στην σκάλα 1 και κατανάλωση 1,2 την ώρα με θερμοκρασία 22-23c με μέτρια μόνωση στη Λάρισα. Και με πέλλετ απιστοποίητα.

Κάπου δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε... Μιλούσα για απόδοση της καύσης. Όχι αν σου φτάνει να ζεσταθείς...
Απόδοση της καύσης, καπνός, μονοξείδιο, απώλειες, κλπ...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #75175 από XAALAARAA

DOOM_NX έγραψε:

GT έγραψε: Εντάξει δεν είπαμε να βάλεις και τον Αίολο και την Κατρίνα μέσα, θα βρεις μια ισορροπία οφέλους / ζημιάς και θα συμβιβαστείς με αυτό.

Γιατί πχ να μη σε συμφέρει αυξημένη κατανάλωση κλινκεροποιήσιμου (! :P ) pellet, έναντι καύσης σαφώς ακριβότερου πιστοποιημένου με υψηλό σημείο τήξης?

Όλα αυτά θα τα καταλάβεις καθένας πιστεύω με τον καιρό και πολλαπλές δοκιμές στο μηχάνημά του. ;)

Να σου θυμίσω πως στο δικό μου μηχάνημα ο βαθμός απόδοσης έπεφτε και κάτω από 75% κάνοντας τέτοια πειράματα για να καθαρίζει το τασάκι. Και αν εσύ το βλέπεις νορμάλ να αγοράζεις και να κουβαλάς 15% περισσότερο καύσιμο για να γλυτώσεις ένα 7% στην τιμή... τι να πω.



χεχεχε

το 15% πως το βγαζεις βρε doom για πες μας και εμας και αφου απαντησεις σε αυτο η δευτερη ερωτηση ειναι να μας πεις και πως βγαζεις το 7% :lol: :lol: :lol: :lol:






απιστοποιητο με απιστοποιητο εχει διαφορα για πες μας τι εννοεις

ΡΕ ΟΥΣΤΤΤΤΤ
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by XAALAARAA.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #75180 από stoikon

DOOM_NX έγραψε:

stoikon έγραψε: Είπα να σταματήσω αλλά δεν μπορείς να διαστρεβλώνεις τα λεγόμενα μου. Η σωστή ρύθμιση της καύσεις θα σου φέρει όλα τα άλλα καλά αποτελέσματα. Όσο για το αν η σόμπα μου έχει καλή απόδοση σε πληροφορώ ότι ζεσταίνω 90τ.μ. στην σκάλα 1 και κατανάλωση 1,2 την ώρα με θερμοκρασία 22-23c με μέτρια μόνωση στη Λάρισα. Και με πέλλετ απιστοποίητα.

Κάπου δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε... Μιλούσα για απόδοση της καύσης. Όχι αν σου φτάνει να ζεσταθείς...
Απόδοση της καύσης, καπνός, μονοξείδιο, απώλειες, κλπ...


Έχω την ΗΡ22 12KW και γιατί την είχα ρυθμίσει πολύ καλά δεν μπορούσες να αντέξεις την θερμοκρασία ούτε και στην πρώτη σκάλα. Έβαλα ρυθμίσεις από την ΗΡ60 10KW και πάλι πολύ η ζέστη. Τελικά έχω τις ρυθμίσεις από την ΗΡ24 9KW στην 7 διαβάθμιση που είναι η ελάχιστη με τέλεια καύση.
Αν μάθεις να ρυθμίζεις τον λέβητα σου έλα να μιλήσουμε. Άντε Γιά. :P :P :P
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #75181 από DOOM_NX

XAALAARAA έγραψε: το 15% πως το βγαζεις βρε doom για πες μας και εμας και αφου απαντησεις σε αυτο η δευτερη ερωτηση ειναι να μας πεις και πως βγαζεις το 7% :lol: :lol: :lol: :lol:

90% ο ΒΑ του λέβητά μου με τον αέρα ρυθμισμένο για ελάχιστες απώλειες. 75% ο ΒΑ του λέβητά μου με τον αέρα ρυθμισμένο για να μην αφήνει υπολείμματα το πέλλετ στο τασάκι. 90% - 75% = 15%.

300 €/τον το bio-therm για Καρδίτσα. 280 €/τον το Alfa Pellets. (280 - 300) / 300 = 6,7% οικονομία.

stoikon έγραψε: Έχω την ΗΡ22 12KW και γιατί την είχα ρυθμίσει πολύ καλά δεν μπορούσες να αντέξεις την θερμοκρασία ούτε και στην πρώτη σκάλα. Έβαλα ρυθμίσεις από την ΗΡ60 10KW και πάλι πολύ η ζέστη. Τελικά έχω τις ρυθμίσεις από την ΗΡ24 9KW στην 7 διαβάθμιση που είναι η ελάχιστη με τέλεια καύση.
Αν μάθεις να ρυθμίζεις τον λέβητα σου έλα να μιλήσουμε. Άντε Γιά. :P :P :P

Πάρε και +1 γιατί έχεις πετύχει τις τέλειες ρυθμίσεις! :)
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #75188 από XAALAARAA

DOOM_NX έγραψε:

XAALAARAA έγραψε: το 15% πως το βγαζεις βρε doom για πες μας και εμας και αφου απαντησεις σε αυτο η δευτερη ερωτηση ειναι να μας πεις και πως βγαζεις το 7% :lol: :lol: :lol: :lol:

90% ο ΒΑ του λέβητά μου με τον αέρα ρυθμισμένο για ελάχιστες απώλειες. 75% ο ΒΑ του λέβητά μου με τον αέρα ρυθμισμένο για να μην αφήνει υπολείμματα το πέλλετ στο τασάκι. 90% - 75% = 15%.

300 €/τον το bio-therm για Καρδίτσα. 280 €/τον το Alfa Pellets. (280 - 300) / 300 = 6,7% οικονομία.

αρα τα νουμερα ισχύουν μονο για σενα και καθε περιπτωσει ειναι διαφορετικη γιατι εγω ειτε το ενα καψω ειτε το αλλο δεν εχω προβλημα καυσεις μηπως τελικα ειναι μεγαλητερο το ποσοστο ευθύνης για την κακη καυσει στο μηχανημα?? αρα σε μενα δεν υπαρχει 15%
και να παμε στην τιμουλα
ενα πιστοποιημενο sw h gn οταν αγορασα εβγαινε 300 € στην κομοτηνη εγω αγορασα αρκετα κατω απο 240€ το 2012 αρα πολυ πανω απο 20% χωρις να κουβαλαω παραπανω
Ισως και να κουβαλας εσυ παραπανω αφου δεν βλεπω το δικο σου πελλετ στο συγκριτικό για να δουμε αν εχει καλυτερη θερμογονο δυναμη
καταλαβε επιτελους πως δεν μπορεις να τα συγκρινεις ολα

ΡΕ ΟΥΣΤΤΤΤΤ
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by XAALAARAA.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.141 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ