Τι pellet θα αγοράσετε / αγοράσατε για το χειμώνα;

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #75152 από stoikon

DOOM_NX έγραψε:

dimlyk έγραψε: για εξηγησε το γιατι ομολογω δεν σας παρακολουθησα και μπορει ναμαι και εκτος :)

Μα είναι απλό. Κρατάς σταθερό τον αέρα και αυτό που αλλάζεις είναι η τροφοδοσία από πέλλετ σε πέλλετ.

Όταν βρεις πόσος αέρας χρειάζεται για να έχεις τη μέγιστη απόδοση στη μέγιστη ισχύ, τότε κρατάς τη ρύθμιση. Στο επόμενο πέλλετ κάνεις ογκομέτρηση στον κοχλία και αυξομειώνεις την τροφοδοσία ανάλογα ώστε πάλι να έχεις την ίδια αναλογία αέρα ανά κιλό ξύλου. Πάνω κάτω όλα τα πέλλετ ξύλου την ίδια σύσταση έχουν και παραπλήσια θερμογόνο δύναμη. Τα πιστοποιημένα δηλαδή :)

Έτσι κι αλλιώς μια φορά το χρόνο χρειάζεται ένας έλεγχος. Τώρα αν αλλάζεις 15 μάρκες σε μια σεζόν, μπορεί να κάνεις και 15 ογκομετρήσεις... Αλλά η κοινή λογική λέει ότι μόλις βρεις τη μάρκα που καίει αποδοτικά και χωρίς κλίνκερ, μένεις σ'αυτή.


Σωστό αυτό που λες, αλλά είναι ποιο εύκολο να ανοίγεις, κλείνεις τον αέρα.
Φαντάσου σε ένα αυτοκίνητο, αντί να ρυθμίζεις στο καρμπιλατέρ τον αέρα, να άλλαζες συνέχεια ζιγκλέρ για να το ρυθμίσεις

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #75154 από DOOM_NX

GT έγραψε: Εντάξει δεν είπαμε να βάλεις και τον Αίολο και την Κατρίνα μέσα, θα βρεις μια ισορροπία οφέλους / ζημιάς και θα συμβιβαστείς με αυτό.

Γιατί πχ να μη σε συμφέρει αυξημένη κατανάλωση κλινκεροποιήσιμου (! :P ) pellet, έναντι καύσης σαφώς ακριβότερου πιστοποιημένου με υψηλό σημείο τήξης?

Όλα αυτά θα τα καταλάβεις καθένας πιστεύω με τον καιρό και πολλαπλές δοκιμές στο μηχάνημά του. ;)

Να σου θυμίσω πως στο δικό μου μηχάνημα ο βαθμός απόδοσης έπεφτε και κάτω από 75% κάνοντας τέτοια πειράματα για να καθαρίζει το τασάκι. Και αν εσύ το βλέπεις νορμάλ να αγοράζεις και να κουβαλάς 15% περισσότερο καύσιμο για να γλυτώσεις ένα 7% στην τιμή... τι να πω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #75156 από DOOM_NX

stoikon έγραψε: Σωστό αυτό που λες, αλλά είναι ποιο εύκολο να ανοίγεις, κλείνεις τον αέρα.
Φαντάσου σε ένα αυτοκίνητο, αντί να ρυθμίζεις στο καρμπιλατέρ τον αέρα, να άλλαζες συνέχεια ζιγκλέρ για να το ρυθμίσεις

Για να ρυθμίσεις τον αέρα σε ένα καυστήρα (λέβητα, σόμπα κλπ) θέλεις αισθητήρα λ που κοστίζει... Την ογκομέτρηση την κάνεις χωρίς κόστος...
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #75157 από stoikon

DOOM_NX έγραψε:

stoikon έγραψε: Εδώ είναι το λάθος σου Παναγιωτάκη. Η ρύθμιση του αέρα καύσης είναι άλλη και η ρύθμιση που ρίχνει ο κοχλίας άλλη. Η ρύθμιση του αέρα καύσεις είναι ο αέρας που βγαίνει από τις τρύπες από το τασάκι, βοηθάει στο να γίνει η καύση, στο να φεύγουν οι στάχτες και στο να μένουν ανοιχτές οι τρύπες από το τασάκι. Αν δεν όλα αυτά είναι καλά ρυθμισμένα δεν έχουμε,κλίνκερ,κάπνισμα,βουλωμένες τρύπες στο τασάκι και στάχτες.

Ο αέρας της καύσης, ως πρώτο ρόλο δεν έχει να καθαρίζει το τασάκι. Αυτό πρέπει να το φροντίσει ο κατασκευαστής με το σωστό design και τακτά χρονικά διαστήματα καθαρισμού. Με τον αέρα της καύσης παρέχουμε τη σωστή ποσότητα οξυγόνου στο πέλλετ για να γίνει σωστή και τέλεια καύση. Αυτά τα 90άρια που βλέπουμε στους βαθμούς απόδοσης εκεί στηρίζονται. Αν εσύ χρησιμοποιείς τον ανεμιστήρα για φυσερό για να καθαρίζει το πέλλετ που πιάνει κλίνκερ εύκολα, πάει περίπατο και η οικονομία αλλά και το οικολογικό του θέματος.


Κάπου μπερδεύεις τις σόμπες με τους λέβητες. Στις σόμπες όλα μαζί τα κάνει ο αέρας καύσεως. Σταματάω εδώ γιατί δεν λέει. Δεν είναι ώρα να σου μάθω μηχανολογία.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #75159 από DOOM_NX

stoikon έγραψε: Κάπου μπερδεύεις τις σόμπες με τους λέβητες. Στις σόμπες όλα μαζί τα κάνει ο αέρας καύσεως. Σταματάω εδώ γιατί δεν λέει. Δεν είναι ώρα να σου μάθω μηχανολογία.

Hello...! Κι εγώ λέβητα έχω με ανεμιστήρα που τα κάνει όλα. Όπως στις σόμπες. Και πάλι δεν είναι σωστό να ρυθμίζεται ο αέρας με βάση τον καθαρισμό, αλλά με βάση την καύση. Σε οποιοδήποτε μηχάνημα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #75162 από stoikon

DOOM_NX έγραψε:

stoikon έγραψε: Κάπου μπερδεύεις τις σόμπες με τους λέβητες. Στις σόμπες όλα μαζί τα κάνει ο αέρας καύσεως. Σταματάω εδώ γιατί δεν λέει. Δεν είναι ώρα να σου μάθω μηχανολογία.

Hello...! Κι εγώ λέβητα έχω με ανεμιστήρα που τα κάνει όλα. Όπως στις σόμπες. Και πάλι δεν είναι σωστό να ρυθμίζεται ο αέρας με βάση τον καθαρισμό, αλλά με βάση την καύση. Σε οποιοδήποτε μηχάνημα.


Είπα να σταματήσω αλλά δεν μπορείς να διαστρεβλώνεις τα λεγόμενα μου. Η σωστή ρύθμιση της καύσεις θα σου φέρει όλα τα άλλα καλά αποτελέσματα. Όσο για το αν η σόμπα μου έχει καλή απόδοση σε πληροφορώ ότι ζεσταίνω 90τ.μ. στην σκάλα 1 και κατανάλωση 1,2 την ώρα με θερμοκρασία 22-23c με μέτρια μόνωση στη Λάρισα. Και με πέλλετ απιστοποίητα.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by stoikon.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.151 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ