Τι pellet θα αγοράσετε / αγοράσατε για το χειμώνα;

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #74737 από KERBEROS

stoikon έγραψε:

stelios έγραψε:

DOOM_NX έγραψε:

stelios έγραψε: το ξερω πως ειμαι ο γκαντεμης του χωριου με το θεμα πελλετ φετος...

Έχεις κάψει κανένα πέλλετ με επιτυχία;

εχουμε και λεμε φετος ειπα να παρω πελλετ το καλοκαιρι για να εχω τιμη.
αγορα 29 ιουνιου 3,5 τονους AHIRA το ειχα καψει περσι και ειμουν ευχαριστημενος.ελα ομως που η παρτιδα η καλοκαιρινη (οπως εδειξε και το τεστ Μοσχαλη) δεν ειχε καθολου δυναμη και μου μαυρισε το μπαλκονι σε βαθμο αηδιας κλινκερ λιγο.
δοκιμαζω νοεμβριο BIOTHERM ολα καλα κανενα προβλημα.
την ιδια περιοδο δοκιμαζω GERMAN PELLET πολυ καλο με ελαχιστο κλινκερ.
δεκεμβριος στελνω πισω 2,5 τονους AHIRA και την αλλαζω (με αλλο εμπορο)με 2 τονους golden nuggets
αυτην την στιγμη εχω ακομη 1,3 τονους golden....
οποτε φυσικα και εχω καψει καλα πελλετ και φετος και περσι


Πρόσεξα το βίντεο και είδα ότι μάλλον δεν φταίει το golden nuggets αλά δεν δίνεις αρκετό αέρα στον χώρο καύσεως, όπως αναφέρει και ο giogud με αποτέλεσμα να μην καθαρίζετε το τασάκι και σιγά σιγά να δημιουργίτε κλίνκερ. Πιστεύω αν θα δώσεις περισσότερο αέρα θα λυθεί το πρόβλημα.


Πάντως, πάνω σ' αυτό που λες, θυμήθηκα κάτι σχετικό. Πριν κανένα μήνα αποπειράθηκα να χαμηλώσω τον αέρα στο λέβητα από το 100%, που το έχω διαρκώς (κατ' εντολή του κατασκευαστή), στο 85%, με την ανόητη σκέψη της οικονομίας. Το μπούκωμα ήρθε με το GN σε λίγες ώρες. Το ίδιο 'πείραμα' πέρισυ με το AHIRA είχε πετύχει. Προφανώς για κάποιο λόγο συμβαίνει αυτό...

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #74740 από giogud

DOOM_NX έγραψε:

giogud έγραψε: Πέλλετ από την Schweighofer πήρα. Δεν πήγα σε κάναν στάβλο και μου κότσαραν μια σφραγίδα στο έτσι. Το πέλλετ ήταν ολόιδιο και στις 2 σακούλες που είδα μέσα στο καλοκαίρι. Όταν το διαπίστωσα απλά δεν ξανά ασχολήθηκα.

Το πρόβλημα είναι ότι ΔΕ σου κότσαραν σφραγίδα! Είναι μισή! Είναι σαν αυτή του Thermopellet Premium!
Και οι άλλες 2 λείπουν!

Οπτικά το πέλλετ μπορεί να φαίνεται ίδιο. Όμως να έχει μεγαλύτερη υγρασία, περισσότερη σκόνη, μικρότερη μηχανική αντοχή, μικρότερη πυκνότητα... δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο*! Με το μάτι αυτά δε φαίνονται...

*γόμες, καρβουνάκια...


Παναγιώτη, τα πέλλετ ανεξαρτήτου σακούλας βγαίνουν μαζί. Έρχονται μαζί και αποθηκεύονται μαζί. Η ίδια η Schweighofer βάζει το όνομα της πάνω στην σακούλα και η ίδια η schweighofer βάζει το En Plus A1. Τώρα αν εσύ νομίζεις ότι η Schweighofer παίρνει ρίσκο πλαστογραφώντας με τους οργανισμούς πιστοποίησης μέσα στα πόδια της, μπορείς να το πιστεύεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #74743 από DOOM_NX

giogud έγραψε: Παναγιώτη, τα πέλλετ ανεξαρτήτου σακούλας βγαίνουν μαζί. Έρχονται μαζί και αποθηκεύονται μαζί. Η ίδια η Schweighofer βάζει το όνομα της πάνω στην σακούλα και η ίδια η schweighofer βάζει το En Plus A1. Τώρα αν εσύ νομίζεις ότι η Schweighofer παίρνει ρίσκο πλαστογραφώντας με τους οργανισμούς πιστοποίησης μέσα στα πόδια της, μπορείς να το πιστεύεις.

Μαζί βγαίνουν και τα πέλλετ Α1 και Α2 ποιότητας της bio-therm, αλλά τους έγινε σύσταση να τα ξεχωρίζουν στην παραγωγή...

Τέσπα, δεν έχω να πω κάτι άλλο... Sebes-Radauti, λοιπόν.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #74748 από giogud

KERBEROS έγραψε:

stoikon έγραψε:

stelios έγραψε:

DOOM_NX έγραψε:

stelios έγραψε: το ξερω πως ειμαι ο γκαντεμης του χωριου με το θεμα πελλετ φετος...

Έχεις κάψει κανένα πέλλετ με επιτυχία;

εχουμε και λεμε φετος ειπα να παρω πελλετ το καλοκαιρι για να εχω τιμη.
αγορα 29 ιουνιου 3,5 τονους AHIRA το ειχα καψει περσι και ειμουν ευχαριστημενος.ελα ομως που η παρτιδα η καλοκαιρινη (οπως εδειξε και το τεστ Μοσχαλη) δεν ειχε καθολου δυναμη και μου μαυρισε το μπαλκονι σε βαθμο αηδιας κλινκερ λιγο.
δοκιμαζω νοεμβριο BIOTHERM ολα καλα κανενα προβλημα.
την ιδια περιοδο δοκιμαζω GERMAN PELLET πολυ καλο με ελαχιστο κλινκερ.
δεκεμβριος στελνω πισω 2,5 τονους AHIRA και την αλλαζω (με αλλο εμπορο)με 2 τονους golden nuggets
αυτην την στιγμη εχω ακομη 1,3 τονους golden....
οποτε φυσικα και εχω καψει καλα πελλετ και φετος και περσι




Πρόσεξα το βίντεο και είδα ότι μάλλον δεν φταίει το golden nuggets αλά δεν δίνεις αρκετό αέρα στον χώρο καύσεως, όπως αναφέρει και ο giogud με αποτέλεσμα να μην καθαρίζετε το τασάκι και σιγά σιγά να δημιουργίτε κλίνκερ. Πιστεύω αν θα δώσεις περισσότερο αέρα θα λυθεί το πρόβλημα.


Πάντως, πάνω σ' αυτό που λες, θυμήθηκα κάτι σχετικό. Πριν κανένα μήνα αποπειράθηκα να χαμηλώσω τον αέρα στο λέβητα από το 100%, που το έχω διαρκώς (κατ' εντολή του κατασκευαστή), στο 85%, με την ανόητη σκέψη της οικονομίας. Το μπούκωμα ήρθε με το GN σε λίγες ώρες. Το ίδιο 'πείραμα' πέρισυ με το AHIRA είχε πετύχει. Προφανώς για κάποιο λόγο συμβαίνει αυτό...



Αυτά τα πειράματα Πέτρο, μόνο από ειδικούς με μετρήσεις μπορούν να έχουν σχετικά επιτυχία. Και εγώ ένα καλοκαίρι παιδεύτηκα αλλά τελικά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις το γύρισα. Πρέπει να υπολογιστεί η ποσότητα, ο ρυθμός ρίψης, ο όγκος του αέρα αλλά και η θερμοκρασία καυσαερίων.
Η φλόγα του Παναγιώτη φτάνει σχεδόν μέχρι τα τούμπα. Αυτό δείχνει ότι το πέλλετ είναι περισσότερο από όσο πρέπει. Στο ενεργειακό μου τζάκι η φλόγα είναι πιο έντονη με ανοιχτά τα κλαπέ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #74753 από giogud

DOOM_NX έγραψε:

giogud έγραψε: Παναγιώτη, τα πέλλετ ανεξαρτήτου σακούλας βγαίνουν μαζί. Έρχονται μαζί και αποθηκεύονται μαζί. Η ίδια η Schweighofer βάζει το όνομα της πάνω στην σακούλα και η ίδια η schweighofer βάζει το En Plus A1. Τώρα αν εσύ νομίζεις ότι η Schweighofer παίρνει ρίσκο πλαστογραφώντας με τους οργανισμούς πιστοποίησης μέσα στα πόδια της, μπορείς να το πιστεύεις.

Μαζί βγαίνουν και τα πέλλετ Α1 και Α2 ποιότητας της bio-therm, αλλά τους έγινε σύσταση να τα ξεχωρίζουν στην παραγωγή...

Τέσπα, δεν έχω να πω κάτι άλλο... Sebes-Radauti, λοιπόν.


Τι συγκρίνεις ρε συ Παναγιώτη;
Αυτό bio-therm.net/standort.html?&L=1
με αυτό www.schweighofer.at/de/manufacturing-units/sebes.html

Όχι πως το πέλλετ της Biotherm δεν είναι καλό, ίσως το καλύτερο στην τιμή του, αλλά μη λέμε ότι θέλουμε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #74763 από DOOM_NX

giogud έγραψε: Τι συγκρίνεις ρε συ Παναγιώτη;
Αυτό bio-therm.net/standort.html?&L=1
με αυτό www.schweighofer.at/de/manufacturing-units/sebes.html

Όχι πως το πέλλετ της Biotherm δεν είναι καλό, ίσως το καλύτερο στην τιμή του, αλλά μη λέμε ότι θέλουμε.

Δεν ξέρω τι να συγκρίνω, ειδικά μετά τα σημερινά :P

Τέλος πάντων... Εύχομαι τα καλύτερα για όλες τις σακούλες και να καίει ο κόσμος απροβλημάτιστα αυτό που πληρώνει. Αλλά μην το πληρώνει και για super premium χωρίς να είναι...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.175 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ