Τι pellet θα αγοράσετε / αγοράσατε για το χειμώνα;

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #74713 από DOOM_NX

giogud έγραψε: Εμείς είδαμε το En Plus A1, είδαμε ότι το πέλλετ είναι ίδιο με την κλασική σακούλα, είδαμε ότι καίει όπως το περιμέναμε, δεν είχαμε κανέναν λόγο να το ψάξουμε. Αυτό που μας ενδιέφερε είναι το προϊόν που αγοράζουμε σε υψηλή τιμή, να ανταποκρίνεται στις υψηλές προσδοκίες του πελάτη ώστε να μπορεί να πουληθεί. Από την στιγμή που αυτό καλύφθηκε, δεν είχαμε κανέναν λόγο να το ψάξουμε. Και εμείς αλλά κυρίως οι πελάτες μας ήμασταν και είμαστε ικανοποιημένοι από το ΠΡΟΪΟΝ.

Δε με καλύπτει η απάντηση. ENplus A1 είδατε, αλλά χωρίς τον κωδικό πιστοποίησης εργοστασίου που πρέπει να το συνοδεύει. Αυτό απαγορεύεται από το handbook του ENplus, εκτός αν έχει σχετική έγγραφη άδεια η εταιρεία.

Σε καμία ξένη χώρα δε θα το δέχονταν ως πιστοποιημένο, το ξέρεις; Στην Ιταλία, τσουβάλι πέλλετ που έχει σήμα χωρίς αριθμό είναι μη πιστοποιημένο γιαυτούς.

Εδώ η εταιρεία έχει 3 πιστοποιητικά και δε μας εμφανίζει πλήρως ούτε το 1 στη σακούλα. Απαξιεί να χρησιμοποιήσει τις σφραγίδες για τις οποίες πλήρωσε και περνάει από ελέγχους δηλαδή; Ποια άλλη εταιρεία το κάνει αυτό; Καμία...

Σόρρυ αλλά δε μας τα λέτε καλά. Οποιοσδήποτε μπορεί να βγει και να πει ότι πληρώνουμε για πιστοποιημένα τα πέλλετ που για τον Α ή Β λόγο δεν φτάνουν τις απαιτήσεις για να μπούνε στα άλλα τσουβάλια. Πρέπει να απαιτήσετε και τις υπόλοιπες σφραγίδες οι αντιπρόσωποι κι αν είναι καθαροί θα τις βάλουν με τους κωδικούς τους...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΘΕΟΔΟΣΗΣ, theoilia

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #74723 από ΘΕΟΔΟΣΗΣ

DOOM_NX έγραψε: Δε μου λες, ρε Γιώργο... Εσείς σαν αντιπρόσωποι δεν διαμαρτυρηθήκατε που λείπουν σφραγίδες από τις σακούλες; Δηλαδή ξέρετε ότι έχει ENplus, DINplus και ONORM M7135 πιστοποιήσεις το εργοστάσιο και δε σας πειράζει που δεν αναγράφονται στις ειδικά σχεδιασμένες για την Ελλάδα σακούλες; Εμείς σα χώρα στο πηγάδι κατουρήσαμε;


Άλλοι για αυτές τις πιστοποιήσεις θα πουλούσαν και τη μάνα τους!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #74725 από giogud

DOOM_NX έγραψε:

giogud έγραψε: Εμείς είδαμε το En Plus A1, είδαμε ότι το πέλλετ είναι ίδιο με την κλασική σακούλα, είδαμε ότι καίει όπως το περιμέναμε, δεν είχαμε κανέναν λόγο να το ψάξουμε. Αυτό που μας ενδιέφερε είναι το προϊόν που αγοράζουμε σε υψηλή τιμή, να ανταποκρίνεται στις υψηλές προσδοκίες του πελάτη ώστε να μπορεί να πουληθεί. Από την στιγμή που αυτό καλύφθηκε, δεν είχαμε κανέναν λόγο να το ψάξουμε. Και εμείς αλλά κυρίως οι πελάτες μας ήμασταν και είμαστε ικανοποιημένοι από το ΠΡΟΪΟΝ.

Δε με καλύπτει η απάντηση. ENplus A1 είδατε, αλλά χωρίς τον κωδικό πιστοποίησης εργοστασίου που πρέπει να το συνοδεύει. Αυτό απαγορεύεται από το handbook του ENplus, εκτός αν έχει σχετική έγγραφη άδεια η εταιρεία.

Σε καμία ξένη χώρα δε θα το δέχονταν ως πιστοποιημένο, το ξέρεις; Στην Ιταλία, τσουβάλι πέλλετ που έχει σήμα χωρίς αριθμό είναι μη πιστοποιημένο γιαυτούς.

Εδώ η εταιρεία έχει 3 πιστοποιητικά και δε μας εμφανίζει πλήρως ούτε το 1 στη σακούλα. Απαξιεί να χρησιμοποιήσει τις σφραγίδες για τις οποίες πλήρωσε και περνάει από ελέγχους δηλαδή; Ποια άλλη εταιρεία το κάνει αυτό; Καμία...

Σόρρυ αλλά δε μας τα λέτε καλά. Οποιοσδήποτε μπορεί να βγει και να πει ότι πληρώνουμε για πιστοποιημένα τα πέλλετ που για τον Α ή Β λόγο δεν φτάνουν τις απαιτήσεις για να μπούνε στα άλλα τσουβάλια. Πρέπει να απαιτήσετε και τις υπόλοιπες σφραγίδες οι αντιπρόσωποι κι αν είναι καθαροί θα τις βάλουν με τους κωδικούς τους...


Πέλλετ από την Schweighofer πήρα. Δεν πήγα σε κάναν στάβλο και μου κότσαραν μια σφραγίδα στο έτσι. Το πέλλετ ήταν ολόιδιο και στις 2 σακούλες που είδα μέσα στο καλοκαίρι. Όταν το διαπίστωσα απλά δεν ξανά ασχολήθηκα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #74728 από KERBEROS

theoilia έγραψε:

KERBEROS έγραψε: Όσο περνά ο καιρός, τόσο περισσότερο αντιλαμβάνομαι ότι πολλοί είναι οι παράμετροι που επηρεάζουν την απόδοση και την ποιότητα της καύσης ενός πέλλετ.
Η πιστοποίηση απλά αυξάνει τις πιθανότητες να μην είναι προβληματικό το πέλλετ, τίποτα παραπάνω. Η γνώμη μου είναι από εδώ και στο εξής, όταν κρίνουμε ένα πέλλετ, να τονίζουμε ότι η καλή ή κακή του απόδοση σχετίζεται με μία συγκεκριμένη συσκευή καύσης, τη δική μας. Έχω καταλάβει πλέον πολύ καλά ότι οι παράμετροι του κάθε μηχανήματος ίσως δεν 'ταιριάζουν' με τις προδιαγραφές όλων των πέλλετ.
Οπότε ας μην είμαστε αφοριστικοί για καμία μάρκα πέλλετ, πιστοποιημένη ή όχι.
Για παράδειγμα:
Εγώ έχω κάψει στον Viadrus 7 ή 8 πέλλετ. Τις ιδιαιτερότητες του μηχανήματός μου τις έχω μάθει πλέον, οπότε αναζητώ συγκεκριμένα πέλλετ, που ταιριάζουν με αυτά τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά.
Όπότε, το σωστό, κατά τη γνώμη μου, είναι να πω στην περίπτωσή μου:
π.χ. το SAVA κάνει κλίνκερ σε μένα πολύ (αλλά στο Σουηδό του jnet λίγο, σε άλλον ίσως καθόλου)
το GN καίει σε μένα καλά, σε άλλον μέτρια, σε άλλον κάνει κλίνκερ.





Την πρώτη χρονιά κι εγώ γρήγορα έκρινα πολλά τέτοια ζητήματα. Με τον καιρό έμαθα...




www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...&limitstart=45#74057


Δεν το λέω ειδικά σε κάποιον, theolia.
Μάλλον στον εαυτό μου το λέω πρώτα, για να πειστώ πρώτα εγώ...

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #74730 από stoikon

stelios έγραψε:

DOOM_NX έγραψε:

stelios έγραψε: το ξερω πως ειμαι ο γκαντεμης του χωριου με το θεμα πελλετ φετος...

Έχεις κάψει κανένα πέλλετ με επιτυχία;

εχουμε και λεμε φετος ειπα να παρω πελλετ το καλοκαιρι για να εχω τιμη.
αγορα 29 ιουνιου 3,5 τονους AHIRA το ειχα καψει περσι και ειμουν ευχαριστημενος.ελα ομως που η παρτιδα η καλοκαιρινη (οπως εδειξε και το τεστ Μοσχαλη) δεν ειχε καθολου δυναμη και μου μαυρισε το μπαλκονι σε βαθμο αηδιας κλινκερ λιγο.
δοκιμαζω νοεμβριο BIOTHERM ολα καλα κανενα προβλημα.
την ιδια περιοδο δοκιμαζω GERMAN PELLET πολυ καλο με ελαχιστο κλινκερ.
δεκεμβριος στελνω πισω 2,5 τονους AHIRA και την αλλαζω (με αλλο εμπορο)με 2 τονους golden nuggets
αυτην την στιγμη εχω ακομη 1,3 τονους golden....
οποτε φυσικα και εχω καψει καλα πελλετ και φετος και περσι


Πρόσεξα το βίντεο και είδα ότι μάλλον δεν φταίει το golden nuggets αλά δεν δίνεις αρκετό αέρα στον χώρο καύσεως, όπως αναφέρει και ο giogud με αποτέλεσμα να μην καθαρίζετε το τασάκι και σιγά σιγά να δημιουργίτε κλίνκερ. Πιστεύω αν θα δώσεις περισσότερο αέρα θα λυθεί το πρόβλημα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #74732 από DOOM_NX

giogud έγραψε: Πέλλετ από την Schweighofer πήρα. Δεν πήγα σε κάναν στάβλο και μου κότσαραν μια σφραγίδα στο έτσι. Το πέλλετ ήταν ολόιδιο και στις 2 σακούλες που είδα μέσα στο καλοκαίρι. Όταν το διαπίστωσα απλά δεν ξανά ασχολήθηκα.

Το πρόβλημα είναι ότι ΔΕ σου κότσαραν σφραγίδα! Είναι μισή! Είναι σαν αυτή του Thermopellet Premium!
Και οι άλλες 2 λείπουν!

Οπτικά το πέλλετ μπορεί να φαίνεται ίδιο. Όμως να έχει μεγαλύτερη υγρασία, περισσότερη σκόνη, μικρότερη μηχανική αντοχή, μικρότερη πυκνότητα... δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο*! Με το μάτι αυτά δε φαίνονται...

*γόμες, καρβουνάκια...
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.163 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ