Τι pellet θα αγοράσετε / αγοράσατε για το χειμώνα;

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #74692 από giogud

stelios έγραψε:

DOOM_NX έγραψε:

stelios έγραψε: κανενας δεν μας ραντιζει (μαλλον) και οποιος δεν πιστευει υπαρχουν και φοτο..(κλιγκερ)
κριμα παντως για τα golden γιατι και δυναμη εχουν αρκετη ουτε σταχτη αλλα το κλιγκερ δεν παιζετε...

Δε δοκιμάζεις και ένα σακούλι της Egger να μας πεις εντυπώσεις; Θα είχε ενδιαφέρον...

την κυριακη η απαντηση με Egger αντε να δουμε. κραταω σταθερες της ρυθμισεις απο σημερα ...γιατι της αλλαξα το απογευμα.


Κάψε και 1 golden από τα καλοκαιρινά αν έμεινε κανένα.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by giogud.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #74697 από KERBEROS
Όσο περνά ο καιρός, τόσο περισσότερο αντιλαμβάνομαι ότι πολλοί είναι οι παράμετροι που επηρεάζουν την απόδοση και την ποιότητα της καύσης ενός πέλλετ.
Η πιστοποίηση απλά αυξάνει τις πιθανότητες να μην είναι προβληματικό το πέλλετ, τίποτα παραπάνω. Η γνώμη μου είναι από εδώ και στο εξής, όταν κρίνουμε ένα πέλλετ, να τονίζουμε ότι η καλή ή κακή του απόδοση σχετίζεται με μία συγκεκριμένη συσκευή καύσης, τη δική μας. Έχω καταλάβει πλέον πολύ καλά ότι οι παράμετροι του κάθε μηχανήματος ίσως δεν 'ταιριάζουν' με τις προδιαγραφές όλων των πέλλετ.
Οπότε ας μην είμαστε αφοριστικοί για καμία μάρκα πέλλετ, πιστοποιημένη ή όχι.
Για παράδειγμα:
Εγώ έχω κάψει στον Viadrus 7 ή 8 πέλλετ. Τις ιδιαιτερότητες του μηχανήματός μου τις έχω μάθει πλέον, οπότε αναζητώ συγκεκριμένα πέλλετ, που ταιριάζουν με αυτά τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά.
Όπότε, το σωστό, κατά τη γνώμη μου, είναι να πω στην περίπτωσή μου:
π.χ. το SAVA κάνει κλίνκερ σε μένα πολύ (αλλά στο Σουηδό του jnet λίγο, σε άλλον ίσως καθόλου)
το GN καίει σε μένα καλά, σε άλλον μέτρια, σε άλλον κάνει κλίνκερ.

Την πρώτη χρονιά κι εγώ γρήγορα έκρινα πολλά τέτοια ζητήματα. Με τον καιρό έμαθα...

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #74699 από DOOM_NX
Δε μου λες, ρε Γιώργο... Εσείς σαν αντιπρόσωποι δεν διαμαρτυρηθήκατε που λείπουν σφραγίδες από τις σακούλες; Δηλαδή ξέρετε ότι έχει ENplus, DINplus και ONORM M7135 πιστοποιήσεις το εργοστάσιο και δε σας πειράζει που δεν αναγράφονται στις ειδικά σχεδιασμένες για την Ελλάδα σακούλες; Εμείς σα χώρα στο πηγάδι κατουρήσαμε;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #74701 από theoilia

KERBEROS έγραψε: Όσο περνά ο καιρός, τόσο περισσότερο αντιλαμβάνομαι ότι πολλοί είναι οι παράμετροι που επηρεάζουν την απόδοση και την ποιότητα της καύσης ενός πέλλετ.
Η πιστοποίηση απλά αυξάνει τις πιθανότητες να μην είναι προβληματικό το πέλλετ, τίποτα παραπάνω. Η γνώμη μου είναι από εδώ και στο εξής, όταν κρίνουμε ένα πέλλετ, να τονίζουμε ότι η καλή ή κακή του απόδοση σχετίζεται με μία συγκεκριμένη συσκευή καύσης, τη δική μας. Έχω καταλάβει πλέον πολύ καλά ότι οι παράμετροι του κάθε μηχανήματος ίσως δεν 'ταιριάζουν' με τις προδιαγραφές όλων των πέλλετ.
Οπότε ας μην είμαστε αφοριστικοί για καμία μάρκα πέλλετ, πιστοποιημένη ή όχι.
Για παράδειγμα:
Εγώ έχω κάψει στον Viadrus 7 ή 8 πέλλετ. Τις ιδιαιτερότητες του μηχανήματός μου τις έχω μάθει πλέον, οπότε αναζητώ συγκεκριμένα πέλλετ, που ταιριάζουν με αυτά τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά.
Όπότε, το σωστό, κατά τη γνώμη μου, είναι να πω στην περίπτωσή μου:
π.χ. το SAVA κάνει κλίνκερ σε μένα πολύ (αλλά στο Σουηδό του jnet λίγο, σε άλλον ίσως καθόλου)
το GN καίει σε μένα καλά, σε άλλον μέτρια, σε άλλον κάνει κλίνκερ.





Την πρώτη χρονιά κι εγώ γρήγορα έκρινα πολλά τέτοια ζητήματα. Με τον καιρό έμαθα...




www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...&limitstart=45#74057

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #74703 από giogud

DOOM_NX έγραψε: Δε μου λες, ρε Γιώργο... Εσείς σαν αντιπρόσωποι δεν διαμαρτυρηθήκατε που λείπουν σφραγίδες από τις σακούλες; Δηλαδή ξέρετε ότι έχει ENplus, DINplus και ONORM M7135 πιστοποιήσεις το εργοστάσιο και δε σας πειράζει που δεν αναγράφονται στις ειδικά σχεδιασμένες για την Ελλάδα σακούλες; Εμείς σα χώρα στο πηγάδι κατουρήσαμε;


Εμείς είδαμε το En Plus A1, είδαμε ότι το πέλλετ είναι ίδιο με την κλασική σακούλα, είδαμε ότι καίει όπως το περιμέναμε, δεν είχαμε κανέναν λόγο να το ψάξουμε. Αυτό που μας ενδιέφερε είναι το προϊόν που αγοράζουμε σε υψηλή τιμή, να ανταποκρίνεται στις υψηλές προσδοκίες του πελάτη ώστε να μπορεί να πουληθεί. Από την στιγμή που αυτό καλύφθηκε, δεν είχαμε κανέναν λόγο να το ψάξουμε. Και εμείς αλλά κυρίως οι πελάτες μας ήμασταν και είμαστε ικανοποιημένοι από το ΠΡΟΪΟΝ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #74707 από stelios

DOOM_NX έγραψε:

stelios έγραψε: το ξερω πως ειμαι ο γκαντεμης του χωριου με το θεμα πελλετ φετος...

Έχεις κάψει κανένα πέλλετ με επιτυχία;

εχουμε και λεμε φετος ειπα να παρω πελλετ το καλοκαιρι για να εχω τιμη.
αγορα 29 ιουνιου 3,5 τονους AHIRA το ειχα καψει περσι και ειμουν ευχαριστημενος.ελα ομως που η παρτιδα η καλοκαιρινη (οπως εδειξε και το τεστ Μοσχαλη) δεν ειχε καθολου δυναμη και μου μαυρισε το μπαλκονι σε βαθμο αηδιας κλινκερ λιγο.
δοκιμαζω νοεμβριο BIOTHERM ολα καλα κανενα προβλημα.
την ιδια περιοδο δοκιμαζω GERMAN PELLET πολυ καλο με ελαχιστο κλινκερ.
δεκεμβριος στελνω πισω 2,5 τονους AHIRA και την αλλαζω (με αλλο εμπορο)με 2 τονους golden nuggets
αυτην την στιγμη εχω ακομη 1,3 τονους golden....
οποτε φυσικα και εχω καψει καλα πελλετ και φετος και περσι
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.139 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ