Τιμές pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #98159 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Τιμές pellet
Τελικά η αντιπαράθεση είναι αν το ξύλο είναι οικονομικότερο από το πέλλετ??

Ναι είναι!! Αλλά έχει κάποια σοβαρά μειονεκτήματα πέρα από το υπέρ της τιμής τα οποία έχουν αναλυθεί πολλάκις..

Ο κουνιάδος μου έκαψε 300€ σε ξύλα με σόμπα ξύλου-νερού διότι τα ξύλα τα έκοψε μόνος του και τόσο του στοίχισαν βενζίνες και μεροκάματα.. Εγώ έκαψα 900€ σε βιομάζα και καθάριζα και γέμιζα λιγότερο.. Ο κουνιάδος μου όμως τον πρισσότερο χειμώνα δεν πολύδουλεύει λόγω φύσης δουλείας ενώ εγώ είμαι full time απασχολημένος και τα χρήματα που θα έχανα θα ήταν πολλά περισσότερα από τα 600€ που θα κέρδιζα αν καθόμουν να ασχολιόμουν με ξύλα..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #98162 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Τιμές pellet
Tελος απο μενα η συνεχιση γιατι εχει καταντησει χοντρο εκτος θεματος το πιο συμφερει περισσοτερο το ξυλο η το πελλετ και ΣΟΡΡΥ πραγματικα!
Μακαρι να ερθει αυτη η μειωση στο πετρελαιο θερμανσης και μαζι να συμπαρασυρει την μειωση τιμων και του πελλετ και του ξυλου και ολοι μας οι ξυλοπελλεταδοκαυστες να την βγαλουμε ακομη οικονομικοτερα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #98164 από ΘΕΟΔΟΣΗΣ
Απαντήθηκε από ΘΕΟΔΟΣΗΣ στο θέμα Τιμές pellet
Ουφ!!! Σταμάτησαν αυτοί οι ...κιμπάρικοι λογαριασμοί και μού 'φυγε ένα μεγάλο βάρος!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #98166 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Τιμές pellet
Αφου με τους κιμπαρικους λογαριασμους μου ειδα οτι χαλιεστε,φαντασου λεω να μην ημουν και κιμπαρης τι χαλασμα θα τρωγατε,γι'αυτο ειπα ας σταματησω!
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #98169 από akis kyriakidis
Απαντήθηκε από akis kyriakidis στο θέμα Τιμές pellet
Σχετικά με το Ε.Φ.Κ στο Πετρέλαιο Θέρμανσης :

Κοστολόγηση για 1000 lt πετρέλαιο θέρμανσης με μέση τιμή αντλίας στις 28/12/2012
(Πηγή ΣΕΕΠΕ - Σύνδεσμος Εταιρειών Πετρελαιοειδών Ελλάδας - www.seepe.gr )

Τιμή διυλιστηρίου : 630,48 €
Ειδική εισφορά 1,2% 7,57 €
ΡΑΕ 0,21 €
ΔΕΤΕ 0,5% 4,80 €
ΕΦΚ 330,00 €
Περιθώριο
Πρατηριούχο 71,66 €
Λιανική Τιμή προ ΦΠΑ 1044,72 €
ΦΠΑ 23% 240,28 €
Τιμή Αντλίας - Λιανική Τιμή 1285,00 €

Eπίσης κάτι χρήσιμο :

Συνολικά το πεντάμηνο της περιόδου 2011-2012, οι αναλώσεις είχαν ανέλθει σε 1.833.800.000 λίτρα και το πεντάμηνο της περιόδου 2012-2013 ανήλθαν σε μόλις 567.634.000 λίτρα (μεταβολή -68,7%).

Παρά τη μείωση που αποτυπώνεται ωστόσο στα στοιχεία της αρμόδιας Διεύθυνσης του υπουργείου Οικονομικών, τα έσοδα από τον Ειδικό Φόρο Κατανάλωσης του πετρελαίου θέρμανσης, όπως προκύπτουν από έρευνα στο πληροφοριακό σύστημα τελωνείων για το χρονικό διάστημα από 15.10.2012 (έναρξη χειμερινής περιόδου) έως 28.02.2013 ανέρχονται περίπου σε 244.000.000 ευρώ ενώ για το αντίστοιχο χρονικό διάστημα από 15.10.2011 έως 28.02.2012 ήταν 141.495.000 ευρώ.

Πηγή : www.naftemporiki.gr/finance/story/641652

Οι προβληματισμοί και οι Υπολογισμοί δικοί σας στο ερώτημα αν θα μειωθεί και κατά πόσο ο ΕΦΚ και στο τι επιπτώσεις θα έχει α) στην τσέπη του τελικού καταναλώτή και β ) στα Έσοδα του Κράτους .

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. , www.promitheas.org.gr
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Johnpropoman, vag1234

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #98172 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Τιμές pellet
Μην ξεχνας οτι στις 28/12/2012 το βαρελι ειχε 115$ και σημερα εχει 99.
Αν δηλ εβγαινε χωρις καθολου ΕΦΚ το πτρελαιο στα 88-90 λεπτα το λιτρο στις 28/12 σημερα θα ηταν 15% φθηνοτερο δηλ. 75-77 λεπτα το λιτρο,κανω λαθος πουθενα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.390 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ