Τιμές pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #98133 από john88s
Απαντήθηκε από john88s στο θέμα Τιμές pellet

vag1234 έγραψε:

scouter έγραψε:

vag1234 έγραψε:

scouter έγραψε: αν λες για αυτό ... απλά δεν υπάρχει !!!! :lol: :lol:

αλλά η τιμή η μαμημένη είναι που με κόλλησε και με κάνει να το ψάχνω ...


To έχει δοκιμάσει κανείς?? 257€/τον...


σε ευχαριστώ ρε vag που με ξεστράβωσες γιατί και επειδή , μερικές φορές τα ματάκια μας βλέπουν όχι αυτό που υπάρχει αλλά αυτό που θέλουν να δουν ,τζάμπα χαρές έκανα, νομίζοντας τα 209€ τελική τιμή:silly:
τέλος πάντων ... το ψάξιμο συνεχίζεται


Υπερβολικό το 257€ για τοπική παραγωγή..


Μια χαρά είναι. Αν το Βουλγάρικο έχει 165 + ΦΠΑ + Μεταφορά στα ίδια βγαίνει. Και με μεγαλύτερο κόστος παραγωγής από Βουλγαρία. Το θέμα είναι η ποιότητα.

Δεν με πείθει...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vag1234

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #98134 από giogud
Απαντήθηκε από giogud στο θέμα Τιμές pellet
Χωρίς καθόλου φόρο κατανάλωσης, το πετρέλαιο θα είχε από 0.85 έως 0.90 του ευρώ. Μην ονειρεύεστε. Στην καλύτερη να έχουμε μια μικρή μείωση. Υπολογίζω σε μια τιμή στο 1.10, αλλά χωρίς επίδομα.
Δεν είναι και τόσο δραματική η μείωση των εσόδων. Πολλοί είχαν βάλει πετρέλαιο πέρυσι τον Απρίλη. Από την άλλα, μόνο τα έσοδα από ΦΠΑ από τα πέλλετ να βaλεις, μιλάμε για καμιά 7-8 εκ €. Ο ΦΠΑ από το ρεύμα ακόμη περισσότερο.
Το μεγάλο θετικό είναι το τεράστιο + στο εμπορικό ισοζύγιο. Σημαντικό μέρος της βιομάζας αλλά και σχεδόν το σύνολο του ρεύματος είναι Ελληνικής παραγωγής.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vag1234

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #98137 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Τιμές pellet
Εγω φιλε δεν ονειρευομαι το ποσο θα ειναι η μειωση του πετρελαιου γιατι απλα δεν μου αρεσουν οι εφιαλτες του πετρελαιου,οση και να'ναι η μειωση του πετρελαιου δεν υπαρχει περιπτωση να φτασει στα 0,35-0,45 που μου βγαινει τωρα η αντιστοιχη θερμανση με το ξυλο που θα μου εδινε ενα λιτρο πετρελαιο,για να δουμε ομως τι θα πουν αυτοι που αγοραζουν πελλετ σακι-σακι με 350 ευρω τον τονο και θελουν για την αντιστοιχη θερμανση που θα μου εδινε ενα λιτρο πετρελαιο 0,77 λεπτα και τι θα κανουν αν λεω φτασει στα προπερσινα επιπεδα τιμων το πετρελαιο που στοιχιζε 0,80 λεπτα το λιτρο!
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #98144 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Τιμές pellet

giogud έγραψε: Χωρίς καθόλου φόρο κατανάλωσης, το πετρέλαιο θα είχε από 0.85 έως 0.90 του ευρώ. Μην ονειρεύεστε. Στην καλύτερη να έχουμε μια μικρή μείωση. Υπολογίζω σε μια τιμή στο 1.10, αλλά χωρίς επίδομα.
Δεν είναι και τόσο δραματική η μείωση των εσόδων. Πολλοί είχαν βάλει πετρέλαιο πέρυσι τον Απρίλη. Από την άλλα, μόνο τα έσοδα από ΦΠΑ από τα πέλλετ να βaλεις, μιλάμε για καμιά 7-8 εκ €. Ο ΦΠΑ από το ρεύμα ακόμη περισσότερο.
Το μεγάλο θετικό είναι το τεράστιο + στο εμπορικό ισοζύγιο. Σημαντικό μέρος της βιομάζας αλλά και σχεδόν το σύνολο του ρεύματος είναι Ελληνικής παραγωγής.


Με κάλυψε ο προλαλήσαντας όσο αφορά το πετρέλαιο.. Πάντως δύσκολο να πέσει το πετρέλαιο θέρμανσης κάτω από 1,10-1,15..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by vag1234.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #98148 από petrosp13
Απαντήθηκε από petrosp13 στο θέμα Τιμές pellet

valsam έγραψε: Εγω φιλε δεν ονειρευομαι το ποσο θα ειναι η μειωση του πετρελαιου γιατι απλα δεν μου αρεσουν οι εφιαλτες του πετρελαιου,οση και να'ναι η μειωση του πετρελαιου δεν υπαρχει περιπτωση να φτασει στα 0,35-0,45 που μου βγαινει τωρα η αντιστοιχη θερμανση με το ξυλο που θα μου εδινε ενα λιτρο πετρελαιο,για να δουμε ομως τι θα πουν αυτοι που αγοραζουν πελλετ σακι-σακι με 350 ευρω τον τονο και θελουν για την αντιστοιχη θερμανση που θα μου εδινε ενα λιτρο πετρελαιο 0,77 λεπτα και τι θα κανουν αν λεω φτασει στα προπερσινα επιπεδα τιμων το πετρελαιο που στοιχιζε 0,80 λεπτα το λιτρο!


Δηλαδή πόσο πληρώνεις τον τόνο;
Γιατί για να μιλάς για 350 € τον τόνο στο πέλλετ και να το συγκρίνεις με σένα, θα πρέπει να μένεις νότια Ελλάδα και θα πρέπει να δίνεις 170 € τουλάχιστον για ένα τόνο καυσόξυλα
Γιατί, αν μένεις Βόρεια Ελλάδα, δεν υπάρχει άνθρωπος που να αγοράζει 350 € τον τόνο στο πέλλετ
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΘΕΟΔΟΣΗΣ, χρηστος8

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #98151 από john88s
Απαντήθηκε από john88s στο θέμα Τιμές pellet

valsam έγραψε: Εγω φιλε δεν ονειρευομαι το ποσο θα ειναι η μειωση του πετρελαιου γιατι απλα δεν μου αρεσουν οι εφιαλτες του πετρελαιου,οση και να'ναι η μειωση του πετρελαιου δεν υπαρχει περιπτωση να φτασει στα 0,35-0,45 που μου βγαινει τωρα η αντιστοιχη θερμανση με το ξυλο που θα μου εδινε ενα λιτρο πετρελαιο,για να δουμε ομως τι θα πουν αυτοι που αγοραζουν πελλετ σακι-σακι με 350 ευρω τον τονο και θελουν για την αντιστοιχη θερμανση που θα μου εδινε ενα λιτρο πετρελαιο 0,77 λεπτα και τι θα κανουν αν λεω φτασει στα προπερσινα επιπεδα τιμων το πετρελαιο που στοιχιζε 0,80 λεπτα το λιτρο!


Μαζί με τα 0.80 λεπτά που θα πάει το πετρέλαιο θα πάνε και οι μισθοί και το εισόδημα στα προπέρσινα επίπεδα. Δηλαδή από 1.35 θα πάει στα 0.80 ? 55 λεπτά κάτω; 50% μείωση; Μάλλον αυτό θα γίνει.

Συνομίλησε ο Σαμαράς με τον Θεό(για 2ή φορά) και το αποφασίσανε από κοινού...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.410 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ